• Dziś /-2°
  • Jutro /-1°
  • Pojutrze 11°/2°
  • Jakość powietrza (CAQI): 8 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Gorzów: Ile trzeba zarabiać, żeby kupić mieszkanie na kredyt?

18 stycznia 2023, 11:33
Co najmniej 12,5 tys. zł netto - tyle musi zarabiać trzyosobowa rodzina w Gorzowie, by móc otrzymać kredyt na zakup 40-metrowego mieszkania. W sierpniu 2022 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 12,39 tys. potencjalnych kredytobiorców, w porównaniu do prawie 43 tys. rok wcześniej — to spadek aż o 70,9 %.

Wysokie stopy procentowe, zaostrzenie wymogów i obawy przed skutkami spowolnienia gospodarczego zamroziły popyt na kredyty mieszkaniowe. 

- Spada zdolność kredytowa i myślę, że to szybko nie wróci, bo cały czas stopy procentowe rosną. Statystyki pokazują, że to spadek o 70-80% i tak też jest u mnie. Dużo się zmieniło na rynku nieruchomości w ostatnim czasie - opowiada Radosław Żabski, ekspert finansowy z Gorzowa. 

Coraz częściej o zmianie pracy myślą też doradcy kredytowi. Już dziś wielu z nich szuka dodatkowego zajęcia, etatu lub możliwości pracy na przykład na nocnej zmianie. Stałego i pewnego zatrudnienia szukają w szkołach, firmach przewozowych i biurach finansowych w Gorzowie.

- Przejścia na normalną pracę, na etat na przykład do szkoły, dotyczą raczej tych doradców, którzy dopiero zaczynali na rynku kredytów. Najbardziej doświadczeni doradcy w Gorzowie na pewno sobie poradzą, bo zgromadzili zapasy finansowe, aby przetrwać ten trudny okres - dodaje Żabski.

Spadek ilości przyznawanych kredytów, to także problem dla wszystkich branż związanych z mieszkaniami. Na własnej skórze odczuli to ci, którzy pracują w szeroko rozumianej branży deweloperskiej - czyli firmy remontowo-budowlane, które zajmowały się wykańczaniem wnętrz czy też notariusze, którzy sporządzali akty kupna-sprzedaży mieszkań.

- Doświadczenie i renoma pozwalają przetrwać ten trudny czas - podsumowuje Radosław Żabski. 

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości