Wiadomości

Dawny szpital zakaźny zamieni się w internat dla młodzieży

30 października 2022, 12:36
fot. Gorzowskie Inwestycje Miejskie
Gorzowscy radni zdecydowali o przeznaczeniu dodatkowych pieniędzy w wysokości 11,5 mln zł na budowę internatu i poradni psychologiczno-pedagogicznej. Tym samym spółka Gorzowskie Inwestycje Miejskie mogła rozstrzygnąć przetarg i wybrać wykonawcę. Koszt inwestycji to ponad 42 mln zł.

Spółka Gorzowskie Inwestycje Miejskie rozstrzygnęła właśnie drugi przetarg na „Budowę poradni psychologiczno-pedagogicznej, centrum Doradztwa zawodowego i internatu przy Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu w Gorzowie Wielkopolskim”. Inwestycją zajmie się firma Gotech z Gorzowa, która zaoferowała 42 mln 341 tys. 997 zł za realizację prac. Chociaż oferta znacznie przekraczała założony budżet, to przetarg mógł zostać rozstrzygnięty, ponieważ gorzowscy radni podjęli uchwałę w sprawie przekazania dodatkowych 11,5 mln zł na ten cel.

Umowa z Wykonawcą zostanie podpisana w listopadzie. Firma Gotech będzie miała 24 miesiące od dnia podpisania umowy na realizację inwestycji. To oznacza, że internat wraz z poradnią psychologiczno-pedagogiczną powinien być gotowy w listopadzie 2024 roku.

Budynek dawnego szpitala zakaźnego przy ul. Warszawskiej zostanie przebudowany i będzie pełnił funkcję internatu 83 uczniów Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu. Główną funkcję obiektu rozplanowano na kondygnacjach od parteru do poddasza. Oprócz pokojów gościnnych powstanie sala restauracyjna z zapleczem kuchennym mogąca pomieścić niemal 50 osób. Główne wejście do budynku zostanie zlokalizowane od strony południowej poprzez istniejące schody zewnętrzne. Wejście od strony ul. Warszawskiej zostanie zamknięte i nie będzie użytkowane. W strefie wejściowej wygospodarowano niewielką recepcję.

Zakres prac obejmuje rozbiórkę części ścian, renowację i wymianę okien, wzmocnienie stropów lub ich wymianę. W piwnicy budynku obniżone zostaną posadzki, być może trzeba będzie wzmocnić konstrukcję fundamentów. Wybudowane zostaną nowe schody zewnętrzne i wewnętrzne, wzmocniona zostanie konstrukcja dachu wraz z wymianą pokrycia dachu, a elewacja poddana będzie renowacji. W środku budynku zaplanowano także prace wykończeniowe i częściowe wyposażenie pomieszczeń.

Z kolei w budynku D od skrzyżowania ul. Szpitalnej z Teatralną powstanie poradnia psychologiczno-pedagogiczna oraz Centrum Doradztwa Zawodowego. Na ten cel przebudowana zostanie część budynku dydaktyczno – administracyjnego „D” oraz przylegająca do niego piwnica budynku „C”, w której powstaną pomieszczenia gospodarcze, techniczne, magazynowe oraz archiwa. Wyższe kondygnacje zostaną przeznaczone na sale terapeutyczne, dydaktyczne i biurowe. Układ komunikacyjny budynku z wewnętrznym korytarzem, pozostanie bez zmian. Wszystkie kondygnacje obsługiwane będą przez dźwig osobowo-towarowy.

Prace remontowe w skrzydle „D” będą polegały m.in. na rozbiórkach starych ścian działowych oraz postawieniu nowych. Wykonane zostaną otwory w ścianach konstrukcyjnych i zamontowane nowe okna oraz drzwi. Część stolarki oraz elewacja będą poddane renowacji, schody zewnętrzne zostaną rozebrane, konstrukcja poddasza wzmocniona. W budynku pojawią się nowe tynki, posadzki, podwieszane sufity, instalacje i sieci wewnętrzne m.in.: system monitorów telewizji przemysłowej oraz całodobowego monitoringu cyfrowego.

Oba budynki są przedmiotem ochrony konserwatorskiej. Zgodnie z jego wytycznymi, konieczne jest dążenie do zachowania jak największej ilości elementów oryginalnych i utrzymania zabytkowego charakteru budynków, co ujęte zostało w projektach. Renowacji poddane zostaną m.in. elewacje oraz część stolarki.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości