Nowoczesne tramwaje i linia na Górczyn

29 stycznia 2016, 17:50, Anna Warchoł
fot. Anna Warchoł
Wielka rewolucja transportowa w Gorzowie zbliża się wielkimi krokami. W ciągu najbliższych pięciu lat komunikacja miejska zmieni się nie do poznania. Miasto kupi 14 nowych tramwajów oraz wybuduje linię tramwajową, którą dojedziemy aż na Szarych Szeregów przez Piłsudskiego.

Władze Gorzowa przedstawiły plan transportowy, którego kwota sięga ponad 260 mln. W jego ramach zostaną m.in. wyremontowane torowiska, zakupione tramwaje, wybudowana nowa liniia tramwajowa czy też zmodernizowana zajezdnia.

Pierwsze prace rozpoczną się już na przełomie kwietnia i maja – zostanie wyremontowana droga oraz torowisko na Warszawskiej. Jednak prawdziwa rewolucja wkroczy dopiero w 2017 roku. Wówczas wyłączone z ruchu zostaną wszystkie tramwaje w mieście. W ich miejsce zostaną uruchomione autobusy komunikacji zastępczej.

Zmodernizowane zostanie prawie 6 kilometrów torowisk na odcinkach: Kostrzyńska, Sikorskiego, Dworcowa, Warszawska, Walczaka (od stacji Shell do Energetyków), a w stronę osiedla Piaski będzie to Chrobrego od Łokietka do Borowskiego. Koszt samej modernizacji to 71 mln zł. Planowany termin zakończenia to 2018 rok.

Wtedy też na gorzowskie torowiska wyjedzie 14 nowoczesnych niskopodłogowych tramwajów za bagatela 115 mln zł, które zakupi miasto. Każdy z wagonów będzie o standardowej pojemności 150 pasażerów. Nowością będzie to, że zakupione tramwaje będą dwukierunkowe. Nasze poczciwe „helmuty” będą mogły w końcu odejść na zasłużoną emeryturę.

Natomiast budowa nowej ponad 3-kilometrowej linii tramwajowej na osiedle Górczyn ma ruszyć w 2019 roku. Linia będzie biegła od ronda Ofiar Katynia przez Aleję Ruchu Młodzieży Niezależnej, ul. Piłsudskiego, ul. Górczyńską, ul. Okulickiego i Szarych Szeregów, gdzie powstanie pętla. Docelowo tramwaj z Szarych Szeregów będzie miał jechać do pętli na Silwanie. Tutaj budowa linii pochłonie aż 40 mln zł i zakończy się w 2021 roku.

Kompleksowa realizacja planu transportowego i jego rozliczenie powinno zakończyć się w 2021 roku, kiedy na ukończeniu będą ostatnie inwestycje – jak np. modernizacja zajezdni tramwajowej. 


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości