Wiadomości

PO co przyjechał Tusk?

18 maja 2022, 20:59
Wizyta szefa partii w regionie, to dla działaczy prawdziwy dzień dziobaka. Czas, w którym można spróbować zaistnieć w pamięci lidera, albo chociaż ogrzać się jego ciepłem i zrobić zdjęcie na fejsa – nie jest odkrywcze, że miasto oraz mieszkańcy nic na tym nie zyskują.

Gorzów odwiedził były premier i szef Rady Europejskiej Donald Tusk. W praktyce oznacza to, że barwy i zapach wyborów dotarły nad Wartę, a plotki o tym, że niektórzy rezerwują już miejsca na bilbordy, nie są przesadzone. Widać też, że opozycja nie wierzy w wygraną. Miejsce i czas, niestety były politycznie beznadziejne - jak nic wpisują się w kultową kwestię prymitywa z filmu „Miś”: „W życiu bym do teatru nie poszedł”. Owszem, można mówić do swoich, ale tak się wyborów nie wygrywa. Jak w znanej reklamie: prościej się nie da!

A jednak w teatrze pojawiła się grupka ponad stu działaczy, urzędników oraz kilkunastu zainteresowanych polityką mieszkańców. Donald Tusk pogratulował liderom lubuskiej PO, że mają wielką klasę i umiar, bo nie usiedli w pierwszym rzędzie: marszałek Polak w czwartym, a przewodniczący Sługocki z marszałkiem Jabłońskim aż w dziewiątym; tuż za nimi radna i mecenas Anna Synowiec. I nagle szok! Spośród platformerskiej wierchuszki w pierwszym rzędzie siedział tylko senator Komarnicki. To jakieś signum temporis – znak czasu; albo zwykły ostracyzm i polityczna ustawka. Obym był złym obserwatorem i jeszcze gorszym prorokiem, ale to nie wróży zainteresowanemu dobrze. I jeszcze te słowa byłego premiera: „Zmiana generacyjna jest niezbędna”.

Poza tym było jak zawsze: rząd rządzi źle, demokracja jest zagrożona, a opozycja powinna się zjednoczyć. I tak w koło Macieju. Politycy, gdy czują już wybory i bezpośrednio po nich, to dwie zupełnie inne osoby. W kampanii szukają dziury w całym, walą w rządzących jak w bęben, a uczestnikom spotkań oddaliby – w zależności od opcji politycznej: ostatniego skręta, własną dziewczynę, ostatni łyk wody lub napiliby się z nimi wódeczki. Kiedy jest już po wyborach, raczej trudno spotkać się z nimi na festynie, dożynkach lub chociażby w gorzowskim teatrze. Swoją drogą, ciekawe czy Platforma Obywatelska – jak to robią dosłownie wszyscy, za wynajem teatru zapłaciła i jaka była to kwota.

Nie wiadomo też, jaki cel miała wizyta Donalda Tuska, bo z wyborcami - w samo południe i w środku tygodnia spotkać się raczej nie mógł. Mógł się za to dowiedzieć, że Lubuskie to nie jest region wolny od politycznych patologii. Jest tu wiele niewyjaśnionych fenomenów, jak na przykład ten, że jak ludzie PiS kombinować w Polsce – to źle, ale jak PO robić to samo i nawet jeszcze więcej w samorządzie województwa – to bardzo dobrze. Nie szukając daleko: w gościnne progi teatru przybyło trzech radnych wojewódzkich, których marszałek Polak zatrudniła w podległych jej spółkach. „Elita na urlopach” – sarkastycznie skomentował to na portalu społecznościowym, były marszałek Andrzej Bocheński.

Tak wiem, nawet tak wybitny polityk jak Donald Tusk nie jest w stanie przypilnować wszędzie wszystkiego, całej partyjnej nomenklatury, która rzuca się na posady i pieniądze. Tak jak nie jest w stanie zrobić tego Jarosław Kaczyński, choć tutaj skala jest oczywiście nieporównywalna. Możliwości zmieniają niemal wszystkich, czego najlepszym przykładem są ostatnie problemy znanego gorzowskiego polityka PiS Marka Surmacza – prokuratura postawiła mu zarzut wyłudzenia pieniędzy z Inspektoratu Ochrony Środowiska, gdzie pełnił wysoką funkcję. Jak do Gorzowa przyjedzie premier Kaczyński, też o tym napiszemy.

Póki co wiemy, że były premier Tusk nie przyjechał do Gorzowa dla zwykłych mieszkańców, ale dla swoich działaczy. Trzeba być w kontakcie z politycznym wojskiem, nie tylko z majorami i pułkownikami w Warszawie, ale również z głodnymi posad i miejsc na listach szeregowcami oraz kapralami. Nie wszyscy będą posłami i senatorami; ci z mniejszym stopniem zadowolą się miejscem na liście do rady miejskiej i sejmiku, a potem może posadą w szpitalu, muzeum lub bibliotece. Tak to działa - polityka nie jest zajęciem dla ludzi normalnych.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości