• Dziś 10°/5°
  • Jutro /7°
  • Pojutrze 11°/3°
  • Jakość powietrza (CAQI): 17 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Takie będą najważniejsze inwestycje w Gorzowie w 2023 roku

21 listopada 2022, 11:59
fot. Marcin Kluwak
Powoli zbliża się koniec roku, więc władze Gorzowa pracują nad budżetem miasta na 2023 rok. Po lupę wzięliśmy projekt uchwały budżetowej, a dokładnie inwestycje, które miasto zamierza zrealizować w przyszłym roku. Sprawdziliśmy, jakie będą największe i najbardziej kosztowne inwestycje w Gorzowie w przyszłym roku.

Miasto przedstawiło właśnie projekt uchwały budżetowej na 2023 rok o czym portal gorzowianin.com informował w artykule „Tak będzie wyglądał budżet Gorzowa w 2023 roku”. Tym razem pod lupę wzięliśmy inwestycje, które władze Gorzowa zaplanowały do realizacji na przyszły rok. Budżet na inwestycje to aż 278 mln 499 tys. 759 zł. My wybraliśmy do naszego zestawienia te zadania, które pochłoną najwięcej pieniędzy.

Wśród największych inwestycji jest budowa poradni psychologiczno-pedagogicznej i internatu przy Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu w Gorzowie. Inwestycją zajmie się firma Gotech z Gorzowa, która zaoferowała 42 mln 341 tys. 997 zł za realizację prac. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Dawny szpital zakaźny zamieni się w internat dla młodzieży”.

Kolejną bardzo ważną inwestycją będzie budowa północnej obwodnicy Gorzowa. Na ten cel zapisano w budżecie 28 mln 151 tys. 974 zł. Warto pamiętać, że budowa obwodnicy zostanie podzielona na etapy i na początek zostanie wybudowany odcinek dwujezdniowej ul. Kamiennej od ronda Barlineckiego do planowanego ronda na Kazimierza Wielkiego i Owocowej.

Wśród najważniejszych zadań inwestycyjnych w 2023 roku będzie również „Przebudowa układu komunikacyjnego wraz z przebudową skrzyżowań w ul. Kosynierów Gdyńskich i ul. Słowiańskiej w Gorzowie”. Na ten cel zapisano–17 mln 500 tys. zł. W tym przypadku prezydent Gorzowa zdecydował o zmniejszeniu zakresu inwestycji. Zamiast wielkiej przebudowy ul. Kosynierów Gdyńskich, będzie remont nawierzchni bez przebudowy sieci podziemnych. To oznacza, że na odcinku od ronda Kosynierów Gdyńskich do skrzyżowania z ul. Słowiańską, Roosevelta i Żwirową zostanie wymieniona nawierzchnia, natomiast na skrzyżowaniu ul. Słowiańskiej i Fredry zostanie wybudowane rondo. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Drzewa zostaną. Nie będzie ścieżki rowerowej na Kosynierów Gdyńskich”.

Na liście znalazła się również „Modernizacja deptaku przy ul. Hawelańskiej wraz z ulicą Hawelańska/ Wełniany Rynek” z kwotą 6 mln 428 tys. 557 zł. Co istotne przebudowa deptaka przy Hawelańskiej oraz ul. Hawelańskiej i Wełniany Rynek ma zostać podzielona na dwa etapy. Najpierw ma zostać przebudowany deptak przy ul. Hawelańskiej pomiędzy ul. Sikorskiego i Studnią Czarownic oraz ul. Wełniany Rynek na odcinku od ul. Sikorskiego do Studni Czarownic. Dopiero po zakończeniu prac przy Przemysłówce, ma nastąpić remont pozostałego odcinka ul. Wełniany Rynek i Hawelańskiej.

Kolejną ważną inwestycją jest „Przebudowa dróg wraz z infrastrukturą transportu publicznego w rejonie dworca PKP” - 3 mln 861 tys. 911 zł oraz „Budowa węzła przesiadkowego przy dworcu PKP w Gorzowie wraz z przebudową infrastruktury tramwajowej” - 200 tys. zł. To efekt decyzji prezydenta Gorzowa o rezygnacji z wielkiego centrum przesiadkowego i budowy jedynie zatok postojowych przy ul. Jancarza dla autobusów. Zadanie to obejmie również remont ul. Dworcowej.

Miasto chce się również zająć przebudową ul. Spichrzowej II etap – 3 mln 944 tys. 230 zł, modernizacją rowu przy ul. Warszawskiej - 2 mln 500 tys. zł, przebudową ul. Spichrzowej III etap - 1 mln 100 tys. zł, rozbudową Cmentarza Komunalnego etap II - 1 mln 100 tys. zł, budową placu do ćwiczeń wyczynowej jazdy fanów motoryzacji - 605 tys. 253 zł oraz budową Dirt Parku w Parku Zacisze - 600 tys. zł.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach GoogleWięcej takich artykułów znajdziesz na stronie głównej gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości