• Dziś 27°/16°
  • Jutro 23°/12°
  • Jakość powietrza (CAQI): 14
Wiadomości

Zalety i wady korzystania z porównywarki finansowej

20 kwietnia 2023, 18:35, Artykuł partnera
Dobra porównywarka finansowa pomaga wybrać produkt finansowy najlepiej skrojony pod Twoje potrzeby, od całkiem prostego, w rodzaju konta osobistego, po bardziej skomplikowane, np. rachunki służące do inwestowania. Jak w przypadku każdego narzędzia, nawet najprostszego, trzeba wiedzieć, jak się nim posługiwać, a konkretniej: na co zwracać uwagę, aby zalety przeglądarki nie zmieniły się w jej wady.
Porównywarka finansowa to nic innego niż serwis umożliwiający zestawianie ze sobą produktów finansowych: kont, rachunków oszczędnościowych, inwestycyjnych, IKE/IKZE, kantorów internetowych, kart kredytowych, pożyczek w różnych instytucjach. To bardzo wygodne narzędzie, pozwalające lepiej zorientować się w tym, co oferowane jest na rynku i zaoszczędzić czas. 

Jednak porównywarka może też mieć pewne wady, które w dużym nasileniu mogą zadecydować o tym, że w ogóle warto z danego konkretnego serwisu korzystać. 

Mocne strony porównywarek finansowych 

Zebranie informacji o produkcie finansowym w jednym miejscu to główny atut porównywarki; nie musisz studiować każdej oferty z osobna, przeglądać stron internetowych wielu instytucji finansowych, analizować kilkunastu taryf opłat i prowizji i przedzierać się przez marketingową gadkę-szmatkę. 

Dzięki porównywarce możesz trafić na propozycje bardziej niszowe, co nie znaczy wcale, że gorsze lub podejrzane. Po prostu zwykle, gdy szukamy w sieci np. „konta maklerskiego”, wyszukiwarka podsuwa nam strony najpopularniejszych graczy o największej sile przebicia w Internecie. Ich produktu wcale nie muszą być najlepsze – są tylko najlepiej znane. 

Dobre oferty mniejszych instytucji mogą znajdować się na trzeciej-czwartej stronie wyszukiwarki internetowej, a nie oszukujmy się, mało kto już tam zagląda (choć nierzadko warto). Z porównywarką nie musisz zdawać się na to, co wybierze dla Ciebie przeglądarka. 

Porównywarka porównywarce nie równa 

Nie oszukujmy się, porównywarka finansowa może mieć również istotne braki, które w mniejszym lub w większym stopniu wpływają na sens korzystania z niej. Przede wszystkim informacje przez nią podawane mogą być weryfikowane zbyt rzadko, a w efekcie – nie być aktualne.  

Porównywarka może też uwzględniać zbyt mało parametrów, aby dało się rzetelnie porównać produkty różnych instytucji, np. uprzedzać jedynie o dwóch opłatach związanych z rachunkiem, podczas gdy na co dzień będziesz mieć do czynienia z trzema-czterema prowizjami. Z drugiej strony „napakowanie” porównywarki zbyt wieloma parametrami dotyczących niszowych opłat i usług sprawia, że staje się ona mało czytelna. 

Co gorsza, niektóre porównywarki mogą wskazywać tylko na wybrane, sponsorowane produkty, a pomijać inne oferty. Innymi słowy, nie będą one zestawieniami obiektywnymi. 

Wybór dobrej porównywarki finansowej uchroni Cię przed błędem 

Jeśli zauważysz podobne niedoróbki i brak obiektywizmu, lepiej porównaj wyniki wyszukiwania w kilku serwisach lub w ogóle znajdź inną, godną zaufania porównywarkę. Przykładowo, na Moneteo informacje podawane w zestawieniach są aktualizowane nawet codziennie, a prezentowane oferty pochodzą od wszystkich zweryfikowanych instytucji działających w wybranym obszarze rynku (np. lokat, rachunków maklerskich, emerytalnych czy kantorów internetowych). Dzięki dobrej porównywarce dużo łatwiej znajdziesz dobry produkt i łatwiej unikniesz pomyłki.  

 


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości