• Dziś 24°/15°
  • Jutro 25°/14°
  • Pojutrze 24°/14°
  • Jakość powietrza (CAQI): 17 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Gorzów: Batalia o cmentarzysko uschniętych drzewek. Sprawa trafi do sądu

22 maja 2023, 20:30, Marcin Kluwak
fot. archiwum
Mieszkaniec Gorzowa zwraca uwagę na uschnięte drzewa w parku Kopernika, które zostały tam posadzone w ramach rewitalizacji parku. Chociaż miasto zobowiązało wykonawcę to wymiany obumarłych drzew, to ten konsekwentnie się od tego uchyla. Dlatego władze Gorzowa chcą skierować sprawę do sądu i obciążyć firmę kosztami posadzenia nowych drzew, które miasto przeprowadzi na własną rękę.

Wracamy do sprawy cmentarzyska uschniętych drzewek w parku Kopernika w Gorzowie. Podczas rewitalizacji parku, która zakończyła się w 2020 roku, zostały posadzone drzewa z gatunku grab pospolity. Jednak wraz z upływem miesięcy, posadzone drzewka zaczęły usychać.

Podczas odbioru stwierdzono, że uschło 30 drzewek i zobowiązano wykonawcę, firmę Gorem do ich wymiany do końca listopada 2020 roku oraz do prowadzenia rocznego utrzymania drzew, aby zapewnić ich prawidłowy rozwój i przyjęcie się. Jednak wykonawca tego nie zrobił, co doprowadziło do obumierania kolejnych drzew.

Dlatego też Urząd Miasta Gorzowa zlecił sporządzenie opinii dendrologicznej ekspertowi zewnętrznemu, z której wynikało, że przyczyną usychania drzew był zły sposób posadzenia oraz to, że miały nieprawidłowy system korzeniowy oraz nie były podlewane. To sprawiło, że w czerwcu 2022 roku Urząd Miasta Gorzowa ponownie zwrócił się do firmy Gorem o wymianę drzew do końca października 2022 roku i zapowiedział, że jeżeli wykonawca nie posadzi nowych drzew, to sprawa trafi do sądu.

Cmentarzysko uschniętych drzewek w parku Kopernika w Gorzowie. Co dalej z uschniętymi „patykami”?

Od tamtej pory minęło już kilka miesięcy, a uschnięte drzewa jak były w parku Kopernika, tak dalej są, na co zwrócił uwagę nasz czytelnik Oktawian. -

- Wykonawca miał czas na wymianę drzewek do 30 października 2022. Jednak drzewka nie zostały do tej pory wymienione i w parku nadal znajdują się uschnięte patyki. Czy sprawa ostatecznie trafi do sądu, jak zapewniało w ubiegłym roku miasto? - napisał czytelnik Oktawian.

Zwróciliśmy się w tej sprawie z prośbą o komentarz do Urzędu Miasta Gorzowa. Zapytaliśmy się urzędników kiedy uschnięte drzewka zostaną w końcu wymienione, a także czy miasto skierowało ostatecznie sprawę do sądu. Właśnie dostaliśmy odpowiedź.

- W lipcu 2022 roku z terenu parku Kopernika wykopano i usunięto część młodych drzew z gatunku grab pospolity, które nie zachowały żywotności. Aktualnie realizowane są formalne przygotowania do sporu z wykonawcą i skierowania sprawy na drogę sądową. Zlecono opracowanie ekspertyzy dendrologicznej, potwierdzającej przyczyny obumarcia nasadzonych drzew. Wykonawca pomimo wezwań ze strony Urzędu Miasta, konsekwentnie uchyla się od obowiązku wymiany obumarłego materiału. Obecnie trwa ostateczna weryfikacja zgromadzonej dokumentacji przez zespół obsługi prawnej w celu wystosowania roszczeń prawnych wobec wykonawcy – komentuje Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa.

Miasto zamierza zająć się wymianą uschniętych drzew w parku Kopernika na własną rękę. Ma to nastąpić w sezonie jesiennym 2023. Następnie władze Gorzowa chcą, żeby to wykonawca pokrył wydatki związane z nasadzeniem nowych drzew i to będzie również przedmiotem sporu z firmą Gorem w Sądzie.

 

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości