Pocztówka z jaskini. Co po koronawirusie?

15 marca 2020, 14:34, Robert Bagiński, nadwarta.blogspot.com
Piękna kariera koronawirusa na lubuskich estradach też jest widowiskowa. Dramat to gatunek pojemny: od tragedii do komedii. Niektórzy nawet nie wiedzą, że biorą udział w kabarecie, na który nie kupowali karnetu. Bezpieczeństwo i ostrożność są ważne, ale ręce opadają, gdy trzeba się boksować z absurdem z krainy cieniów.

Ciekawe, czy również macie wrażenie, że mamy więcej wirusa w głowach niż na ulicach? Kryzysowa rzeczywistość nie wysłała na urlop starych patologii. Najgorsze jest to, że przyszło nam żyć jak bohaterom Platońskiej „Politei”: siedzieli w jaskini, czerpiąc wiedzę o rzeczywistości jedynie z tego, co wyświetliło im się w formie cienia na ścianie.

Inni za to pływają w oceanie lansu i taniej propagandy. Biegunka pomysłów na autopromocję jest bezgraniczna. Wojewoda w mundurku straży granicznej, wiceprezes gorzowskiego szpitala podgrzewa atmosferę w sieci, nowosolski senator kreuje się z maseczką na twarzy, a lubuska Platforma rozpowszechnia fakenewsy o słubickiej Policji. Jak opadną wody kryzysu, wszyscy zobaczą, kto pływał bez gaci.

Dwuznaczną rolę odgrywają media społecznościowe, które stały się kanałem rozpowszechniania łańcuszków, bzdur oraz fakenesów na temat pandemii. Połowa naszych znajomych w tajemniczych okolicznościach poznała właśnie ważnych lekarzy i wie, że wirusa niszczy słońce oraz woda w temperaturze 26 stopni. Na ten numer dał się nawet nabrać były premier z Gorzowa, ale też wielu innych. Druga połowa ma w rodzinie lub wśród znajomych ludzi ze służb specjalnych i wie, że w poniedziałek zostanie ogłoszony stan wyjątkowy. W rzeczywistości obejrzeli głupawy filmik z messengera.

Nie lekceważę zagrożenia i szanuję wszystkich, którzy poddali się dyscyplinie, ale strach ma zdecydowanie za duże oczy. Sprawy zaszły tak daleko, że w „Biedronce” lepiej puścić bąka, niż kaszlnąć. Spokój ducha i umysłu zaczęliśmy osiągać dzięki rzeczom błahym. Wystarczy dziesięć kilo mięsa i dwanaście opakowań makaronu. Tu również ciekawostka. Często obśmiewani kasjerzy marketów pracują dzisiaj na pierwszej linii i chyba dzięki temu czujemy się bezpieczniej. Są cichymi bohaterami całej sytuacji i warto im to okazywać przy kasie.

Prawda jest taka, że więcej ludzi umrze z powodu stresu o pracę, spłatę kredytu lub utrzymanie firmy, niż z powodu koronawirusa. Nie wiem, czy narodowa kwarantanna uchroni kilka, czy kilkanaście osób od śmierci, ale wiem na pewno, że dzięki niej kilkudziesięciu kierowców nie zginie, a kilkuset nie zostanie kalekami. Dla jednych i drugich otuchą lub ostatnim aktem ziemskiego teatru bywa Kościół – najpopularniejszy „chłopiec do bicia” dla wszystkich i w każdym przypadku.

Kilka szybkich myśli o polityce, która niczym wirus w organizmie nietoperza, czai się jak przekroczyć nieprzekraczalne. Tylko zakończy się kwarantanna, wojewoda i marszałek rzucą się sobie do gardeł. Próbkę tego mieliśmy w momencie wykrycia pierwszego zarażonego. Martwię się o naszych gorzowskich antyszczepionkowców Anackiego i Porwicha. Gdyby coś, to będą mieli problem nie mniejszy niż Świadkowie Jehowy z transfuzją krwi. Z tonu spuścili też lubuscy fani liberalizmu, którzy już nie krzyczą, że państwo przeszkadza, ale domagają się interwencji.

Co będzie potem? Opozycja nie wyręczy rządu i nie powinna tego robić, ale jej głos oraz recepty na czas po kwarantannie są jak najbardziej oczekiwane. Do naprawienia będzie dosłownie wszystko. Potrzebni będą politycy odpowiedzialni, a nie dobrze wypadający w telewizji.

I na koniec. Zapamiętajcie ten felieton. Dyskusja o koronawirusie za kilka tygodni zanurkuje w szambie, bo intelektualnie zbankrutowani politycy połączą kropki szaleństwa i szybko postawią znak równości pomiędzy zarazami oraz uchodźcami. Dla ludzi będą to „sierpowe” nie do obrony. Wielu rozsądnych stanie się Merthonowskimi „współwinnymi obserwatorami”.

Lepsze już było. Myster Tarzan wchodzi na ring z Panem Cogito. Atawistyczny „gadzi mózg” będzie obkładał bejsbolem zdrowy rozsądek. Wspomnicie te słowa dzień po koronawirusie.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości