• Dziś 12°/2°
  • Jutro 11°/1°
  • Pojutrze 11°/4°
  • Jakość powietrza (CAQI): 21 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Rower miejski w Gorzowie? Jest na to szansa, ale...

12 stycznia 2023, 15:44, red
zdjęcie poglądowe
Mieszkańcy Gorzowa chcieliby, aby w naszym mieście został utworzony system roweru miejskiego. Władze Gorzowa przyznają wprost, że na własną rękę tego nie zrobią, bo jest to za droga inwestycja. Jednak są otwarte na propozycje prywatnych firm. Co ciekawe, elektryczne rowery miejskie w swojej ofercie firma Bolt.

We wtorek 10 stycznia odbyło się spotkanie z mieszkańcami, radnymi i przedstawicielami samorządów w ramach konsultacji społecznych projektu Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej, który Gorzów opracowuje wspólnie z gminami z miejskiego obszaru funkcjonalnego. Szczegóły dokumentu, proces jego opracowania i planowane działania przedstawił Maciej Mysona z zespołu doradców gospodarczych TOR, wykonawca projektu. W imieniu autorów odpowiedział również na pytania i propozycje mieszkańców.

Rower miejski w Gorzowie. Mieszkańcy chcą utworzenia systemu roweru miejskiego

W trakcie dyskusji mieszkańcy Gorzowa pytali się o funkcjonowanie komunikacji miejskiej oraz skomunikowanie z sąsiednimi gminami, rozbudowę systemu tramwajowego czy utworzenie jednego organizatora transportu publicznego.

Oczywiście gorzowianie mieli również swoje pomysły na to, w jakim kierunku powinno rozwinąć się miasto. Oprócz propozycji dotyczących inwestycji drogowych czy budowy ścieżek rowerowych, pojawił się również pomysł stworzenia systemu roweru miejskiego.

To nie pierwszy raz, kiedy mieszkańcy Gorzowa chcieliby, aby w naszym mieście funkcjonował rower miejski. Takie rozwiązanie sprawdza się doskonale od wielu lat w innych miastach, w tym w Zielonej Górze.

Co na to miasto? Jak tłumaczy wiceprezydent Gorzowa Iwona Olek, miasto samodzielnie nie wprowadzi roweru miejskiego, bo jest to zbyt droga inwestycja. Nie chodzi tylko o zakup rowerów, ale także cały system ich wypożyczania, ładowanie czy serwisowanie. Jednak władze Gorzowa są otwarte na propozycje zewnętrznych firm, tak jak ma to miejsce w przypadku elektrycznych hulajnóg. Na terenie Gorzowa działają trzy prywatne firmy, które udostępniają za opłatą mieszkańcom elektryczne hulajnogi – Bolt, blinkee.city oraz Tier.

Elektryczny rower miejski w Gorzowie?

Władze Gorzowa idą o krok dalej i przyznają, że jeżeli prywatna firma miałaby wejść do Gorzowa z rowerem miejskim, to mógłby to być równie dobrze rower... elektryczny. Jak się okazuje, firma Bolt ma w swojej ofercie takie rowery. Co ciekawe, elektryczne rowery miejskie firmy Bolt funkcjonują od kwietnia 2022 roku w Olsztynie, Krakowie i Bydgoszczy, a od września 2022 roku są również dostępne w Poznaniu i w Warszawie. Rowery mogą osiągnąć prędkość do 25 km/h, a ich zasięg na jednym ładowaniu wynosi do 90 km.

Czy jest szansa, że w Bolt wprowadzi w Gorzowie swoje elektryczne rowery? Zwróciliśmy się w tej sprawie z prośbą o komentarz do firmy Bolt Polska. Czekamy na odpowiedź.

 

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach GoogleWięcej takich artykułów znajdziesz na stronie głównej gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości