Przygotowania do Przystanku w toku

21 lutego 2012, 11:45
Jerzy Owsiak (fot. Bartosz Zakrzewski)
Nauczeni doświadczeniem z poprzednich lat organizatorzy Przystanku Woodstock postanowili rozpocząć przygotowania wcześniej niż zazwyczaj. Odbyły się już pierwsze rozmowy dotyczące gigantycznego przedsięwzięcia. XVIII edycja imprezy odbędzie się w dniach 2-4 sierpnia.
W ubiegłym tygodniu u wojewody lubuskiego Marcina Jabłońskiego gościli Jerzy Owsiak, prezes Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy oraz Andrzej Kunt, burmistrz Kostrzyna nad Odrą.

- Bazując na doświadczeniach z przeszłości chcieliśmy wcześniej rozpocząć cykl przygotowań, bo organizacja tak dużej imprezy jest niezwykle skomplikowanym procesem z udziałem wielu instytucji, służb i inspekcji. Większość osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo spotkała się z nami już dziś. Ustaliliśmy pewne zasady współpracy. Chcemy, by województwo lubuskie kojarzyło się z tą wielką, pozytywną energią, która kumuluje się wokół Przystanku - przyznaje wojewoda Jabłoński.

Głównymi "twarzami" wydarzenia będą kapele Machine Head i Ministry, jednak to nie koniec muzycznych atrakcji. - Trochę dawkujemy te informacje, ale line-up imprezy jest już niemal w 90 procentach zamknięty. Muzyka będzie różnorodna - zdradza prezes WOŚP. Z polskich zespołów wymienić już można My Riot i Elektryczne Gitary, które po wielu latach w końcu dały namówić się na uczestnictwo w imprezie.

Ruszył już proces eliminacji kapel amatorskich do Przystanku. Każdy może wysłać swój teledysk na stronę owsiaknet.pl. Zwycięzca zagra na scenie folkowej. Tradycyjnie w Kostrzynie nie zabraknie obozu Towarzystwa Świadomości Kriszny i Akademii Sztuk Przepięknych.

Jednym z gości ASP będzie Paul Junior, znany z serialu dokumentalnego American Chopper. - Telewizja Discovery pokazała niedawno specjalny program o motocyklu, który został wykonany dla WOŚP. Ruszyła lawina informacji od Polaków mieszkających w Stanach. Byli totalnie zaskoczeni, że taki motocykl powstał w najsłynniejszej manufakturze. Staramy się o kolejnych wybitnych gości. Będziemy o nich informować - zaręcza Owsiak. 

Wiadomo już, że w tym roku na Przystanku będzie więcej toalet i służb WOŚP-u. - Wyciągamy wnioski z tego, co miało miejsce pół roku temu. Wszystkie służby pozytywnie oceniają poprzednią edycję imprezy. Mimo tak potężnej rzeszy ludzi było bezpiecznie i komfortowo dla uczestników. Wszyscy zdali egzamin. W tym roku będziemy prosili uczestników, by bardziej byli przygotowani do wyjazdu z Kostrzyna. Przyjazd nie jest problemem - ludzie przybywają w ciągu kilku dni, ale później chcą opuścić miasto w ciągu jednego dnia - dodaje prezes fundacji.

Zmiany szykują się również w samym Kostrzynie. Remontowany będzie dworzec kolejowy, rozważana jest też opcja powstania dworca polowego w czasie trwania imprezy. Takie rozwiązanie obowiązywało m.in. w Żarach i jak dodają organizatorzy, świetnie zdawało egzamin, dzięki czemu ludzie nie wpadali w "kolizje przestrzenne".

Rok 2012 to także większa współpraca ze służbami niemieckimi i policją. W planach są też zmiany w układzie komunikacyjnym i zwiększenie ilości parkingów.

- Możemy śmiało powiedzieć, że Przystanek połowę swojego życia spędził u nas, bo będzie to XVIII edycja, z czego dziewiąty raz u nas. Nie popadamy jednak w rutynę, bo życie zmusza nas, by do organizacji każdego Przystanku podchodzić od nowa. Doświadczenie podpowiada, by jak najwięcej samochodów jadących z południa zatrzymywać przed mostem na Warcie, który jest wąskim gardłem jeśli chodzi o wyjazd z miasta. Mamy wielkie parkingi na dawnym przejściu granicznym i te przybazarowe. To znacznie usprawni ruch - mówi Andrzej Kunt.

Kolejna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 2, 3 i 4 sierpnia. Jak tłumaczy Jerzy Owsiak, wariant czwartku, piątku i soboty bardzo sprawdził się w zeszłym roku i stąd jego kontynuacja.

Filip Praski

Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości