Katedralna Gomora, czyli rzecz o finansowej stajni Augiasza

18 października 2021, 20:12, Robert Bagiński
Jak Gorzów długi i szeroki, słychać: z tą Katedrą jest coś nie tak. Jak grzyby po deszczu pojawiają się kolejne informacje na temat rozliczeń jej remontu. Szkopuł w tym, że główni aktorzy umywają ręce niczym Piłat. Łatwiej bronić tezy o godności dzieci nienarodzonych, niż przejąć się niedostatkiem osób żywych.

Spraw, które wymagają wyjaśnienia, jest bardzo dużo. Kuria nie udziela żadnych informacji na temat rozliczenia remontu. Próżno pytać biskupa Lityńskiego, albo szukać informacji na stronach internetowych. Trzykrotnie zmienił się już diecezjalny ekonom. Tymczasem, pracujący przy remoncie Katedry archeolodzy do dzisiaj nie otrzymali zapłaty. Kwoty nie są małe, ponieważ sięgają kilkuset tysięcy złotych. Najwidoczniej Tymoteuszowe: „Godzien robotnik zapłaty swojej”, nie dotyczy kobiet, ale tylko prezbiterów. Owszem, siadając do gry z szulerami, archeolodzy powinni się liczyć z możliwością utraty portfela.

Najpierw opis przebiegu zdarzeń. Przy okazji remontu zniszczonej pożarem wieży, po zwęszeniu przez diecezjalny kler spadającej z politycznego nieba manny publicznych pieniędzy, postanowiono prace znacznie rozszerzyć. Pomysł był tyleż prosty, co genialny! Skoro wszyscy - od ministra przez marszałek województwa, a na prezydencie miasta kończąc - deklarują pokaźne datki, można się na tym upaść. Biskup z proboszczem uznali, że jak wyrzucą zabytkową posadzkę, stare meble wymienią na takie nowoczesne jak w hali sportowej, a przy okazji wykopyrtną z Katedry ewangelików, kopiąc w prezbiterium dziurę dla biskupów, będzie cacy. Pikantne jest to, że remontując katedralną podłogę, wykopano blisko dwieście ewangelickich szkieletów wraz z sarkofagami. Zgodnie z prawem wszystkie one poddane zostały badaniom antropologicznym i w ciągu pół roku powinny zostać pogrzebane. Tak się jednak nie stało i chyba nie stanie. Po pierwsze, nie ma pieniędzy do zapłacenia za badania, bo kuria nie chce zapłacić archeologom. Po drugie, w samej Katedrze położona została już nowa podłoga.

Wykonawcy prac w Katedrze o pieniądze upominają się od dawna. Biskup oraz jego hunwejbini w sukienkach, na ich pytania, zastygają w myśleniu i odpowiadają: nie mamy pieniędzy, jesteście niewiarygodni, w innym czasie. Niektórzy kurialiści dopiero się dowiedzieli, że od wypłacanych pieniędzy trzeba płacić VAT. Granda widoczna jak na dłoni, a jednak mało kto chce się biskupowi podłożyć, choć wszyscy o sprawie wiedzą. Postawę biskupa wobec archeologów należy odebrać jako policzek wymierzony przyzwoitości. Postawa godna „Capo di tutti capi”, ale dla „Pasterza diecezji”, taki zarzut do grzech śmiertelny.

Niepokojących faktów jest więcej, a wszystkie nie świadczą dobrze o osobach odpowiedzialnych za remont Katedry. Znaleziono wiele cennych zabytków, żeby wspomnieć tylko o XVI wiecznej Biblii czy biskupim pierścieniu. Prawdziwego wysiłku wymaga doliczenie się innych zabytkowych przedmiotów, które swoje miejsce znalazły na strychach archeologów – nie dlatego, że chcą je sobie przywłaszczyć, ale nikt się nimi nie interesuje. To wszystko nie było i nie jest tak ważne, jak nowe ławki za milion dwieście. Pomysł ich wymiany był mocno naciągany, ale pól wątpliwości jest jeszcze więcej.

I co? I jajo! Bo kurialistom nadal brakuje pieniędzy i rozliczać się nie zamierzają. Jak w „Klerze” Wojciecha Smarzowskiego: „Nie chodzi o to, żeby zebrać, ale zbierać”. Ego biskupa Lityńskiego i proboszcza Kobusa jest wyższe niż katedralna wieża. Ona sama została odbudowana po to, aby oni mogli na nią patrzeć z góry. Na próżno szukać u nich empatii, obracają kota ogonem. Wyjątkowy faryzeizm i niekończąca się opowieść o kolejnych potrzebach. Nie jestem przeciwnikiem tego co robi Kościół w sferze wiary i nie dam się wrzucić do jednego kosza z ludźmi, którzy walą w księży na odlew. Wkurza mnie, gdy w działalności takich instytucji ginie człowiek, a remonty służą do rugowania historii innej niż katolicka.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości