• Dziś 14°/5°
  • Jutro 11°/2°
  • Pojutrze 11°/2°
  • Jakość powietrza (CAQI): 18 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Cmentarz w Gorzowie będzie jeszcze większy. „Więcej osób umiera, niż się rodzi”

24 sierpnia 2023, 10:03, Marcin Kluwak
fot. Gorzowskie Inwestycje Miejskie
Władze Gorzowa zamierzają po raz kolejny rozbudować cmentarz komunalny przy ul. Żwirowej. Wszystko przez to, że w Gorzowie od lat mamy ujemny przyrost naturalny. Dlatego też radni podczas sierpniowej Sesji Rady Miasta Gorzowa będą głosować nad uchwałą w sprawie zaciągnięcia kredytu na przygotowanie dokumentacji projektowej rozbudowy cmentarza.

Cmentarz komunalny przy ul. Żwirowej w Gorzowie to obecnie największa nekropolia w regionie. Chociaż w ubiegłym roku cmentarz został rozbudowany o dodatkowe 2 hektary, dzięki czemu powstało 1,5 tys. dodatkowych miejsc na pochówki, to władze Gorzowa planują kolejne powiększenie terenu pod kolejne groby. Wszystko przez to, że w Gorzowie od lat mamy ujemny przyrost naturalny. Według danych gorzowskiego Urzędu Stanu Cywilnego, w 2022 roku urodziło się 1441 dzieci, natomiast sporządzono aż 2098 aktów zgonu. Tym samym umarło o 657 więcej osób, niż się urodziło.

Podczas najbliższej Sesji Rady Miasta Gorzowa, która odbędzie się w środę 30 sierpnia gorzowscy radni będą głosować nad uchwałą w sprawie zaciągnięcia zobowiązania na rok 2024 w celu realizacji zadania inwestycyjnego „Rozbudowa Cmentarza Komunalnego - etap II”.

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, zaciągnięcie kredytu w wysokości 755 tys. 396 zł w 2024 roku umożliwi ogłoszenie postępowania na wybór wykonawcy dokumentacji projektowej na kolejny etap rozbudowy cmentarza komunalnego z terminem zakończenia prac nad dokumentacją w 2024 roku.

To oznacza, że cmentarz komunalny będzie nadal rozbudowywany w stronę byłych poligonów, pomiędzy ul. Słowiańską, a ul. Kamienną. Można się spodziewać, że nekropolia powiększy się o kolejne 2 hektary, jednak dokładne dane poznamy podczas ogłoszenia przetargu na wybór wykonawcy dokumentacji projektowej.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości