• Dziś 27°/16°
  • Jutro 23°/13°
  • Jakość powietrza (CAQI): 9
Wiadomości

Gorzów: Zegar na wieży katedry wciąż bez wskazówek. Kiedy zostaną zainstalowane?

19 kwietnia 2023, 20:01, Marcin Kluwak
fot. Marcin Kluwak
W lipcu 2017 roku doszło do pożaru katedry w Gorzowie, w wyniku którego został zniszczony zegar znajdujący się na wieży świątyni. Nowa tarcza zegara została zamontowana w grudniu 2020 roku, jednak do tej pory nie ma na niej wskazówek i za szybko nie zostaną zainstalowane.

Zanim zatankujesz, sprawdź ceny paliw w Gorzowie.

Do pożaru gorzowskiej katedry doszło 1 lipca 2017 roku. Pomimo tego, że w tym roku minie 6 lat od pożaru, to wciąż trwają prace remontowe w świątyni. Jak tłumaczy kuria diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, pod którą podlega katedra, prace w katedralnego są realizowane w zależności od posiadanych środków finansowych. Stąd też niektóre roboty przeciągnęły się w czasie.

W katedrze w Gorzowie wciąż trwają prace remontowe

Coś Cię wkurza? Widzisz coś niepokojącego? Daj nam znać! Napisz do nas na WhatsApp-ie lub Messengerze.

- Obecnie trwają prace przy klatce schodowej w wieży katedralnej. Natomiast stolarka okienna powinna być gotowa do końca czerwca 2023 roku. Aktualne przewidywania odnośnie terminu zamknięcia prac w wieży katedralnej wskazują na jesień tego roku – komentuje ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Ponadto do renowacji trafiły organy, które zostały zalane podczas akcji gaśniczej. Według wstępnych założeń organy miały wrócić na chór do końca 2022 roku, jednak tak się nie stało. Okazuje się, że trzeba będzie jeszcze na nie poczekać. - Co do organów, to wysokie koszty tej inwestycji powodują, że trzeba będzie na nie poczekać prawdopodobnie jeszcze około 2 lat – przyznaje Sapieha.

Tematem, który wciąż interesuje mieszkańców Gorzowa, są brakujące wskazówki na zegarze katedralnym. Czytelnicy portalu gorzowianin.com co jakiś czas dopytują się, kiedy zegar zostanie w końcu uruchomiony. Mało tego, brakujące wskazówki na wieży katedralnej były nawet jedną z propozycji do planszy w gorzowskiej edycji gry Monopoly. Warto przypomnieć, że nowy zegar został zamontowany na wieży katedry w grudniu 2020 roku, jednak wskazówek na tarczy do tej pory nie ma.

Kiedy zostaną zainstalowane wskazówki na zegarze w katedrze w Gorzowie?

Zapytaliśmy się kurii diecezji zielonogórsko-gorzowskiej wprost, kiedy wskazówki na tarczy katedralnego zegara zostaną zamontowane.

- Na uruchomienie zegara na wieży katedralnej trzeba będzie poczekać do czasu, gdy znajdą się środki na sfinansowanie tego przedsięwzięcia – mówi ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Tym samym trudno na ten moment powiedzieć, kiedy wskazówki mogłyby w ogóle zostać kupione i zainstalowane na tarczy katedralnego zegara.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości