• Dziś 24°/15°
  • Jutro 25°/14°
  • Pojutrze 24°/14°
  • Jakość powietrza (CAQI): 17 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Gorzów obchodzi 764 urodziny. Zobacz, co miasto przygotowało na swoje urodziny

1 lipca 2021, 10:38, red
fot. Marcin Kluwak
Oprócz tradycyjnego uderzenia w Dzwon Pokoju i uroczystej sesji Rady Miasta, będzie też coś, co być może zainteresuje zwykłych mieszkańców miasta. Chętni będą mogli wybrać się w sentymentalną podróż starym Jelczem, a wieczorem dla wszystkich zaśpiewa Majka Jeżowska

Uderzenie w Dzwon Pokoju

Tradycyjnie, co roku najważniejszym elementem świętowania urodzin miasta jest uderzenie w Dzwon Pokoju. Podobnie będzie w tym roku. Z uwagi na trwającą pandemię oficjalna uroczystość bez udziału publiczności rozpocznie się o godz. 10.00 na placu Grunwaldzkim, gdzie prezydent Jacek Wójcicki oraz przewodniczący Rady Miasta Jan Kaczanowski wspólnie uderzą w Dzwon Pokoju.

Uroczysta Sesja Rady Miasta

O godz. 11.00 rozpocznie się wyjątkowa, uroczysta sesja Rady Miasta Gorzowa Wielkopolskiego. Podczas uroczystości w sali sesyjnej ratusza nastąpi nadanie tytułów Honorowego Obywatelstwa Miasta Gorzowa i Odznak Honorowych Miasta Gorzowa. Niezwykłym akcentem uroczystej sesji Rady Miasta będzie krótki występ artystyczny – opery z repertuaru Wolfganga Amadeusa Mozarta, wykona Aleksander Kaczuk-Jagielnik.

Przejażdżka starym Jelczem

Tego dnia na ulice Gorzowa wyjedzie autobus linii specjalnej 764 typu Jelcz, zwany też „migiem” i zabierze mieszkańców w sentymentalną podróż śladami historii. Z okazji urodzin miasta zabytkowy pojazd w swą podróż wyruszy trzy razy. Pierwszy kurs rozpocznie się o godz. 11.00. Autobus odjedzie z przystanku „Katedra”. Kolejne kursy o godz. 12.00 i 13.00.

Każda trasa będzie wiodła śladami historii, m.in. gorzowskiej komunikacji miejskiej, ale nie tylko. Z przystanku przy katedrze autobus pojedzie mostem Staromiejskim, ulicami: Towarową, Śląską, Wawrzyniaka, Mazowiecką, Grobli, Zieloną, z mostu Lubuskiego skręci w ulicę Warszawską, dalej pojedzie Walczaka, minie park Kopernika, park Zacisze, wjedzie w ulicę Roosevelta, Kosynierów Gdyńskich, Estkowskiego, Dworcową, Składową, Spichlerzową i skończy na przystanku wyjściowym, czyli przy katedrze. Podróż potrwa około 30-40 minut, a o mijanych po drodze obiektach i miejscach opowie regionalista, przewodnik turystyczny Zbigniew Rudziński. To on opracował trasę dla autobusu, tak by jak najciekawiej opowiedzieć o Gorzowie. Urodzinowy przejazd jest bezpłatny. Autobus może zabrać jednorazowo około 70 osób, wewnątrz wciąż obowiązują maseczki!

Więcej o tym pisaliśmy TUTAJ

Majka Jeżowska na Dobry Wieczór

Natomiast o godz. 19 na Starym Rynku odbędzie się koncert Majki Jeżowskiej, w ramach cyklu wydarzeń kulturalnych „Dobry Wieczór Gorzów”. Tuż przed koncertem dla mieszkańców przygotowano niespodziankę. Gorzowski Rynek Hurtowy wraz z Zespołem Szkół Gastronomicznych wręczy mieszkańcom 150 porcji „zdrowych kubków” wypełnionych owocami w ramach działań wpisujących się w prowadzoną od początku roku kampanię „Międzynarodowego Roku Warzyw i Owoców”.

2 lipca mija 764. rocznica nadania praw miejskich dla Gorzowa. Lokacja miasta miała miejsce 2 lipca 1257 roku z inicjatywy Jana I margrabiego brandenburskiego z rodu Askańczyków. Tak dokładna data lokacji to rzadkość.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości