• Dziś 18°/8°
  • Jutro 20°/12°
  • Jakość powietrza (CAQI): 7
Wiadomości

Koniec z betonozą w Gorzowie. Taki jest plan na bardziej zielone miasto [wizualizacje]

27 stycznia 2023, 10:29, red
wizualizacja
Władze Gorzowa szukają firmy, która zajmie się przygotowaniem dokumentacji projektowej zagospodarowania zielenią centrum Gorzowa oraz wybranych przystanków komunikacji miejskiej. W rejonie katedry i Starego Rynku mają pojawić się nie tylko kwiaty, krzewy i trawy ozdobne, ale również drzewa, które zostaną posadzone prosto do gruntu. Dużo zieleni pojawi się również na 8 przystankach komunikacji miejskiej.

Jesienią 2022 roku władze Gorzowa podjęły decyzję, że kończą z betonozą w mieście i przesadzą drzewa z betonowych donic do gruntu. - Staramy się wsłuchiwać w głosy mieszkańców i podejmować inicjatywy zmieniające Gorzów na lepsze – podkreślał w październiku Jacek Szymankiewicz, wiceprezydent Gorzowa. Zgodnie z zapowiedziami, pod koniec listopada, 30 drzew zostało przesadzonych z betonowych donic na skwer koło pętli tramwajowej przy ul. Kostrzyńskiej. Już wtedy władze miasta zapowiadały, że w 2023 roku pojawi się więcej zieleni w centrum Gorzowa, a przede wszystkim na odcinku od ul. Hejmanowskiej do Strzeleckie.

Jak się właśnie okazało, urzędnicy szukają firmy, która zajmie się opracowaniem dokumentacji projektowej zagospodarowania zielenią centrum Gorzowa oraz zagospodarowania zielenią wybranych przystanków komunikacji miejskiej.

O co chodzi? W wyznaczonych miejscach zostanie ściągnięta nawierzchnia betonowa i zostanie tam posadzona zieleń – będą to nie tylko kwiaty, krzewy i trawy ozdobne, ale również drzewa. Co istotne, drzewa mają zostać posadzone prosto do gruntu, a nie w betonowych donicach. Zieleń pojawi się przy skrzyżowaniu ul. Warszawskiej i Hejmanowskiej, ul. Wełniany Rynek, Sikorskiego, Chrobrego. Najwięcej zieleni pojawi się w rejonie Starego Rynku i katedry.

Ponadto projekt będzie obejmował zazielenienie 8 wiat przystankowych na terenie miasta. Chodzi o przystanek autobusowy przy Askanie, przy ul. Jagiełły od strony murów obronnych, przystanek Park Kopernika przy rondzie Piłsudskiego, przystanek Zacisze oraz oba przystanki Wyszyńskiego przy rondzie Wyszyńskiego. Zieleń pojawi się również na przystanku tramwajowym Zakład Energetyczny przy ul. Sikorskiego.

Miasto czeka na zgłoszenia chętnych firm do poniedziałku 6 lutego. Wykonawca będzie miał 7 tygodni od dnia podpisania umowy na przygotowanie dokumentacji projektowej. Następnie urzędnicy przygotują przetarg na realizację prac. Tym samym jeszcze 2023 roku centrum Gorzowa oraz przystanki komunikacji miejskiej będą bardziej zielone.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com

Fotoreportaż


1/10 Wizualizacje zielonego Gorzowa

1/10 Wizualizacje zielonego Gorzowa

2/10 Wizualizacje zielonego Gorzowa

2/10 Wizualizacje zielonego Gorzowa

3/10 Wizualizacje zielonego Gorzowa

3/10 Wizualizacje zielonego Gorzowa

4/10 Wizualizacje zielonego Gorzowa

4/10 Wizualizacje zielonego Gorzowa

5/10 Wizualizacje zielonego Gorzowa

5/10 Wizualizacje zielonego Gorzowa

6/10 Wizualizacje zielonego Gorzowa

6/10 Wizualizacje zielonego Gorzowa

7/10 Wizualizacje zielonego Gorzowa

7/10 Wizualizacje zielonego Gorzowa

8/10 Wizualizacje zielonego Gorzowa

8/10 Wizualizacje zielonego Gorzowa

9/10 Wizualizacje zielonego Gorzowa

9/10 Wizualizacje zielonego Gorzowa

10/10 Wizualizacje zielonego Gorzowa

10/10 Wizualizacje zielonego Gorzowa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości