Wiadomości

Spalarnia śmieci w Gorzowie. Na jakim etapie jest planowana inwestycja?

23 stycznia 2023, 16:00, red
nowoczesna spalarnia odpadów / zdjęcie poglądowe
W ciągu najbliższych kilku lat w Gorzowie ma zostać wybudowana Instalacja Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii. Chodzi o spalarnię śmieci, która wytworzy nie tylko ciepło, ale również energię elektryczną. Na jakim etapie jest obecnie inwestycja, która została zapisana w Strategii Województwa Lubuskiego 2030?

Na początku 2021 roku została przyjęta Strategia Województwa Lubuskiego 2030 w której zapisano miasto Gorzów, jako lokalizację budowy nowoczesnej spalarni odpadów. Spalarnia będzie inwestycją wojewódzką, natomiast miasto Gorzów będzie jedynie partnerem. Z kolei podczas sesji Rady Miasta Gorzowa, która odbyła się w marcu 2021 roku radni przyjęli plan zagospodarowania przestrzennego, który dopuszcza budowę spalarni odpadów na terenie inwestycyjnym przy ul. Mironickiej w Gorzowie.

Kilka miesięcy później, bo w sierpniu 2021 roku został podpisany list intencyjny pomiędzy prezydentem Gorzowa Jackiem Wójcickim i prezesem zarządu PGE Energia Ciepła Przemysław Kołodziejak w sprawie budowy Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii w Gorzowie. Na jego mocy obie strony zobowiązały się do współpracy oraz wzajemnego wsparcia w realizacji inwestycji. Chodziło dokładnie o to, że miasto Gorzów będzie chciało wykorzystać wiedzę i doświadczenie PGE Energia Ciepła oraz wspólnie pracować nad tym, aby spalarnia śmieci powstała przy ul. Mironickiej. Jednak to, kto ostatecznie zajmie się samą budową spalarni, ma się rozstrzygnąć w przetargu na wybór wykonawcy inwestycji.

Spalarnia śmieci w Gorzowie. Kiedy powstanie Instalacja Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii w Gorzowie?

Od przyjęcia Strategii Województwa Lubuskiego 2030 przez Sejmik Województwa Lubuskiego minęły już prawie dwa lata, a w sprawie inwestycji jest cisza. Dlatego jeden z mieszkańców postanowił dowiedzieć się czy budowa spalarni śmieci jest aktualna i czy w 2023 roku jest szansa na ogłoszenie przetargu na opracowanie dokumentacji lub ewentualnie na prace budowlane. Co na to urzędnicy?

- Obecnie prowadzone jest postępowanie na wybór konsultanta lub firmy doradczej, która przygotuje wstępne studium wykonalności. W zależności od przyjętego modelu formalnego, jak i technicznego, podejmowane będą dalsze decyzje w zakresie opracowania dokumentacji. Wstępny harmonogram realizacji zadania wynikać będzie ze studium wykonalności - komentuje Bartosz Kmita, sekretarz miasta Gorzowa.

Jak będzie wyglądała spalarnia śmieci w Gorzowie?

Instalacja Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii w Gorzowie ma być nowoczesną instalacją, której zadaniem będzie odzysk energii z odpadów komunalnych. Wszystkie procesy będą przebiegały w sposób bezpieczny i kontrolowany. Instalacja będzie produkować energię elektryczną i ciepło dla mieszkańców Gorzowa, a także będzie spełniać bardzo surowe europejskie wymogi środowiskowe (BAT). Ponadto wyposażona w automatyczny system zabezpieczeń – przekroczenie norm emisji spowoduje jej wyłączenie.

Co istotne, spalarnia śmieci nie będzie emitować uciążliwych zapachów – zastosowane rozwiązania (podciśnienie w hali rozładunkowej) uniemożliwią ich wydostawanie się na zewnątrz. Nie będzie frakcji bio w odpadach, a ich wstępne posortowanie oznacza, że uciążliwość zapachowa transportu odpadów do instalacji będzie znikoma, praktycznie niewyczuwalna. W instalacji nie będzie się spalać odpadów niebezpiecznych.

Budowa tak dużej spalarni może wynieść nawet 500 mln zł - oczywiście będzie to inwestycja dofinansowania ze środków unijnych.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości