• Dziś 28°/16°
  • Jutro 29°/16°
  • Jakość powietrza (CAQI): 10
Wiadomości

Czy będzie bezpośredni autobus pod Arenę Gorzów?

20 marca 2023, 08:37, Marcin Kluwak
fot. Tomasz Kowaluk/facebook.com/lubuskiepl
Mieszkańcy Gorzowa chcieliby, żeby pod Słowiankę i nową halę Arena Gorzów kursowały bezpośrednie autobusy MZK. Jednak miasto tłumaczy, że dopiero jak hala zostanie oddana do użytku, urzędnicy sprawdzą czy rzeczywiście będzie potrzeba wprowadzenia stałej linii autobusowej czy też wystarczy komunikacja specjalna na czas wydarzeń.

Wielu mieszkańców Gorzowa od lat narzekało na to, że nie może dojechać autobusem pod Słowiankę, ponieważ najbliższy przystanek autobusowy znajduje się przy ul. Fredry. Wydawało się, że zmieni się to, kiedy zostanie wybudowana hala widowiskowo-sportowa. Tak zresztą zapowiadała w 2019 roku prezes Słowianki Joanna Kasprzak-Perka.

- Nie wyobrażam sobie, aby pod halę miał nie podjechać autobus. To jest nasze wspólne zadanie z miastem, aby zachęcić mieszkańców Gorzowa do korzystania z komunikacji miejskiej. Mamy już plan, jak to zrobić. Chcemy, aby gorzowianie wybierając się na imprezę kulturalną, sportową czy po prostu na koncert, zostawią auto pod domem i przyjadą do nas komunikacją miejską. Planujemy, że będzie to jedna linia autobusowa, która będzie obsługiwała halę widowiskowo-sportową – mówiła w listopadzie 2019 roku prezes Słowianki.

Mamy 2023 rok, a budowa hali widowiskowo-sportowej, chociaż z problemami, ale powoli zbliża się do końca. Obecnie wykonawca wstrzymał większość prac, bo chce dopłaty do kontraktu. Nie wiadomo czy przestój w pracach spowoduje opóźnienie w oddaniu Areny Gorzów do użytku.

Zmiany w rozkładzie jazdy MZK Gorzów. Czy będzie bezpośredni autobus pod Arenę Gorzów?

W związku z prowadzonymi konsultacjami społecznymi dotyczącymi nowego rozkładu jazdy, który wejdzie w życie od maja 2023 roku, do redakcji portalu gorzowianin.com zgłaszają się mieszkańcy, którzy dopytują się co z obsługą hali widowiskowo-sportowej Arena Gorzów przez autobusy Miejskiego Zakładu Komunikacji.

W proponowanym rozkładzie jazdy na próżno szukać linii kursującej bezpośrednio pod Arenę Gorzów i Słowiankę. Zmianie uległa jedynie trasa linii 111, przez co autobus będzie zatrzymywał się na dolnym przystanku przy ul. Fredry.

Dlatego też mieszkańcy Gorzowa chcieliby się dowiedzieć czy docelowo planowane jest uruchomienie linii autobusowej, która będzie obsługiwała bezpośrednio Arenę Gorzów i Słowiankę.

Zwróciliśmy się do Urzędu Miasta Gorzowa z pytaniami w sprawie przyszłości komunikacji miejskiej przy ul. Słowiańskiej.

Ankieta

Komunikacja miejska pod halę Arena Gorzów

  • Pod halę powinna kursować stała linia autobusowa62.67%
  • Wystarczą kursy specjalne podczas meczów i innych wydarzeń28.74%
  • Komunikacja miejska pod halę nie jest potrzebna7.11%
  • Nie wiem/Nie mam zdania1.48%
Ankieta zakończona. Dziękujemy!
Oddanych głosów: 675

Co z autobusem pod Arenę Gorzów? Kursy tylko na mecze i wydarzenia?

- Projekt nowych rozkładów jazdy, w tym linii 111, która z założenia ma polepszyć skomunikowanie Słowianki z innymi rejonami miasta, jest wynikiem koncepcji zmian w ofercie przewozowej, przygotowanej w oparciu o kompleksowe badania marketingowe gorzowskiej komunikacji miejskiej, przeprowadzone wiosną 2022 roku. Projekt zakłada 30-40 minutowy takt kursowania autobusów na linii 111, uwzględniając możliwość przesiadek w centrum miasta, gdzie krzyżuje się przebieg większości podstawowych linii komunikacyjnych, co zapewni możliwość dojazdu do CSR „Słowianka” na dobrym poziomie – komentuje Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa.

Jak się okazuje, dopiero po wybudowaniu i otwarciu Areny Gorzów dla sportowców i kibiców, zostanie przeprowadzona analiza, jaki ruch będzie generowany w rejonie hali i czy faktycznie będzie potrzeba utworzenia komunikacji autobusowej w tym miejscu.

- Po uruchomieniu hali przeprowadzona zostanie analiza, jakie potencjalne potoki pasażerskie może generować nowa sytuacja, a po zidentyfikowaniu tych potrzeb, służby miejskie zdecydują o sposobach komunikacji. Jedną z możliwości obsługi komunikacyjnej nowej hali może być komunikacja specjalna na czas wydarzeń, jakie będą tam organizowane. Uczestnicy imprez mogliby wysiadać na przystankach, zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie Areny – podkreśla Ciepiela.

Analiza pozwoli też na wnioski dotyczące ewentualnej stałej komunikacji, na przykład poprzez kursy linii 123, która prowadzi ulicą Słowiańską, ale spełnia funkcję dowozu pracowników zatrudnionych w KSSSE. Inną możliwością jest modyfikacja przebiegu tras innych linii. Jednak decyzje w tej sprawie zapadną dopiero po oddaniu Areny Gorzów do użytku.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości