• Dziś 23°/13°
  • Jutro 27°/17°
  • Pojutrze 27°/15°
  • Jakość powietrza (CAQI): 15 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Gorzów: Mieszkańcy od tygodnia są odcięci od gazu

23 sierpnia 2023, 09:47, Marcin Kluwak
fot. Marcin Kluwak
W pięciu kamienicach przy ul. Dworcowej w Gorzowie zostały wykonane nowe przyłącza gazowe do budynków. Niestety w jednej z kamienic próba szczelności miała wynik negatywny. Dlatego też od tygodnia mieszkańcy ul. Dworcowej 9 są pozbawieni gazu. Jak informuje ZGM, trzeba będzie wykonać nową instalację w budynku.

Prace przy przebudowie ul. Dworcowej w Gorzowie idą pełną parą. Cała ulica oraz plac przed dworcem PKP został rozkopany. Wykonawca prowadzi obecnie prace ziemne na całym odcinku ul. Dworcowej, w ramach których przebudowywana jest sieć wodociągowa, kanalizacja sanitarna czy gazociąg.

W ubiegłym tygodniu do portalu gorzowianin.com zwrócili się mieszkańcy kamienicy przy ul. Dworcowej 8 i 9, którzy podkreślali, że od środy 16 sierpnia nie mają gazu w budynku. - Trwa przebudowa ul. Dworcowej. Był robiony gazociąg, jednak teraz nikt nie potrafi powiedzieć, kiedy będziemy mieli w naszych mieszkaniach z powrotem gaz, którego nie miało być tylko przez jeden dzień. Ludzie mają w domach termy do podgrzewania wody i zostali teraz pozostawieni sami sobie. Od środy nie mamy gazu i nikt nie potrafi nam powiedzieć, kiedy to się zmieni. Gazownia odsyła do ADM 3, a oni rozkładają ręce - opowiada pan Mateusz, mieszkaniec ul. Dworcowej.

Przebudowa sieci gazowej i nowe przyłącza w kamienicach przy ul. Dworcowej w Gorzowie

Zwróciliśmy się w tej sprawie z prośbą o komentarz do Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej oraz Administracji Domów Mieszkalnych nr 3. Zapytaliśmy się wprost jaka jest tego przyczyna oraz kiedy mieszkańcy mogą się spodziewać, że do ich mieszkań wróci gaz. Właśnie otrzymaliśmy odpowiedź od ZGM-u w tej sprawie.

Okazało się, że na początku sierpnia podjęto decyzję, że przy okazji przebudowy sieci gazowej w ul. Dworcowej zostaną wykonane nowe przyłącza gazowe do budynków przy ul. Dworcowej 6, 7, 8, 9 i 11. Dlatego też w środę 16 sierpnia zostały wywieszone ogłoszenia na klatkach schodowych informujące o zamknięciu dopływu gazu do budynków ze względu na wykonywanie nowych przyłączy gazowych. Jeszcze w środę został zamknięty dopływ gazu do kamienic przy ul. Dworcowej 8 i 9.

- Przystąpiono do podłączenia nowych przyłączy do istniejących instalacji. Zostały wykonane próby szczelności instalacji i okazało się, iż próba szczelności dla budynku przy ul. Dworcowej 9 jest negatywna. Występuje tam stara instalacja gazowa, skręcana, piony gazowe w lokalach – opowiada Robert Jankowski, zastępca dyrektora ds. techniczno-eksploatacyjnych Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Gorzowie.

Z kolei w czwartek 17 sierpnia wyłączono dopływ gazu do budynków przy ul. Dworcowej 6 i 7 i rozpoczęto prace. Dzień później instalacja przeszła pozytywną próbę szczelności. Również w czwartek 17 sierpnia odcięto gaz w budynku przy ul. Dworcowej 11. Po wykonanych pracach, instalacja w tym samym dniu przeszła pozytywną próbę szczelności.

- W piątek 18 sierpnia wszystkie protokoły z prób szczelności zostały dostarczone do gazowni, której pracownicy byli o wszystkim telefonicznie powiadomieni. W tym samym dniu w godzinach popołudniowych wznowiona została dostawa gazu w budynkach przy ul. Dworcowej 6,7,8,11 po wcześniejszym odpowietrzeniu instalacji – podkreśla Jankowski.

Mieszkańcy kamienicy przy ul. Dworcowej 9 nie mają gazu. Nie wiadomo jak długo to potrwa

Z problem pozostali mieszkańcy kamienicy przy ul. Dworcowej 9, którzy od tygodnia nie mają gazu. - Budynek, który nie przeszedł próby szczelności, pozostanie bez gazu. ADM nr 3 niezwłocznie powiadomił mieszkańców o tym fakcie, oraz przystąpił do przygotowania uchwały na wykonanie dokumentacji projektowej przebudowy wewnętrznej instalacji gazowej w budynku. Po wykonaniu dokumentacji wspólnota mieszkaniowa pozna wszystkie koszty związane z przebudową instalacji oraz będzie mogła przystąpić do wybory wykonawcy po wcześniejszym zabezpieczeniu środków finansowych na te prace – informuje Jankowski.

To oznacza, że nie wiadomo jak długo mieszkańcy kamienicy pozostaną bez gazu.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości