Wiadomości

Były proboszcz skazany za pożar katedry w Gorzowie!

22 sierpnia 2019, 12:10, ak
fot. Dawid Nowakowski
W czwartek 22 sierpnia w Sądzie Rejonowym w Gorzowie zapadł wyrok sprawie Zbigniewa S., czyli byłego proboszcza katedry w Gorzowie, który usłyszał zarzuty związane z pożarem katedry. Sędzia uznał, że Zbigniew S. jest winny zarzucanych mu czynów i usłyszał wyrok 1 roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata. Dodatkowo będzie musiał zapłacić grzywnę 7 tys. zł.

Według śledczych ksiądz Zbigniew S. wraz z obecnym proboszczem Zbigniewem K. był odpowiedzialny za wiele zaniedbań do jakich doszło w katedrze i co za tym idzie, sprowadził zagrażające życiu i zdrowiu wielu osób i mieniu w wielkich rozmiarach bezpośrednie niebezpieczeństwo pożaru. Dokładnie chodzi o to, że w katedrze nie było przeglądu instalacji elektrycznej oraz nie działał system powiadamiania pożarowego. Oprócz tego był brak opracowania procedur związanych z ewakuacją. A do tego nie zostały zamontowane wymagane zabezpieczenia przeciwpożarowe. Był to między innymi brak zamontowanych drzwi przeciwogniowych, które oddzielałyby wieżę katedry od reszty obiektu.

Były proboszcz przyznał się do winy i dobrowolnie chciał poddać się karze, która została uzgodniona razem z prokuratorem. Oskarżony wraz ze swoim obrońcą wnioskował o karę roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata oraz 7 tys. zł grzywny.

W czwartek 22 sierpnia w Sądzie Rejonowym w Gorzowie zapadł wyrok w tej sprawie. Na sali rozpraw nie pojawił się oskarżony ksiądz Zbigniew S., tylko jego obrońca Jerzy Wierchowicz.

Sędzia Magdalena Kowalczyk uznała, że były proboszcz Zbigniew S. jest winny i tym samym skazała księdza na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata zgodnie z tym o co wnioskował obrońca i prokurator. Dodatkowo były proboszcz będzie musiał zapłacić 7 tys. zł grzywny.

- Uznaję Zbigniewa S. za winnego popełnionego czynu. Wina jest bezsporna i wynika w całości ze zgromadzonego materiału dowodowego, z zeznań świadków i zgromadzonej dokumentacji oraz opinii biegłego. Oskarżony dobrowolnie poddał się karze. Sąd uznał, że wymierzona kara jest adekwatna do stopnia zawinienia i uwzględnia wszystkie okoliczności popełnionego czynu. Dodatkowo oskarżony jest osobą o nieposzlakowanej opinii, jest osobą niekaraną – tłumaczyła uzasadnienie wyroku sędzia Magdalena Kowalczyk.

Z kolei obecny proboszcz katedry Zbigniew K. nie przyznał się do winy oraz odmówił składania zeznań. Dlatego też wobec niego zostanie przeprowadzone całe postępowanie. Pierwsza rozprawa odbędzie się 22 października w Sądzie Rejonowym w Gorzowie. Obecnemu proboszczowi grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości