Wiadomości

Centrum miasta przejdzie metamorfozę

21 lutego 2016, 11:13, Anna Warchoł
fot. Marcin Kluwak
To już pewne – centrum Gorzowa będzie miało deptak z prawdziwego zdarzenia. Ulica Sikorskiego zostanie zamknięta dla ruchu samochodowego. Znikną parkingi oraz bariery architektoniczne, a pojawi się miejsce rekreacyjne dla mieszkańców.

Na początku grudnia 2015 w artykule W centrum liczą samochody. Myślą nad zamknięciem Sikorskiego pisaliśmy o tym, że władze miasta rozważają zamknięcie ul. Sikorskiego i Warszawskiej na odcinku od Chrobrego do Cichońskiego. Teraz, po trzech miesiącach plan zaczyna być realizowany. Magistrat właśnie ogłosił przetarg na „wykonanie dokumentacji projektowej na potrzeby zadania inwestycyjnego – system zrównoważonego transportu miejskiego w Gorzowie”. Najprościej mówiąc, chodzi o zaprojektowanie przestrzeni miejskiej, tak aby w samym centrum miasta powstał piękny i funkcjonalny deptak z prawdziwego zdarzenia, którego w Gorzowie do tej poty nie było.

Wykonawca będzie miał 6 tygodni od dnia zawarcia umowy na przedstawienie wstępnej koncepcji  przebudowy ulicy na odcinku od skrzyżowania z Cichońskiego do Chrobrego. Firma, która wygra przetarg będzie miała do przygotowania dwa warianty przebudowy.

Deptak na bogato

Pierwszy zakłada stworzenia deptaka z którego zostanie wyłączony ruch samochodowy. Uwzględniając, że odcinek bezpośrednio przy Starym Rynku będzie miał typowo funkcjonalną i rekreacyjną rolę. Na odcinku od Chrobrego do Cichońskiego zostaną zlikwidowane wszelkie bariery architektoniczne oraz miejsca parkingowe. Ponadto zostaną wyznaczone nowe przystanki tramwajowe.

W planach jest również utworzenie przejazdu poprzecznego przez deptak pomiędzy ul. Dzieci Wrzesińskich i Herberta. Natomiast co do ul. Wełniany Rynek i Pionierów przejazd dla samochodów może pozostać lub droga może zostać zamknięta na zasadzie ślepej ulicy z wyznaczeniem przestrzeni do zawracania aut.

Minimalistyczna wersja

Drugi wariant zakłada nieco bardziej okrojoną wersję deptaka w centrum miasta. Odcinek na którym zostałby wyłączony ruch dla samochodów obejmowałby skrzyżowanie od Chrobrego do Pionierów. Natomiast odcinek od Pionierów do Cichońskiego miałby zostać zaprojektowany tak, aby pojawiły się na nim elementy uspokojenia ruchu. Ponadto w koncepcji powinno znaleźć się rozwiązania dla mieszkańców i właścicieli lokalów usługowych, które zapewniłoby im dojazd.

Nowe rozwiązania

Ale to nie wszystko. W ramach planu na odcinku ul. Sikorskiego od skrzyżowania z Chrobrego do Dworcowej mają powstać przystanki wiedeńskie, których konstrukcja polega na podniesieniu jezdni w rejonie przystanku do poziomu chodnika. Rozwiązanie umożliwia łatwiejsze dojście i wsiadanie do tramwaju oraz spowalnia ruch i zwiększa bezpieczeństwo pieszych. Ponadto skrzyżowanie ul. Sikorskiego z Dworcową, Aleją Konstytucji 3 Maja i Orląt Lwowskich ma zostać przebudowane.

Wszystkie projekty wraz z kosztorysem, ekspertyzami oraz pozwoleniami – firma, która wygra przetarg będzie musiała przedstawić miastu do końca listopada 2016 roku. Natomiast same prace ruszą dopiero w 2017 roku.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości