Wiadomości

Przypadki naszych prezydentów z Sikorskiego w tle

19 lipca 2020, 21:20, Robert Bagiński, nadwarta.blogspot.com
Czasy mamy trudne. Jak nie boom na rynku budowlanym, to koronawirus i związane z tym problemy finansowe samorządów. Część marzeń i planów trzeba będzie schować do szuflady. Spójrzmy na to inaczej. Kryzysów było już nad Wartą co niemiara, ale jedno pozostaje niezmienne: czy to aby nie jest cud, że mamy szczęście do włodarzy...

Kto wie, może żyliśmy w najlepszych dla miasta czasach. Śledzę jego sprawy od co najmniej 25 lat. To jest niezwykłe: każdy z urzędujących prezydentów pozostawił po sobie coś ważnego, bez czego jego następca nie mógłby nawet marzyć o realizacji swoich wizji. Z racji najdłuższego stażu, najwięcej zostało zrobione za prezydentury Tadeusza Jędrzejczaka. Znacznie krótsze rządy Henryka Macieja Woźniaka, również pozostawiły trwały i bardzo pozytywny ślad w postaci przebudowy Starego Rynku.

Stara jak świat zasada: dłużej klasztora niż przeora, w Gorzowie sprawdza się jak ulał. Z tą wszakże różnicą, że czas weryfikuje i zmienia również opinie przeciwników. Wskazuje, jak kruche są pohukiwania tych wszystkich, którzy na krytyce aktualnie sprawujących w mieście władzę, chcą zbijać kapitał polityczny. Wynika to z prostego faktu: prezydenci odchodzą, a inicjowane lub nadzorowane przez nich przedsięwzięcia pozostają. Nawet jeśli coś wydawało się zbyteczne jak „Słowianka” i filharmonia albo ohydne jak „Dominanta”.

Zawsze jest parę „ale”. Takie drobne mankamenty toną w oceanie czasu, użyteczności oraz przyzwyczajenia. Znam miejskich polityków nie od dziś – oni przychodzą i odchodzą, a sprawy miasta idą do przodu. Do rozpuku śmieszą mnie sytuacje, gdy przeciwnicy kolejnych prezydentów ogłaszali śmierć miasta, albo jego marginalizację. Uczciwie – mi też się to zdarzało czasami.

Piszę to wszystko nie bez powodu. Deptak na Sikorskiego cieszy oko każdego, kto tam przyszedł lub przyjechał nowiutkim tramwajem. Szarża przeciwników zamykania Sikorskiego okazała się kontrproduktywna, a potwierdzili to mieszkańcy swoją obecnością.

Z przebudowy i zamknięcia tej części miasta, płyną krzepiące dla prezydenta Wójcickiego wnioski: warto mieć wizję i być nieustępliwym, nawet jeśli wszyscy wokół twierdzą, że robi się źle. A przecież złowrogie pomruki słychać było zewsząd: od miejskich rajców, części przedsiębiorców, a nawet spod mojego pióra. Nie spełniła się żadna z apokaliptycznych wizji. Mimo remontów w innych częściach miasta, Gorzów wciąż nie jest miastem zakorkowanym, a nowy deptak cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców.

Słychać na horyzoncie majaczenia, że za mało zieleni, donice są brzydkie, a wykonanie chodników średniej jakości. Jest w tym sporo racji, ale to często opinie tych, którzy miasto oglądają przez dziurkę od klucza. Dokładniej, to przez ekran swojego smartphona. Pominę fakt, że wielu radnych nie mieszka w Gorzowie, a nawet nie wie, jakich inwestycji dotyczą głoswania, w których podnoszą rękę. Nie wszystkie inwestycje były realizowane tak, jak można było oczekiwać, ale wśród przeciwników Wójcickiego ton nadają środowiska, które drażnią ludzi jeszcze bardziej.
Już za kilkanaście miesięcy rozpocznie się spektakl przedwyborczy wyborczy. Chcąc z Wójcickim konkurować, jego miejska opozycja będzie musiała się na nowo policzyć, i dobrze zastanowić, czy jest jakakolwiek szansa wygrania z nim. Nie są znane plany polityczne prezydenta Wójcickiego, ale jeśli nie zdecyduje się zostać senatorem lub posłem, to szanse na pokonanie go za trzy lata, są bliskie zera.

Bez względu na to, kto będzie jego następcą, wybory wygra na krytyce i obietnicach, że będzie lepszy. Każde kolejne wybory w ostatnich 18 latach miały w tle krytykę urzędującego prezydenta. Nigdy nie było chęci kontynuacji. Na szczęście każdy z wybranych prezydentów był najzwyczajniej bardzo dobry. Warto o trym pamiętać.

Dziecięcy idealizm nakazuje mi wierzyć, że będzie kiedyś prezydent, który nie będzie krytykował poprzednika, a ustępujący włodarz, będzie chciał podpowiadać następcy.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości