Kiedy miasto podpisywało na początku 2018 roku umowę z firmą Trakcja PRKiI S.A. na przebudowę ul. Sikorskiego plan był taki, że cała inwestycja będzie gotowa do 23 sierpnia 2019 roku, natomiast torowisko i miejski deptak na odcinku od ul. Herberta do skrzyżowania z ul. Chrobrego do 1 stycznia 2019 roku. Ostatecznie cała inwestycja została oficjalnie zakończona dopiero we wrześniu 2020 roku.
W ostatnich latach mówiło się o niedociągnięciach wykonawcy, który zajmował się przebudową ul. Sikorskiego i wskazywano, które rzeczy można było lepiej zrobić. Teraz, po niespełna trzech latach od zakończenia remontu, mieszkańcy Gorzowa postanowili przeprowadzić społeczny odbiór ul. Sikorskiego. Przez ostatnie tygodnie grupa około 20 osób zbierała fotorelację, aby pokazać, jak źle przygotowany, wykonany i odebrany był to remont.
- Fakt małej ilości zieleni oraz dobór materiałów poruszany był już wielokrotnie, więc nie ma potrzeby jego kontynuowania. Niestety są rzeczy, których można było uniknąć. Widać to przede wszystkim podczas deszczu, kiedy w wielu miejscach tworzą się kałuże, szczególnie uciążliwe są te, które zlokalizowane są przy przejściach dla pieszych. To oznacza, że asfalt i ścieżki doprowadzające do kanalizacji są źle wyprofilowane. Następnie prawie wszystkie studzienki (zarówno te małe jak i duże) zapadają się. Zresztą jest to nadal problem wielu gorzowskich inwestycji np. remont ul. Kostrzyńskiej czy Kazimierza Wielkiego – opowiadają mieszkańcy Gorzowa, którzy brali udział w społecznym odbiorze ul. Sikorskiego.
Zdaniem gorzowskich społeczników, podkład pod torowisko tramwajowe, które miało imitować kostkę brukową, generuje bardzo duży hałas przez samochody poruszające się więcej niż 30km/h. Do tego w wielu miejscach podkłady zaczynają się podnosić, a obramowania kruszyć. Mało tego, w wielu miejscach, gumowe wypełnienia przy szynach zaczynają wypadać.
- Do źle wykonanych prac należy dodać wypadające bloki chodnikowe oraz nierówności między asfaltem a kostką brukową przy przejściach dla pieszych. Do tego nierówno pocięte płyty przy studzienkach, usytuowane niekiedy w miejscach wypustów dla osób niewidzących co nie wypływa na ich bezpieczeństwo i pokazuje jak bezmyślnie została ta inwestycja przeprowadzona. Dolna część słupów oświetleniowych zamiast w ziemi, widoczna jest na zewnątrz wraz z śrubami, które w wielu miejscach pozbawione gumowych zabezpieczeń, stwarzając realne zagrożenie dla pieszego, który np. może nieszczęśliwe na nie upaść - wyliczają mieszkańcy Gorzowa.
Gorzowianie podkreślają, że rozumieją, że o wyborze wykonawcy decyduje cena, ale remont ul Sikorskiego został po prostu źle przeprowadzony już na etapie zamówienia. - Wydaję się, że walor estetyczny i praktyczny miał znikome znaczenie i popełniono szereg błędów. Należy przeprowadzić audyt, dokonać naprawy wszystkich usterek, aby poprawić wizerunek tej ulicy – przekonują gorzowscy społecznicy.
Mieszkańcy przekonują, że póki ulica jest jeszcze objęta gwarancją, można przeprowadzić pewne prace naprawcze, które sprawią, że ul. Sikorskiego będzie lepiej wyglądała.
Według społeczników należałoby sfrezować całą ulicę oraz wyregulować studzienki, a do tego zrównać jezdnię z chodnikiem przy przejściach dla pieszych. Wymienić uszkodzone płyty chodnikowe, w tym te źle docięte, a także spróbować wyciszyć podkłady tramwajowe lub je wymienić, a także ujednolicić kolor lamp oświetleniowych.
- Wzbogacić ul. Sikorskiego zielenią. - Wiemy, że w tym roku będą podjęte prace w tym temacie. Dodatkowo można wzbogacić niską zielenią teren za przystankiem tramwajowym naprzeciwko Zakładu Energetycznego oraz wzdłuż samego chodnika-kontynuacja poprowadzonej zieleni przy rondzie. Do tego zazielenienia wysp przy wjeździe i wyjeździe z tzw. nisz. Teraz parkują tam nielegalnie samochody – wyliczają społecznicy.
- Umieścić słupy oświetleniowe w ziemi i zmodyfikować tak, aby były bardziej charakterystyczne np. pastorały.
- Ujednolicić rynny oraz kosze na śmieci, do tego ustawić dodatkowy kosz przy przystanku Zakład Energetyczny w kierunku centrum, ponieważ zawsze jest on przepełniony
- Poprawić estetykę oznakowanie i funkcjonalność wiat przystankowych.
- Umieścić ławki przy wejściu do Parku Wiosny Ludów wraz z mniejszymi donicami z zielenią.
- Uporządkować oznakowanie poprzez zmniejszenie wymiarów oraz umieszczanie ich, tam gdzie będzie to możliwe na słupach oświetleniowych/trakcyjnych.
- Jako mieszkańcy, chcemy uzyskać konkretne wyjaśnienia, kto stoi za projektem , ale przede wszystkim kto jest odpowiedzialny za odbiór tej inwestycji? Chcemy jak najszybszego rozpoczęcia prac gwarancyjnych z informacją o zakresie prac oraz jaki jest pomysł miasta na odzyskanie tej ulicy dla mieszkańców – podkreślają gorzowianie.
Chór i orkiestra Alla Vienna
23 listopada 2024
kup bilet |
|
Polska Noc Kabaretowa 2025
23 maja 2025
kup bilet |
|
Czerwone Gitary. Diamentowe 60-lecie
2 marca 2025
kup bilet |
|
Dziadek do Orzechów I Grand Royal Ballet
22 grudnia 2024
kup bilet |