• Dziś 25°/17°
  • Jutro 28°/18°
  • Jakość powietrza (CAQI): 4
Wiadomości

Spalarnia śmieci w Gorzowie. Na jakim etapie jest planowana inwestycja?

23 stycznia 2023, 16:00, red
nowoczesna spalarnia odpadów / zdjęcie poglądowe
W ciągu najbliższych kilku lat w Gorzowie ma zostać wybudowana Instalacja Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii. Chodzi o spalarnię śmieci, która wytworzy nie tylko ciepło, ale również energię elektryczną. Na jakim etapie jest obecnie inwestycja, która została zapisana w Strategii Województwa Lubuskiego 2030?

Na początku 2021 roku została przyjęta Strategia Województwa Lubuskiego 2030 w której zapisano miasto Gorzów, jako lokalizację budowy nowoczesnej spalarni odpadów. Spalarnia będzie inwestycją wojewódzką, natomiast miasto Gorzów będzie jedynie partnerem. Z kolei podczas sesji Rady Miasta Gorzowa, która odbyła się w marcu 2021 roku radni przyjęli plan zagospodarowania przestrzennego, który dopuszcza budowę spalarni odpadów na terenie inwestycyjnym przy ul. Mironickiej w Gorzowie.

Kilka miesięcy później, bo w sierpniu 2021 roku został podpisany list intencyjny pomiędzy prezydentem Gorzowa Jackiem Wójcickim i prezesem zarządu PGE Energia Ciepła Przemysław Kołodziejak w sprawie budowy Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii w Gorzowie. Na jego mocy obie strony zobowiązały się do współpracy oraz wzajemnego wsparcia w realizacji inwestycji. Chodziło dokładnie o to, że miasto Gorzów będzie chciało wykorzystać wiedzę i doświadczenie PGE Energia Ciepła oraz wspólnie pracować nad tym, aby spalarnia śmieci powstała przy ul. Mironickiej. Jednak to, kto ostatecznie zajmie się samą budową spalarni, ma się rozstrzygnąć w przetargu na wybór wykonawcy inwestycji.

Spalarnia śmieci w Gorzowie. Kiedy powstanie Instalacja Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii w Gorzowie?

Od przyjęcia Strategii Województwa Lubuskiego 2030 przez Sejmik Województwa Lubuskiego minęły już prawie dwa lata, a w sprawie inwestycji jest cisza. Dlatego jeden z mieszkańców postanowił dowiedzieć się czy budowa spalarni śmieci jest aktualna i czy w 2023 roku jest szansa na ogłoszenie przetargu na opracowanie dokumentacji lub ewentualnie na prace budowlane. Co na to urzędnicy?

- Obecnie prowadzone jest postępowanie na wybór konsultanta lub firmy doradczej, która przygotuje wstępne studium wykonalności. W zależności od przyjętego modelu formalnego, jak i technicznego, podejmowane będą dalsze decyzje w zakresie opracowania dokumentacji. Wstępny harmonogram realizacji zadania wynikać będzie ze studium wykonalności - komentuje Bartosz Kmita, sekretarz miasta Gorzowa.

Jak będzie wyglądała spalarnia śmieci w Gorzowie?

Instalacja Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii w Gorzowie ma być nowoczesną instalacją, której zadaniem będzie odzysk energii z odpadów komunalnych. Wszystkie procesy będą przebiegały w sposób bezpieczny i kontrolowany. Instalacja będzie produkować energię elektryczną i ciepło dla mieszkańców Gorzowa, a także będzie spełniać bardzo surowe europejskie wymogi środowiskowe (BAT). Ponadto wyposażona w automatyczny system zabezpieczeń – przekroczenie norm emisji spowoduje jej wyłączenie.

Co istotne, spalarnia śmieci nie będzie emitować uciążliwych zapachów – zastosowane rozwiązania (podciśnienie w hali rozładunkowej) uniemożliwią ich wydostawanie się na zewnątrz. Nie będzie frakcji bio w odpadach, a ich wstępne posortowanie oznacza, że uciążliwość zapachowa transportu odpadów do instalacji będzie znikoma, praktycznie niewyczuwalna. W instalacji nie będzie się spalać odpadów niebezpiecznych.

Budowa tak dużej spalarni może wynieść nawet 500 mln zł - oczywiście będzie to inwestycja dofinansowania ze środków unijnych.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości