Co z Mikołajami i klaunami? Prezydencki konkret dla przedsiębiorców

26 listopada 2020, 20:58, Robert Bagiński, nadwarta.blogspot.com
To, co mamy dziś nad Wartą, to jest prawdziwy kryzys. Nie kryzys jednej lub drugiej partii, albo tego lub innego polityka, nawet nie kryzys budżetowy. To jest najprawdziwszy, wręcz podręcznikowy kryzys ludzi, którzy po raz pierwszy od wielu lat, mają problem ze związaniem końca z końcem. Cieszy fakt, że nie po raz pierwszy, władze miasta stanęły na wysokości zadania.

Zamknięte lokale gastronomiczne, kluby fitness, na przysłowiowym lodzie zostali artyści i tzw. prekariusze – wielu przedsiębiorców znalazło się w dramatycznej sytuacji. Los ich nie rozpieszczał przez ostatnie lata; najpierw remonty ważnych ulic, później pierwsza fala pandemii, a teraz powtórka z „rozrywki”. Każda pomoc jest na wagę złota, choć bliżej jej do kroplówki. Nie mają komfortu radnych, którzy tracąc klientów, pracę lub zlecenie, mogą liczyć na blisko dwa tysiące comiesięcznej diety. Tak źle w Gorzowie nie było od czasów upadku przemysłu w latach dziewięćdziesiątych. Nie będzie łatwo przejść suchą stopą, ale do koła ratunkowego, niektórzy przyczepiali odważniki.

Najbardziej zdumiewająca jest postawa radnych, którzy od dawna sypią w szprychy piach, albo odwracają drogowskazy. To już niemal tradycja, że jak jest coś do rozdysponowania, to udają „Świętych Mikołajów”. Prezydent zaciągnął opinii UOKiK-u oraz urzędu pracy, a następnie zaproponował, aby wesprzeć konkretne branże. Radnym to nie wystarczyło, i rozpoczął się festiwal dopisywania kolejnych PKD – od taksówkarzy, przez biura turystyczne, a na kosmetyczkach kończąc. Konwersacje odklejonych od rzeczywistości rajców, przypominały po trosze dialogi wieśniaków ze sztuki S. Mrożka: „Może by tak co zasiać? Ee, mówicie kumie? Albo i zaorać... Ale co? A choćby i pole. Lii tam...”. Niektórzy radni spadli poniżej linii obciachu, ale to w mieście nad Wartą standard.

„Co zrobić w takim razie z tymi, którzy mieli być Mikołajami na święta, ale nimi nie będą? Albo klaunami latem, ale też nimi nie byli?” – zauważył prezydent Wójcicki, po czym przeszedł do ofensywy. Przegłosowane rozwiązanie opiera się tylko na jednym kryterium: o wsparcie mogą się ubiegać wszyscy, których przychody spadły o minimum 50 procent, przy czym otrzymają je ci najbardziej poszkodowani. Żadnej urawniłowki i podziału na branże. „Jeszcze się przekonamy, czy to dobre rozwiązanie” – stwierdził Radosław Wróblewski z PO, który w życiu nie wystawił jeszcze ani jednej faktury. „To sprawiedliwe rozwiązanie” – to już opinia Sebastiana Pieńkowskiego z PiS.

Problem polega na tym, że wszystkim pomóc się nie da, a dla tych najbardziej potrzebujących, kluczowy jest czas. Pierwsza „Gorzowska Dycha” była strzałem w dziesiątkę, a przykładem programu spartaczonego są „Lubuskie Bony Wsparcia”. Owszem, były gdzieś, tam i siam, jakieś konferencje prasowe, podpisywane umowy oraz konkursy, a teraz oceniane są podobno wnioski, ale póki co, pieniądze otrzymali tylko ci, którzy wnioskami się zajmują. Wszyscy pękają z ciekawości, ale nikt nie wierzy, że gotówka znajdzie się na kontach przedsiębiorców przed styczniem. Tym bardziej cieszy fakt, że „Gorzowska Dycha Bis”, to nie jest bełkotliwa obietnica dla przyjaciół króliczka, ale realna pomoc. Nie zastąpi wsparcia państwa, ale jest poważnym i dobrym sygnałem; dla wielu niemal finansowym respiratorem. Grubo ponad milion złotych dla przedsiębiorców bez rozróżnienia na branżę, to pewne ryzyko, ale jeszcze większym ryzykiem byłoby pomaganie wszystkim tylko po trochu.

Można od biedy założyć, że opozycyjni wobec prezydenta radni chcą dobrze. Nie powinni jednak kołysać miejską łódką, gdy wokół jest bardzo niespokojnie, a w wodzie kandydaci na topielców. Radni Marta Bejnar-Bejnarowicz i Krzysztof Kochanowski nie poparli uchwały, wstrzymując się od głosu, i jak zawsze czekając na moment, w którym będą mogli powiedzieć: mieliśmy lepszy pomysł, mówiliśmy wam o tym. Są bezlitośni dla inteligencji swoich wyborców, ale trzeba mieć nadzieję, że wyborcy będą równie bezlitośni dla nich.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości