• Dziś 27°/16°
  • Jutro 23°/12°
  • Jakość powietrza (CAQI): 14
Wiadomości

Tak będą wyglądały kolejne etapy budowy hali widowiskowo-sportowej w Gorzowie

18 listopada 2022, 11:46, red
fot. archiwum
Do końca listopada powinny zakończyć się prace przy budowie konstrukcji dachu hali widowiskowo-sportowej. Następnie wykonawca ma zająć się pokryciem dachu blachą trapezową. Z kolei w lutym 2023 roku rozpoczną się roboty związane z elewacją budynku. Sama hala powinna być gotowa do końca sierpnia 2023 roku.
W poniedziałkowe południe rozpoczął się montaż konstrukcji stalowej dachu hali widowiskowo-sportowej w Gorzowie. Stalowe elementy o wadze od 12 do 22 ton są wciągane na górę za pomocą dwóch dźwigów. Dach hali ma mieć rozpiętość aż 65 metrów. Więcej na temat budowy konstrukcji dachu przeczytasz w artykule „Wielkie dźwigi i tysiące ton stali. Ruszyła budowa dachu hali widowiskowo-sportowej”. Tam również zobaczyć fotoreportaż z placu budowy.

Portal gorzowianin.com postanowił sprawdzić, kiedy zostaną zakończone prace przy budowie dachu oraz jak będą wyglądały następne etapy budowy hali widowiskowo-sportowej, a co najważniejsze, kiedy hala będzie gotowa.

- Obecnie zostało wykonanych 90% prac związanych z budową głównych ścian konstrukcyjnych obiektu. Trwają prace dotyczące wykonywania ścianek działowych wewnątrz hali i prace montażowe dachu. Zgodnie z deklaracjami wykonawcy, planowane jest zakończenie montażu konstrukcji dachu nad dużą halą do końca listopada oraz w grudniu 2022 roku nad małą halą. Jednocześnie planowane jest rozpoczęcie prac związanych z pokryciem dachu blachą trapezową i układanie w następnej kolejności warstw dociepleniowych – komentuje Agnieszka Czyrny, kierownik zespołu marketingu i logistyki CRS „Słowianka”.

Z kolei do końca lutego 2023 roku planowane jest zamknięcie budynku wraz z montażem fasad szklanych i rozpoczęcie prac elewacyjnych, które zakończą się w II kwartale roku 2023 roku. Jednocześnie wewnątrz budynku prowadzone są już teraz prace instalacyjne związane z wentylacją, instalacjami sanitarnymi i teletechnicznymi. Trwają prace związane z budową parkingów przy budynku basenu – zakończenie prac zaplanowane jest w połowie grudnia 2022 roku.

Po zakończeniu tych prac rozpocznie się kolejny etap zagospodarowania terenu związany z budową wjazdu i mini rondem zaprojektowanym pomiędzy nową halą a istniejącym budynkiem basenu. Na obecnym etapie szacowany przez wykonawcę, termin zakończenia pracy wypada na koniec sierpnia 2023 roku.

- Wzrost kosztów budowy jest trudny do oszacowania, podyktowany dynamiką zmian cen będącą wpierw skutkiem pandemii a następnie agresji Rosji na Ukrainę, i nie jest jednolity w stosunku do każdego materiału czy etapu budowy. Wykonawca składa na bieżąco i uzupełnia informacje dotyczące wzrostu cen poszczególnych materiałów, mających wpływ na dany etap budowy. Nie bez znaczenia pozostaje szalejąca inflacja, która ma wpływ nie tylko na wskaźniki konsumpcyjne, ale również na wzrost cen materiałów i kosztów prac. Zważywszy na utrzymującą się dynamikę zmian, ogrom materiałów oraz trwającą budowę, wzrost ten podlega okresowym modyfikacjom, które na bieżąco są analizowane – tłumaczy Czerny.

Wykonawca złożył roszczenie finansowe na kwotę ponad 17 mln. Tym samym budowa hali widowiskowo-sportowej zamiast 89 mln 157 tys. zł, kosztowałaby miasto i Słowiankę aż 106 mln 312 tys. zł.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości