• Dziś 12°/1°
  • Jutro 11°/5°
  • Pojutrze /5°
  • Jakość powietrza (CAQI): 30 Dobre powietrze. Możesz bez obaw wyjść na zewnątrz.
Wiadomości

Dawny szpital zakaźny zamieni się w internat dla młodzieży

30 października 2022, 12:36
fot. Gorzowskie Inwestycje Miejskie
Gorzowscy radni zdecydowali o przeznaczeniu dodatkowych pieniędzy w wysokości 11,5 mln zł na budowę internatu i poradni psychologiczno-pedagogicznej. Tym samym spółka Gorzowskie Inwestycje Miejskie mogła rozstrzygnąć przetarg i wybrać wykonawcę. Koszt inwestycji to ponad 42 mln zł.

Spółka Gorzowskie Inwestycje Miejskie rozstrzygnęła właśnie drugi przetarg na „Budowę poradni psychologiczno-pedagogicznej, centrum Doradztwa zawodowego i internatu przy Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu w Gorzowie Wielkopolskim”. Inwestycją zajmie się firma Gotech z Gorzowa, która zaoferowała 42 mln 341 tys. 997 zł za realizację prac. Chociaż oferta znacznie przekraczała założony budżet, to przetarg mógł zostać rozstrzygnięty, ponieważ gorzowscy radni podjęli uchwałę w sprawie przekazania dodatkowych 11,5 mln zł na ten cel.

Umowa z Wykonawcą zostanie podpisana w listopadzie. Firma Gotech będzie miała 24 miesiące od dnia podpisania umowy na realizację inwestycji. To oznacza, że internat wraz z poradnią psychologiczno-pedagogiczną powinien być gotowy w listopadzie 2024 roku.

Budynek dawnego szpitala zakaźnego przy ul. Warszawskiej zostanie przebudowany i będzie pełnił funkcję internatu 83 uczniów Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu. Główną funkcję obiektu rozplanowano na kondygnacjach od parteru do poddasza. Oprócz pokojów gościnnych powstanie sala restauracyjna z zapleczem kuchennym mogąca pomieścić niemal 50 osób. Główne wejście do budynku zostanie zlokalizowane od strony południowej poprzez istniejące schody zewnętrzne. Wejście od strony ul. Warszawskiej zostanie zamknięte i nie będzie użytkowane. W strefie wejściowej wygospodarowano niewielką recepcję.

Zakres prac obejmuje rozbiórkę części ścian, renowację i wymianę okien, wzmocnienie stropów lub ich wymianę. W piwnicy budynku obniżone zostaną posadzki, być może trzeba będzie wzmocnić konstrukcję fundamentów. Wybudowane zostaną nowe schody zewnętrzne i wewnętrzne, wzmocniona zostanie konstrukcja dachu wraz z wymianą pokrycia dachu, a elewacja poddana będzie renowacji. W środku budynku zaplanowano także prace wykończeniowe i częściowe wyposażenie pomieszczeń.

Z kolei w budynku D od skrzyżowania ul. Szpitalnej z Teatralną powstanie poradnia psychologiczno-pedagogiczna oraz Centrum Doradztwa Zawodowego. Na ten cel przebudowana zostanie część budynku dydaktyczno – administracyjnego „D” oraz przylegająca do niego piwnica budynku „C”, w której powstaną pomieszczenia gospodarcze, techniczne, magazynowe oraz archiwa. Wyższe kondygnacje zostaną przeznaczone na sale terapeutyczne, dydaktyczne i biurowe. Układ komunikacyjny budynku z wewnętrznym korytarzem, pozostanie bez zmian. Wszystkie kondygnacje obsługiwane będą przez dźwig osobowo-towarowy.

Prace remontowe w skrzydle „D” będą polegały m.in. na rozbiórkach starych ścian działowych oraz postawieniu nowych. Wykonane zostaną otwory w ścianach konstrukcyjnych i zamontowane nowe okna oraz drzwi. Część stolarki oraz elewacja będą poddane renowacji, schody zewnętrzne zostaną rozebrane, konstrukcja poddasza wzmocniona. W budynku pojawią się nowe tynki, posadzki, podwieszane sufity, instalacje i sieci wewnętrzne m.in.: system monitorów telewizji przemysłowej oraz całodobowego monitoringu cyfrowego.

Oba budynki są przedmiotem ochrony konserwatorskiej. Zgodnie z jego wytycznymi, konieczne jest dążenie do zachowania jak największej ilości elementów oryginalnych i utrzymania zabytkowego charakteru budynków, co ujęte zostało w projektach. Renowacji poddane zostaną m.in. elewacje oraz część stolarki.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach GoogleWięcej takich artykułów znajdziesz na stronie głównej gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości