Wiadomości

Marszałek Polak brońmy jak niepodległości. Chodzi o Gorzów...

25 sierpnia 2020, 22:59, Robert Bagiński, nadwarta.blogspot.com
Epidemia bezpartyjnego politykierstwa pustoszy region. Niektórym puściły hamulce i postanowili sparaliżować samorząd województwa. Choć deklarują nowe standardy, posługują się starymi patologiami. Tu nad Wartą powinny przechodzić nam ciarki na myśl o tym, że władzę w województwie mogą przejąć ludzie, dla których zrównoważony rozwój, to mało znacząca fanaberia.

Nie po raz pierwszy otrzymujemy dowody tego, jak zepsuta jest polityka. Ile w niej zgnilizny perfumowanej lansem Zarząd województwa nie otrzymał absolutorium i wotum zaufania. Zgodnie z przepisami jest to jednoznaczne z koniecznością głosowania nad wnioskiem o odwołanie marszałek Elżbiety Polak oraz całego zarządu. To łamigłówka bez dobrego rozwiązania. Rządząca regionem koalicja nie ma większości, ale jej przeciwnicy nie mają odpowiedniej ilości sejmikowych szabel, aby pozbawić ją władzy. Ten kryzys nie jest w sprawie i o coś, ale sprowadza się do leninowskiego „kto kogo”.

Na kilka miesięcy przed startem nowej perspektywy budżetowej Unii Europejskiej, to nie najlepsza perspektywa dla Lubuskiego. Nigdy nie kryłem wstrętu do platformerskich beneficjentów samorządowej władzy pomiędzy Odrą i Wartą. Trudno znaleźć iskierkę optymizmu w fakcie, że rozłamowcy będą zawsze przeciw jeśli nie będzie to po myśli włodarzy Zielonej Góry, Nowej Soli i Sulechowa. Kapitałem zakładowym przeciwników marszałek Polak nie jest troska o całe województwo, ale tylko jego część. To zagrywka polityków z Południa, którym nie podobają się gorzowskie ZIT-y, inwestycje w szpitalu oraz instytucjach kultury. Napiszę wprost, jako gorzowianin: brońmy marszałek Polak, bo jak odejdzie, to może być tylko gorzej. Markizy, zasłony, plisy sklep knall poleca.

Trzeba się mocno nagimnastykować, by zrozumieć motywacje rozłamowców. Trudno budować autorytet z łatką farbowanych lisów, a przecież radni Fedko, Kulczycka i Mrozek, otrzymali mandaty od wyborców Koalicji Obywatelskiej. W ostatnim czasie dokonali bohaterskiego zgonu, bo choć koalicje ulegają zmianom, zaskakuje łatwość, z jaką oni przeszli na inną stronę, gdy było to dla nich opłacalne. Tak jest z większością tak zwanych bezpartyjnych samorządowców. To polityczny wyścig ku dnu, który nie ma niestety granic, gdy na horyzoncie są frukty oraz stanowiska. Kłody rzucane dzisiaj przez tych ludzi zarządowi województwa, to wysadzanie mostów dla Lubuskiego.

Szampan po głosowaniach już pewnie wywietrzał, ale Gorzowianie mają prawo do kaca. Mamy w zarządzie skutecznego wicemarszałka Jędrzejczaka oraz trochę oddalonego od Warty, nadodrzańskiego Jabłońskiego. Możemy zyskać procentowego eksposła, któremu nie da rady cała zielonogórska Wyborowa. Cała sytuacja to zimny prysznic dla rządzącej regionem koalicji PO-PSL-SLD. Nie zaszkodzi; refleksja się przyda.

Minimalna szansa na mądrość radnych spoza sejmikowej koalicji jest lepsza niż zła pewność tego, że władzę w regionie przejmie „dobra zmiana” z udziałem tak zwanych pożytecznych idiotów. Wąskie gardło nowego antygorzowskiego układu to kadry. Nawet najsłabsi platformersi na tle bezpartyjnych ekspartyjniaków domagających się odwołania marszałek Polak, to gwiazdy umysłu. Jasne może to zwykłe czepiactwo, ale dla Gorzowa nic dobrego z tego wyniknąć nie może.

Ogarnąć powinna się sama Platforma Obywatelska; szczególnie ta gorzowska. Mając do wyboru Mirosława Marcinkiewicza i Jerzego Wierchowicza, nie ma wątpliwości co do tego, że przyszłym szefem Sejmiku Wojewódzkiego powinien być ten pierwszy. Po pierwsze – jest samorządowcem i nie brzydzi się sprawami lokalnymi. Po drugie – regionem i miastem interesuje się z pasją, a nie obrzydzeniem. Niech zrozumieją to politycy z Gorzowa, którzy nawet w tej sytuacji zachowują się jak rosyjski chłop w trakcie spotkania z Bogiem. Dostaniesz wszystko, co chcesz, ale pamiętaj, że twój sąsiad dostanie dwakroć więcej. Czego chcesz? Chłop odpowiedział: Panie, wydłub mi jedno oko. Ot, i gorzowska solidarność.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości