• Dziś 12°/2°
  • Jutro 11°/1°
  • Pojutrze 11°/4°
  • Jakość powietrza (CAQI): 54 Bywało lepiej… To nie jest najlepszy dzień na wyjście.
Wiadomości

Budowa spalarni śmieci w Gorzowie coraz bardziej realna. Zostanie podpisany list intencyjny

2 sierpnia 2021, 13:58
Spalarnia śmieci w Rzeszowie fot. PGE Energia Ciepła
W ciągu najbliższych kilku lat w Gorzowie ma zostać wybudowana Instalacja Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii, czyli spalarnia śmieci, która wytworzy nie tylko ciepło, ale również energię elektryczną. Przy inwestycji pomoże PGE Energia Ciepła. W tej sprawie zostanie podpisany list intencyjny.

Na początku 2021 roku została przyjęta Strategia Województwa Lubuskiego 2030 w której zapisano miasto Gorzów, jako lokalizację budowy nowoczesnej spalarni odpadów. Spalarnia będzie inwestycją wojewódzką, natomiast miasto Gorzów będzie jedynie partnerem. Z kolei podczas marcowej sesji Rady Miasta Gorzowa, radni przyjęli plan zagospodarowania przestrzennego, który dopuszcza budowę spalarni odpadów na terenie inwestycyjnym przy ul. Mironickiej w Gorzowie. 

Jak się okazuje, przy budowie spalarni pomoże PGE Energia Ciepła. - We wtorek 3 sierpnia prezydent miasta Jacek Wójcicki i prezes zarządu PGE Energia Ciepła Przemysław Kołodziejak podpiszą list intencyjny w sprawie budowy Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii w Gorzowie. Na jego mocy obie strony zobowiążą się do współpracy oraz wzajemnego wsparcia w realizacji inwestycji – informuje Marta Liberkowska, dyrektor wydziału promocji i informacji Urzędu Miasta Gorzowa.

Tego typu spalarnia śmieci wybudowana przez PGE Energia Ciepła działa w Rzeszowie od 2018 roku. Natomiast kolejna ma zostać wybudowana w Bełchatowie - właśnie został ogłoszony przetarg na budowę. Dlatego też miasto Gorzów chce wykorzystać wiedzę i doświadczenie PGE Energia Ciepła i wspólnie pracować nad tym, aby Instalacja Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii powstała przy ul. Mironickiej. Jednak kto ostatecznie zajmie się samą budową spalarni, to okaże się po ogłoszeniu przetargu. 

Co istotne, będzie to nowoczesna instalacja, której zadaniem będzie odzysk energii z odpadów komunalnych. Wszystkie procesy będą przebiegały w sposób bezpieczny i kontrolowany. Instalacja będzie produkować energię elektryczną i ciepło dla mieszkańców Gorzowa, a także będzie spełniać bardzo surowe europejskie wymogi środowiskowe (BAT). Ponadto wyposażona w automatyczny system zabezpieczeń – przekroczenie norm emisji spowoduje jej wyłączenie.

Co istotne, spalarnia śmieci nie będzie emitować uciążliwych zapachów – zastosowane rozwiązania (podciśnienie w hali rozładunkowej) uniemożliwią ich wydostawanie się na zewnątrz. Nie będzie frakcji bio w odpadach, a ich wstępne posortowanie oznacza, że uciążliwość zapachowa transportu odpadów do instalacji będzie znikoma, praktycznie niewyczuwalna. W instalacji nie będzie się spalać odpadów niebezpiecznych.

Budowa tak dużej spalarni może wynieść nawet 500 mln zł - oczywiście będzie to inwestycja dofinansowania ze środków unijnych. Urzędnicy zakładają, że ekologiczna spalarnia śmieci mogłaby zostać wybudowana w Gorzowie w ciągu najbliższych czterech lat. 

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach GoogleWięcej takich artykułów znajdziesz na stronie głównej gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości