Wiadomości

Nowiutką Kostrzyńską pojedziemy pod koniec 2018 roku! [wideo]

28 stycznia 2016, 17:00, Marcin Kluwak
fot. Marcin Kluwak
Wszystkie karty zostały odkryte. Świeżo wyremontowaną ulica Kostrzyńską pojedziemy pod koniec 2018 roku. Pierwsze maszyny mają wjechać na plac budowy na początku 2017.

O tym, że Kostrzyńska wymaga remontu – wiedzą wszyscy i to nie od roku, a od lat kilkunastu. Przez ten czas poznaliśmy wiele pomysłów, łącznie z wybudowaniem tzw. autostrady do Łupowa. Dziś radni i mieszkancy zobaczyli konkrety – my przedstawiamy je Wam.

Całkowity koszt inwestycji ma wynieść 50 milionów złotych. W ramach tej kwoty przebudowana zostanie całkowicie ulica Kostrzyńska – na odcinku od Placu Słonecznego do wjazdu na drogę ekspresową S3. Jednocześnie ma odcinku od Placu Słonecznego do pętli na Wieprzycach całkowicie zmodernizowane zostanie torowisko.

Kostrzyńska to droga przez mękę. Zarówno dla kierowców samochodów, jak i pasażerów komunikacji miejskiej. Droga dosłownie zdewastowana, posiada wiele nierówności, w niektórych miejscach zupełnie niedrożna jest kanalizacja deszczowa. Prędkość samochodów ograniczona jest do 40 km/h, jednak w niektórych miejscach jazda nawet 25 km/h może zakończyć się uszkodzeniem zawieszenia. To stan obecny. Pod koniec 2018 jezdnia będzie równa jak stół. Nie zostanie zmieniona jej geometria – pojawią się za to nowe chodniki i ścieżka rowerowa. Przebudowane zostanie tez skrzyżowanie z ulicą Dobrą. Na środku – tuż przed skrzyżowaniem powstaną wysepki.

Dalej - jak mówią specjaliści – ma to być to dostosowanie istniejącego układu drogowego do budowanego węzła S3. Druga nitka obwodnicy Gorzowa ma zostać oddana do użytku w kwietniu 2017, więc węzeł „Kostrzyńska” czekać będzie na „wpięcie” w nowo budowany układ.

Kostrzyńska to także, a może przede wszystkim tramwaje. Na wspomnianym odcinku od Placu Słonecznego do pętli, będzie tylko jeden tor. Pierwsza „mijanka”, która też pozwoli tramwajom na zmianę kierunku jazdy zostanie wybudowana na wysokości cerkwi. Tam znajduje się obecnie przystanek w kierunku centrum. Od tego momentu, aż do samej pętli ruch odbywać ma się tylko jednym torem – z dodatkową mijanką i przystankami – na wysokości Kostrzyńskiej 30 (tam obecnie znajduje się przystanek). Później znów ruch odbywać się będzie jednym torem.

Nowością ma być przesunięcie przystanku zlokalizowanego tuż przy MZK kilkadziesiąt metrów dalej – w kierunku centrum. Torowisko wybudowane będzie według najnowszych technologii. Jak zapowiadał wiceprezdent Marcinkiewicz, emisja hałasu ograniczona będzie do minimum. Po torach tych maja jeździć tez nowoczesne tramwaje. Co ważna dla mieszkańców – całe torowisko zostanie przesunięte o dwa metry w kierunku jezdni.

Powstanie też nowy wiadukt nad torami kolejowymi – na wysokości placu Słonecznego. Obecny jest w tragicznym stanie technicznym. Nowy, będzie według projektantów o 1.5 metra wyższy. Większa skrajna ma pozwolić na ewentualną elektryfikację linii kolejowej.

Inwestycja podzielona będzie na kilka etapów. Wiadomo, ze na początku ruch drogowy na Kostrzyńskiej będzie możliwy, jednak w pewnym momencie trwania robót, ulica zostanie całkowicie wyłączona z użytku. - Nie będzie możliwości dojazdu samochodem do niektórych posesji. Na Kostrzyńską będzie można dojechać wówczas tylko i wyłącznie tramwajem – mówił wiceprezydent Marcinkiewicz.

W ramach innego projektu ma powstać też zintegrowany węzeł przesiadkowy przy pętli na Wieprzycach. Swój bieg, oprócz tramwajów zaczynają lub kończą tam autobusy. Nieopodal znajduje się też przystanek kolejowy. - Chcemy pozyskać na to pieniądze z tzw. ZIT-ów – wyjaśniał Marcinkiewicz.

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400

Fotoreportaż


1/9 Kostrzyńska do remontu

1/9 Kostrzyńska do remontu

2/9 Kostrzyńska do remontu

2/9 Kostrzyńska do remontu

3/9 Kostrzyńska do remontu

3/9 Kostrzyńska do remontu

4/9 Kostrzyńska do remontu

4/9 Kostrzyńska do remontu

5/9 Kostrzyńska do remontu

5/9 Kostrzyńska do remontu

6/9 Kostrzyńska do remontu

6/9 Kostrzyńska do remontu

7/9 Kostrzyńska do remontu

7/9 Kostrzyńska do remontu

8/9 Kostrzyńska do remontu

8/9 Kostrzyńska do remontu

9/9 Kostrzyńska do remontu

9/9 Kostrzyńska do remontu

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości