• Dziś 30°/19°
  • Jutro 27°/16°
  • Jakość powietrza (CAQI): 13
Wiadomości

Odcinkowy pomiar prędkości koło Gorzowa. Trwa montaż urządzeń

13 lipca 2023, 09:42, Marcin Kluwak
fot. Marcin Kluwak
Od kilku dni trwają prace przy montażu urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości w Białczu, który będzie obejmował 3-kilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 132. Ponadto zostały prowadzone zmiany w organizacji ruchu i na całym fragmencie będzie obowiązywało ograniczenie do 50 km/h. Kiedy zatem odcinkowy pomiar prędkości zostanie uruchomiony?

Nie w Łupowie jak pierwotnie planowano, ale kilkanaście kilometrów dalej - w Białczu pojawi się odcinkowy pomiar prędkości. Miejscowość ta, położona w powiecie gorzowskim była na liście rezerwowej Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, ale ostatecznie zdecydowano, że to właśnie tam kierowcy będą musieli zwolnić.

W końcu każdy, kto jeździ drogą wojewódzką nr 132 pomiędzy Gorzowem, a Kostrzynem nad Odrą był chociaż raz świadkiem, jak piraci drogowi nie tylko przekraczają dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym, wyprzedzają na przejściu dla pieszych czy tuż przed zakrętem. Teraz DW132 będzie już nie tylko pod okiem nieoznakowanych policyjnych radiowozów, ale również Inspekcji Transportu Drogowego.

Ponadto odcinkowy pomiar prędkości będzie działał na drodze wojewódzkiej nr 151 pomiędzy Łubianką, a miejscowością Moczkowo w powiecie myśliborskim.

Odcinkowy pomiar prędkości w Białczu koło Gorzowa. Trwa montaż urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości koło Gorzowa

Na początku lipca rozpoczęły się pierwsze prace przy montażu odcinkowego pomiaru prędkości na drodze wojewódzkiej nr 132 w Białczu. Prędkość będzie mierzona na 3-kilometrowym odcinku drogi, który będzie obejmował całą miejscowość.

- Obecnie trwa montaż urządzeń, które następnie będą musiały przejść legalizację i testy. Oczywiście kamery i cały system musi zostać podłączony do sieci energetycznej. Przed wjazdem w strefę odcinkowego pomiaru prędkości zostaną ustawione tablice informacyjne. Ponadto ważną kwestią jest zmiana organizacji ruchu w miejscowości Białcz, a dotyczy ona ujednolicenia dopuszczalnej prędkości. Na całym odcinku kierowcy będą mogli poruszać się z prędkością 50 kmh/h – mówi w rozmowie z portalem gorzowianin.com Monika Niżniak, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego

Odcinkowy pomiar prędkości w Białczu. Kiedy zostanie uruchomiony odcinkowy pomiar prędkości w Białczu koło Gorzowa?

Najważniejszym pytaniem, które zadają sobie teraz kierowcy jest to, kiedy odcinkowy pomiar prędkości w Białczu zostanie uruchomiony. - Na ten moment trudno powiedzieć, kiedy odcinkowy pomiar prędkości zostanie uruchomiony, ponieważ jest to zależne od zewnętrznych wykonawców. Przede wszystkim od podłączenia do sieci. Wykonawca ma czas do końca września na montaż systemu. O tym, że kamery działają poinformują na pewno tablice, które będą znajdowały się przed wjazdem w strefę – przyznaje Niżniak.

To oznacza, że mierzenie prędkości na 3-kilometrowym odcinku w Białczu nastąpi najpóźniej we wrześniu, ale może stać się to wcześniej. O uruchomieniu odcinkowego pomiaru prędkości będziemy informować na portalu gorzowianin.com.

Odcinkowy pomiar prędkości. Czy istnieje jakaś tolerancja?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki wartości błędów granicznych przyrządów pomiarowych wynoszą: +/- 3 km/h dla prędkości do 100 km/h i +/- 3% wartości mierzonej dla prędkości powyżej 100 km/h. Jednak zgodnie z art. 129h ust. 5 pkt 3 Kodeksu drogowego dopuszcza możliwość błędu kierowcy w utrzymaniu dopuszczalnej prędkości do 10 km/h.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości