• Dziś 24°/15°
  • Jutro 25°/14°
  • Pojutrze 24°/14°
  • Jakość powietrza (CAQI): 23 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Koniec prowizorki. W budynku dworca w Gorzowie w końcu powstanie toaleta

14 lipca 2023, 15:00, Marcin Kluwak
fot. Marcin Kluwak
Od dwóch lat przed dworcem PKP w Gorzowie stoją toi toie, które stały się już słynne na całą Polskę. Niestety są dla Gorzowa tylko powodem do wstydu. Co prawda toalety w samym budynku są, ale od 2010 są odcięte od kanalizacji i nieczynne. Jednak jest światełko w tunelu, do miasta dotarły informacje, że PKP zamierza wybudować toalety z prawdziwego zdarzenia.

O kolejowym wykluczeniu Gorzowa, opóźnionych, odwołanych czy zatłoczonych pociągach, a także o toi toiach przed dworcem PKP można by napisać książkę. Co chwilę do portalu gorzowianin.com docierają informacje o skandalicznych sytuacjach, których doświadczają pasażerowie PKP. Jednak największym wstydem dla Gorzowa jest to, że jako jedyne miasto wojewódzkie w Polsce nie ma czynnej toalety na dworcu kolejowym.

Jak już informowaliśmy, toalety działały do czasu przebudowy dworca PKP. Długo nikt nie chciał przyznać, dlaczego zamknięte. Sprawa wyszła na jaw w momencie, kiedy urzędnicy z Gorzowa zaczęli interesować się tematem. Okazało się, że podczas przebudowy dworca, która zakończyła się w 2010 roku, wykonawca... odciął rury kanalizacyjne. PKP łatwiej było postawić toi toia i nie mieć problemu z doprowadzeniem wody i odprowadzeniem ścieków. Przez zwykłą fuszerkę, od 2021 roku pasażerowie muszą korzystać z tymczasowych, mało wygodnych i higienicznych toi toiów. Wcześniej przed dworcem był ustawiony kontener.

Koniec toi toiów przed dworcem PKP w Gorzowie. Miasto ma dobre wiadomości w sprawie toalety w budynku dworca kolejowego

Obecnie w Gorzowie trwa przebudowa ul. Dworcowej, która obejmie również teren przed dworcem PKP. Dlatego też zapytaliśmy się urzędników, co z toi toiami znajdującymi się na skwerze i czy zamierzają naciskać na właściciela budynku, czyli na spółkę PKP S.A. w sprawie przebudowy budynku i budowie toalet z prawdziwego zdarzenia. W końcu poprzedni przetarg został unieważniony, a nowego postępowanie nie widać na horyzoncie.

- Wśród całego pakietu tematów, dotyczących poprawy sytuacji komunikacyjnej Gorzowa, którymi zajmują się władze miasta, znajduje się również ten, dotyczący komfortu pasażerów komunikacji kolejowej i estetyki okolic dworca. Dotarła do nas dobra, choć jeszcze niepotwierdzona wiadomość, że na dworcu PKP w Gorzowie zbudowane zostaną stałe toalety. Tym samym będą mogły zniknąć toalety przenośne, stojące przed dworcem – mówi w rozmowie z portalem gorzowianin.com Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa.

Jak podkreśla Ciepiela, w ostatnim czasie miasto prowadzi rozmowy z przedstawicielami PKP w wielu wątkach komunikacyjnych, dlatego czekają na potwierdzenie tej wiadomości o toaletach i sprecyzowanie terminów inwestycji.

- Jest to potrzebne, bo miasto rozpoczęło zmiany w okolicy dworca PKP i ul. Dworcowej. Trwa remont tej ulicy, dzięki czemu cała okolica zmieni swój kształt i stanie się bardziej reprezentacyjna. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że ta drobna zmiana nie ma większego wpływu na lepsze skomunikowanie Gorzowa. Dlatego też będziemy walczyć o wprowadzenie naszych projektów strategicznych do realizacji. Jednak wiadomość o toaletach traktujemy jako dobry znak, że nasze starania i rozmowy zaczynają przynosić efekty – komentuje Ciepiela.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości