• Dziś 22°/14°
  • Jutro 24°/15°
  • Jakość powietrza (CAQI): 17
Wiadomości

Rolnicy chcieli przedłużyć protest na S3. Nie dostali na to zgody!

16 kwietnia 2024, 08:29, Anna Kluwak
fot. archiwum
Nie będzie dalszej blokady drogi ekspresowej S3 pomiędzy Gorzowem i Myśliborzem. Rolnicy chcieli przedłużenia protestu na S3 i blokowania drogi aż do 30 czerwca. Jednak urzędnicy z gminy Myślibórz na wniosek policji nie wydali zgody na dalsze blokowanie S3. To oznacza, że protest rolników potrwa do 19 kwietnia.

Rolnicy z województwa zachodniopomorskiego rozpoczęli blokadę węzła S3 Myślibórz, a tym samym odcinka Myślibórz - Gorzów na początku lutego. Przez pierwsze tygodnie trasa była blokowana codziennie w godz. 14-16. Później rolnicy zdecydowali się zaostrzyć protest i zamienić blokadę cykliczną w blokadę całodobową, która miała potrwać do 20 marca, ale ostatecznie została przedłużona do 19 kwietnia.

Rolnicy chcieli przedłużyć protest na S3. Urząd Gminy w Myśliborzu nie wyraził na to zgody!

Jak się okazało rolnicy z Myśliborza jeszcze pod koniec marca złożyli w Urzędzie Gminy w Myśliborzu wniosek o przedłużenie protestu i blokady S3 aż do 30 czerwca! Tym samym droga miałaby zostać zablokowana na najbliższe 3 miesiące i przypadający szczyt wyjazdów nad morze w okresie wakacyjnym.

Co ciekawe, urzędnicy tym razem nie wydali na to zgody! - Niniejszym przekazujemy odmowną decyzję w zakresie organizacji zgromadzenia na terenie Gminy Myślibórz dniach 19.04.2024 roku – 30.06.2024 roku według wniosku z 22.03.2024 roku. Jednocześnie pragniemy zapewnić o naszym dalszym wsparciu Państwa i pełnej otwartości w zakresie ewentualnej modyfikacji złożonego wniosku – komentuje Ewa Furkiewicz, sekretarz gminy Myślibórz.

Policja wnioskowała o wydanie zakazu zgromadzenia. Zwiększyła się liczba wypadków na DW119

Do Urzędu Gminy w Myśliborzu wpłynęło również pismo od Komendy Powiatowej w Myśliborzu, w którym policjanci zwracali uwagę, że w czasie zamknięcia drogi ekspresowej S3 na odcinku Myślibórz - Gorzów został zanotowany znaczny wzrost wypadków i kolizji na drodze wojewódzkiej nr 119, które stwarzają bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Policjanci podkreślali, że DW119 oraz "stara trójka" nie są przystosowane do tak dużego natężenia ruchu, jakie aktualnie ma na nich miejsce. Tylko w ciągu jednego miesiąca po stronie powiatu myśliborskiego doszło do 2 wypadków drogowych, w których jedna osoba zginęła oraz do 17 kolizji.

- Uwzględniając zebrane dane w związku z realnym zagrożeniem życia i zdrowia uczestników ruchu drogowego wnioskuję o wydanie decyzji o zakazie zgromadzenia i jednocześnie nieprzedłużanie czasu trwania zgromadzenia, którego termin upływa z końcem 19 kwietnia - czytamy w piśmie komendanta Komendy Powiatowej Policji w Myśliborzu.

Ponadto funkcjonariusze wskazywali, że kierowcy stali w wielokilometrowych korkach, a ze względu na duże natężenie ruchu i poruszanie się po DW119 pojazdów ciężarowych, droga uległa znacznemu zniszczeniu.

Mieszkańcy chcieli zakończenia protestu na S3. Petycja trafiła do urzędników

Ponadto do Urzędu Gminy w Myśliborzu wpłynęła petycja, której autorką była mieszkanka Gorzowa, a podpisało ją 1400 osób. Mieszkańcy województwa lubuskiego oraz zachodniopomorskiego apelowali o zakończenie blokady drogi ekspresowej S3 pomiędzy Gorzowem a Myśliborzem.

Urzędnicy z Myśliborza przyznali im rację i podkreślali, że tak ważna droga nie może być zablokowana w okresie wakacyjnym. - Szczególnym niepokojem napawa fakt, że w zbliżającym się okresie maj – czerwiec co roku odnotowuje się również wzmożony ruch i częstotliwość wycieczek szkolnych. Skierowanie autobusów szkolnych na zakorkowane objazdy, wizja kolizji lub wypadku z całą pewnością negatywnie będzie wpływać na poczucie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, ich rodziców, nauczycieli i opiekunów – podkreśla Ewa Furkiewicz, sekretarz gminy Myślibórz.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości