Na początku 2021 roku została przyjęta Strategia Województwa Lubuskiego 2030 w której zapisano miasto Gorzów, jako lokalizację budowy nowoczesnej spalarni odpadów. Spalarnia będzie inwestycją wojewódzką, natomiast miasto Gorzów będzie jedynie partnerem. Z kolei podczas sesji Rady Miasta Gorzowa, która odbyła się w marcu 2021 roku radni przyjęli plan zagospodarowania przestrzennego, który dopuszcza budowę spalarni odpadów na terenie inwestycyjnym przy ul. Mironickiej w Gorzowie.
Kilka miesięcy później, bo w sierpniu 2021 roku został podpisany list intencyjny pomiędzy prezydentem Gorzowa Jackiem Wójcickim i prezesem zarządu PGE Energia Ciepła Przemysław Kołodziejak w sprawie budowy Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii w Gorzowie. Na jego mocy obie strony zobowiązały się do współpracy oraz wzajemnego wsparcia w realizacji inwestycji. Chodziło dokładnie o to, że miasto Gorzów będzie chciało wykorzystać wiedzę i doświadczenie PGE Energia Ciepła oraz wspólnie pracować nad tym, aby spalarnia śmieci powstała przy ul. Mironickiej. Jednak to, kto ostatecznie zajmie się samą budową spalarni, ma się rozstrzygnąć w przetargu na wybór wykonawcy inwestycji.
Od przyjęcia Strategii Województwa Lubuskiego 2030 przez Sejmik Województwa Lubuskiego minęły już prawie dwa lata, a w sprawie inwestycji jest cisza. Dlatego jeden z mieszkańców postanowił dowiedzieć się czy budowa spalarni śmieci jest aktualna i czy w 2023 roku jest szansa na ogłoszenie przetargu na opracowanie dokumentacji lub ewentualnie na prace budowlane. Co na to urzędnicy?
- Obecnie prowadzone jest postępowanie na wybór konsultanta lub firmy doradczej, która przygotuje wstępne studium wykonalności. W zależności od przyjętego modelu formalnego, jak i technicznego, podejmowane będą dalsze decyzje w zakresie opracowania dokumentacji. Wstępny harmonogram realizacji zadania wynikać będzie ze studium wykonalności - komentuje Bartosz Kmita, sekretarz miasta Gorzowa.
Instalacja Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii w Gorzowie ma być nowoczesną instalacją, której zadaniem będzie odzysk energii z odpadów komunalnych. Wszystkie procesy będą przebiegały w sposób bezpieczny i kontrolowany. Instalacja będzie produkować energię elektryczną i ciepło dla mieszkańców Gorzowa, a także będzie spełniać bardzo surowe europejskie wymogi środowiskowe (BAT). Ponadto wyposażona w automatyczny system zabezpieczeń – przekroczenie norm emisji spowoduje jej wyłączenie.
Co istotne, spalarnia śmieci nie będzie emitować uciążliwych zapachów – zastosowane rozwiązania (podciśnienie w hali rozładunkowej) uniemożliwią ich wydostawanie się na zewnątrz. Nie będzie frakcji bio w odpadach, a ich wstępne posortowanie oznacza, że uciążliwość zapachowa transportu odpadów do instalacji będzie znikoma, praktycznie niewyczuwalna. W instalacji nie będzie się spalać odpadów niebezpiecznych.
Budowa tak dużej spalarni może wynieść nawet 500 mln zł - oczywiście będzie to inwestycja dofinansowania ze środków unijnych.
Polska Noc Kabaretowa 2025
23 maja 2025
kup bilet |
|
Czerwone Gitary. Diamentowe 60-lecie
2 marca 2025
kup bilet |
|
Dziadek do Orzechów I Grand Royal Ballet
22 grudnia 2024
kup bilet |
|
Musical "Metro" - Koncert Jubileuszowy 30 lat
10 listopada 2024
kup bilet |