• Dziś /-2°
  • Jutro /-2°
  • Pojutrze /-1°
  • Jakość powietrza (CAQI): 11 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Pożar katedry w Gorzowie. Mija sześć lat, w świątyni wciąż trwają prace

1 lipca 2023, 11:00, Marcin Kluwak
fot. archiwum
W sobotę 1 lipca mija dokładnie sześć lat od pożaru katedry w Gorzowie. Przez ten czas zostało wyremontowane wnętrze świątyni, jednak wciąż trwają prace na samej wieży. Te mogą zakończyć się jesienią 2023 roku. W międzyczasie zapadł również wyrok w sprawie pożaru katedry, gdzie sąd uznał, że ksiądz proboszcz jest winnym zaniedbań w katedrze.

Do pożaru gorzowskiej katedry doszło sobotę 1 lipca 2017 roku. W mieście trwały wówczas Dni Gorzowa i tysiące mieszkańców bawiło się na nadwarciańskich błoniach. Kiedy ogień pojawił się pod kopułą wieży, w tym czasie w środku odbywała się msza św. W akcji gaśniczej brało udział ponad 300 strażaków, którzy przez ponad 24 godziny walczyli z żywiołem. Wszystkiemu przyglądali się gorzowianie, którzy zgromadzili się na ulicach wokół świątyni.

W wyniku pożaru całkowitemu spaleniu uległa wieża katedry, a dół świątyni został zalany.

Mija sześć lat od pożaru katedry. W świątyni wciąż trwają prace remontowe

Remont gorzowskiej katedry ruszył w listopadzie 2017 roku i trwa do tej pory. - Obecnie prowadzone są prace przy klatce schodowej w wieży katedralnej. Aktualne przewidywania odnośnie terminu zamknięcia prac w wieży katedralnej wskazują na jesień 2023 roku – mówił w rozmowie z portalem gorzowianin.com ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Ponadto do renowacji trafiły organy, które zostały zalane podczas akcji gaśniczej. Według wstępnych założeń organy miały wrócić na chór do końca 2022 roku, jednak tak się nie stało. Jak się okazuje, trzeba będzie na nie poczekać prawdopodobnie jeszcze 2 lata.

Na wskazówki wciąż czeka również zegar na wieży katedralnej. Warto przypomnieć, że nowy zegar został zamontowany na wieży katedry w grudniu 2020 roku, jednak wskazówek na tarczy do tej pory nie ma. - Na uruchomienie zegara na wieży katedralnej trzeba będzie poczekać do czasu, gdy znajdą się środki na sfinansowanie tego przedsięwzięcia – mówi ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Wyrok w sprawie pożaru katedry. Sąd uznał za winnego proboszcza katedry

W sprawie pożaru katedry zapadł również wyrok, w którym oskarżony był dotychczasowy proboszcz katedry Zbigniew K. Co istotne, od 1 sierpnia 2023 roku w gorzowskiej katedrze pojawi się nowy duchowny, który po 11 latach zastąpi dotychczasowego proboszcza.

We wrześniu 2020 roku Sąd Rejonowy w Gorzowie, uznał proboszcza za winnego i wymierzył mu karę 1 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Ksiądz odwołał się od wyroku.

Natomiast w marcu 2021 roku sąd drugiej instancji uznał, że proboszcz jest winny zaniedbań w katedrze i wymierzył mu karę 1 roku więzienia w zawieszeniu na rok oraz obowiązek powstrzymania się Zbigniewa K. od pełnienia funkcji związanych z realizacją zadań i obowiązków dotyczących zapewnienia ochrony przeciwpożarowej obiektów budowlanych. O kulisach pożaru przeczytasz w artykule „Kulisy pożaru gorzowskiej katedry”.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości