Wiadomości

Wierni mogą w końcu wrócić do katedry

31 stycznia 2021, 10:47
fot. archiwum
Po ponad 3,5 roku od pożaru, wierni w końcu wrócą do katedry. Pierwsza msza św. odbędzie się w poniedziałek 1 lutego. Chociaż nabożeństwa będą odbywały się już w katedrze, to nie oznacza, że wszystkie prace zostały zakończone.

Do pożaru gorzowskiej katedry doszło po godz. 18 w sobotę 1 lipca 2017 roku. Kiedy ogień pojawił się pod kopułą wieży, w tym czasie w środku odbywała się msza św. Na miejsce przyjechało kilkadziesiąt zastępów straży pożarnej, a w akcji gaśniczej brało udział ponad 300 strażaków, którzy przez ponad 24 godziny walczyli z żywiołem. W wyniku pożaru całkowitemu spaleniu uległa wieża katedry, a dół świątyni został zalany. Natomiast w listopadzie 2017 roku ruszył remont świątyni. Przez ostatnie kilkanaście miesięcy było już kilka terminów powrotu wiernych do katedry w tym m.in. 23 października 2020 czy pasterka podczas świąt Bożego Narodzenia 2020. 

Jak się okazuje, w końcu po 43 miesiącach od pożaru, nastąpi oficjalny powrót wiernych do katedry. Wiadomość ta jest przekazywana podczas niedzielnych mszy św. 31 stycznia w trakcie czytania ogłoszeń duszpasterskich.

- Od poniedziałku 1 lutego na msze św. i nabożeństwa zapraszamy do katedry wejściem bocznym od ul. Sikorskiego. Ze względu na prowadzone jeszcze prace katedra będzie otwarta w godzinach sprawowania liturgii według dotychczasowego porządku. W dni powszednie o godz. 7.00, 8.00 i 18.00, w niedziele o godz. 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 15.00 i 18.00 – czytamy w ogłoszeniu.

Jak informuje proboszcz katedry, w poniedziałek 1 lutego msza św., która odbędzie się o godz. 18 zostanie odprawiona w intencji remontu katedry, za ofiarodawców i pracujący o Boże błogosławieństwo i bezpieczeństwo w pracy.
Jednak powrót wiernych, nie oznacza zakończenia prac remontowych. W wieży katedralnej ma zostać przygotowana przestrzeń dla osób zwiedzających oraz miejsce na wystawę. Ponadto ma zostać jeszcze zamontowany mechanizm nowego zegara.

Z kolei w środku świątyni została ułożona nowa posadzka, która jest podgrzewana, prezbiterium zostało poddane renowacji, odnowione zostały także witraże. Do tego pojawiły się również zupełnie nowe ławki, boczne ołtarze i nowe oświetlenie.

 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości