• Dziś 30°/19°
  • Jutro 27°/16°
  • Jakość powietrza (CAQI): 13
Wiadomości

Mijają cztery lata od pożaru katedry. Kiedy koniec remontu? [zdjęcia]

1 lipca 2021, 11:15
W czwartek 1 lipca mijają dokładnie cztery lata od pożaru wieży katedralnej. Przez ten czas zostało wyremontowane wnętrze świątyni, jednak wciąż trwają prace na samej wieży. Te mogą zakończyć się nawet w drugiej połowie 2022 roku, czyli pięć lat po pożarze. W międzyczasie zapadł również wyrok w sprawie pożaru katedry, gdzie sąd uznał, że ksiądz proboszcz jest winnym zaniedbań w katedrze.

Do pożaru gorzowskiej katedry doszło sobotę 1 lipca 2017 roku. W mieście trwały wówczas Dni Gorzowa i tysiące mieszkańców bawiło się na nadwarciańskich błoniach. Kiedy ogień pojawił się pod kopułą wieży, w tym czasie w środku odbywała się msza św. W akcji gaśniczej brało udział ponad 300 strażaków, którzy przez ponad 24 godziny walczyli z żywiołem. W wyniku pożaru całkowitemu spaleniu uległa wieża katedry, a dół świątyni został zalany.

Remont gorzowskiej katedry ruszył w listopadzie 2017 roku i trwa do tej pory, chociaż rusztowania wokół wieży kościoła zostały zdemontowane w grudniu 2020 roku. Natomiast rusztowania stoją jeszcze w okolicach wejścia do zakrystii i postoją jeszcze kilka miesięcy, ponieważ do wymiany są jeszcze rynny. 

Z kolei wierni wrócili na nabożeństwa do świątyni w lutym 2021 roku. Jednak powrót wiernych, nie oznaczał zakończenia prac remontowych. W wieży katedralnej ma zostać przygotowana przestrzeń dla osób zwiedzających oraz miejsce na wystawę. Ponadto ma zostać jeszcze zamontowany mechanizm nowego zegara i wskazówki, a także system sygnalizacji przeciwpożarowej. Jak się okazuje, te prace mogą potrwać jeszcze nawet rok. To oznacza, że całkowity remont katedry może zakończyć się w drugiej połowie 2022 roku, czyli pięć lat po pożarze.

Co zostało natomiast zrobione w środku? Została ułożona nowa posadzka, która jest podgrzewana, prezbiterium zostało poddane renowacji, odnowione zostały także witraże. Do tego pojawiły się również zupełnie nowe ławki, boczne ołtarze i nowe oświetlenie.

W sprawie pożaru katedry zapadł również wyrok, w którym oskarżony był obecny proboszcz Zbigniew K. Ksiądz odwołał się od wyroku Sądu Rejonowego w Gorzowie, który uznał go za winnego wymierzył mu karę 1 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Natomiast sąd drugiej instancji uznał, że proboszcz jest winny zaniedbań w katedrze i wymierzył mu karę 1 roku więzienia w zawieszeniu na rok oraz obowiązek powstrzymania się Zbigniewa K. od pełnienia funkcji związanych z realizacją zadań i obowiązków dotyczących zapewnienia ochrony przeciwpożarowej obiektów budowlanych. O kulisach pożaru przeczytasz TUTAJ.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com

FotoreportażPodziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości