W 2020 roku park Kopernika przeszedł rewitalizację, w ramach której przy parkowych alejkach zostały posadzone drzewa z gatunku grab pospolity. Inwestycja była realizowana przez firmę Gorem i kosztowała miasto 3 mln 229 tys. zł. Jednak wraz z upływem kolejnych miesięcy, posadzone drzewa zaczęły usychać.
Do redakcji portalu gorzowianin.com napisał czytelnik Oktawian, który w trakcie spacerów w parku Kopernika zwrócił uwagę na uschnięte drzewa. - W parku Kopernika jest już cmentarzysko uschniętych drzewek. 80% nasadzeń już dawno uschła. Ktoś wziął za to duże pieniądze i w ogóle o to nie dbał. A na to wszystko zostały w końcu wydane pieniądze mieszkańców – podkreśla czytelnik Oktawian.
Co na to miasto? Jak tłumaczą urzędnicy, drzewa z gatunku grab pospolity posadzone w parku Kopernika zaczęły obumierać jeszcze podczas prowadzonych prac. Podczas odbioru stwierdzono, że uschło 30 drzewek i zobowiązano wykonawcę, firmę Gorem do ich wymiany do końca listopada 2020 roku.
- Wykonawca drzewa wymienił. Jednocześnie został zobowiązany do prowadzenia rocznego utrzymania drzew, aby zapewnić ich prawidłowy rozwój i przyjęcie się. Wykonawca tej czynności nie wykonał co doprowadziło do obumierania kolejnych drzew. W okresie zaobserwowania pogłębiającego się problemu, wzywano wykonawcę do wymiany drzew. W odpowiedzi wykonawca zastrzegał, że jest na etapie tworzenia ekspertyzy, która miała określić przyczynę obumarcia tych drzew oraz przedstawić ją w Urzędzie Miasta Gorzowa. To wykonawca prezentował stanowisko, że powodem obumierania drzew jest miejsce, w którym zostały drzewa posadzone. Wykonawca mimo wezwań tej dokumentacji nie przedłożył – opowiada Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa.
Dlatego też Urząd Miasta Gorzowa zlecił sporządzenie opinii dendrologicznej ekspertowi zewnętrznemu, z której wynika, że problemem jest sposób posadzenia drzew – są posadzone za głęboko. Z opinii wynika również, że korzenie drzew były źle szkółkowane, nie posiadały prawie w ogóle korzeni włośnikowych, które odpowiadają za prawidłowy pobór wody i składników odżywczych przez drzewo. Dodatkowo w korzeniach drzew stwierdzono brak pozostałości hydrożelu, a brak wpisów w dzienniku budowy o podlewaniu świadczy, że te czynności nie były wykonywane.
- Grunt w parku jest na tyle bogaty w składniki odżywcze, że takie drzewa w dobrej kondycji powinny bez problemów przyjąć się w tym miejscu. Ze sporządzonej oceny wynika, że materiał był wadliwy i to była bezpośrednia przyczyna obumarcia drzew. W tej sprawie Urząd Miasta Gorzowa pisemnie zwrócił się do wykonawcy przedstawiając mu ostateczny termin na wymianę drzew do 30 października 2022 roku. W piśmie wyznaczono wykonawcy 14-dniowy termin na zajęcie stanowiska w sprawie i określenie sposobu działania. Jeśli to nie nastąpi, sprawa zostanie skierowana na drogę sądową – podkreśla Ciepiela.
Czerwone Gitary. Diamentowe 60-lecie
2 marca 2025
kup bilet |
|
Chór i orkiestra Alla Vienna
23 listopada 2024
kup bilet |
|
Najpiękniejsze melodie świata, czyli od opery do musicalu!
1 marca 2025
kup bilet |
|
Dziadek do Orzechów I Grand Royal Ballet
22 grudnia 2024
kup bilet |