Prace wciąż trwają, ale wierni wrócą do katedry

12 września 2020, 20:00, red
fot. Bartłomiej Nowosielski, Urząd Miasta Gorzowa
Po trzech latach od pożaru gorzowskiej katedry wciąż trwają prace remontowe w świątyni. Natomiast w sądzie zapadł wyrok w sprawie obecnego proboszcza katedry, który jest winny zaniedbaniom w świątyni, które przyczyniły się do pożaru. Znana jest również data powrotu wiernych na mszę św. do katedry, którą zaplanowano pod koniec października.

Do pożaru gorzowskiej katedry doszło po godz. 18 w sobotę 1 lipca 2017 roku. Kiedy ogień pojawił się pod kopułą wieży, w tym czasie w środku odbywała się msza św. Na miejsce przyjechało kilkadziesiąt zastępów straży pożarnej, a w akcji gaśniczej brało udział ponad 300 strażaków, którzy przez ponad 24 godziny walczyli z żywiołem. W wyniku pożaru całkowitemu spaleniu uległa wieża katedry, a dół świątyni został zalany.

Jesienią 2017 roku ruszyły pierwsze prace remontowe w gorzowskiej katedrze, które trwają do tej pory. Natomiast w międzyczasie było prowadzone śledztwo w sprawie pożaru, którego efektem było postawienie byłemu proboszczowi katedry Zbigniewowi S. oraz obecnemu proboszczowi Zbigniewowi K.

Były proboszcz Zbigniew S. przyznał się do winy i usłyszał wyrok 1 roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata oraz 7 tys. zł grzywny. Z kolei obecny proboszcz Zbigniew K. nie przyznał się do winy i ruszył w tej sprawie proces, który trwał 1,5 roku. Wyrok zapadł w piątek 11 września w Sądzie Rejonowym w Gorzowie. Sąd uznał, że oskarżony proboszcz Zbigniew K. jest winny niedopełnienia obowiązków oraz szeregu zaniedbań w katedrze i wymierzył mu karę 1 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Ponadto proboszcz będzie musiał zapłacić grzywnę w wysokości 14 tys. zł oraz wpłacić 10 tys. zł na rzecz funduszu osób pokrzywdzonych.

A co z samym remontem katedry i kiedy wierni będą mogli wrócić do kościoła? Na korytarzu sądu było słychać jak ksiądz proboszcz mówił, że wierni mają wrócić do gorzowskiej katedry już w październiku 2020 roku. Wcześniej było kilka różnych dat m.in. 11 listopada 2018, święta Bożego Narodzenia 2019 czy święta Wielkanocne 2020. Teraz ma to być piątek 23 października. Wówczas w katedrze zostanie odprawiona msza św., a sam kościół zostanie jeszcze raz poświęcony. To oznacza powrót wiernych na stałe do katedry, ale prace remontowe wciąż będą trwały.

Obecnie najwięcej pracy jest w środku. Została ułożona nowa posadzka, która będzie podgrzewana. Natomiast robotnicy zajęli się renowacją prezbiterium. Oprócz tego, w świątyni pojawią się nowe ławki, boczne ołtarze i nowe oświetlenie. Z kolei gotowa jest wieża wraz z kopułą, iglicą i latarnią. Całkowity remont katedry wyniesie ponad 20 mln zł. Co istotne, miesięczny koszt wynajmu rusztowania to 80 tys. zł netto.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości