• Dziś 23°/13°
  • Jutro 27°/17°
  • Pojutrze 27°/15°
  • Jakość powietrza (CAQI): 15 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Chcieli dodatek węglowy, ale nie płacili za śmieci. Teraz mogą słono zapłacić

11 stycznia 2023, 11:10, red
fot. archiwum
Zgodnie z nowelizacją ustawy o dodatku węglowym, każda osoba, która złożyła wniosek o pieniądze na węgiel, jest sprawdzana czy płaci za odbiór śmieci. Związek Celowy MG-6 prowadzi postępowanie wobec 10 osób z podgorzowskich gmin, które ukrywały 20 osób za które nie były pobierane opłaty za odbiór odpadów.

Mieszkańcy Gorzowa i podgorzowskich gmin mogli składać wnioski o dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł na jedno gospodarstwo domowe od sierpnia do końca listopada 2022 roku. W Gorzowie wnioski przyjmowało Gorzowskie Centrum Pomocy Rodzinie, natomiast w podgorzowskich gminach zajmowały się tym poszczególne Ośrodki Pomocy Społecznej. Łącznie o dodatek węglowy mogło starać się kilkanaście tysięcy osób – z samego Gorzowa było to około 3 tys. gospodarstw domowych.

Chcesz dodatek węglowy? Urzędnicy z Gorzowa sprawdzą czy płacisz za śmieci

Zgodnie z nowelizacją ustawy o dodatku węglowym z 15 września, pojawił się zapis mówiący o tym, że „Dokonując weryfikacji wniosku o wypłatę dodatku węglowego, wójt, burmistrz albo prezydent miasta bierze pod uwagę w szczególności [...] informacje wynikające z deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Na podstawie tych przepisów już w ubiegłym roku rozpoczęła się w Związku Celowym Gmin MG6 weryfikacja wniosków w zakresie zgodności złożonych tam oświadczeń ze złożoną deklaracją śmieciową. W skrócie – każda osoba, która złożyła wniosek o pieniądze na węgiel, będzie sprawdzana czy płaci za odbiór odpadów.

- Do wniosku węglowego właściciel starający się o dodatek wpisywał osoby we wspólnym gospodarstwie domowym, ze wskazaniem numeru PESEL tych osób. W deklaracji odpadowej takich danych się nie podaje, ale sprawdzenie ilości osób we wniosku, z ilością osób w deklaracji daje podstawę do wszczęcia postępowania o określenie decyzją wysokości opłaty dla danego właściciela nieruchomości, jeśli dane z wniosku i z deklaracji się różnią – tłumaczyła Katarzyna Szczepańska, przewodnicząca zarządu Związku Celowego Gmin MG6.

Chcieli dodatek węglowy, ale nie płacili za śmieci. ZCG MG6 wszczął postępowania

Jak się okazuje, najwięcej wniosków o weryfikację danych ZCG MG6 dostał z podgorzowskich gmin. -Są to przede wszystkim gminy Santok i Kłodawa, w których mieliśmy 131 wezwań dotyczących 78 osób. Różnice między ilością osób zadeklarowanych a wymienionych we wniosku w 40 przypadkach tłumaczono m.in. pracą w delegacji lub za granicą czy też przebywaniem na studiach – mówi w rozmowie z portalem gorzowianin.com Katarzyna Szczepańska, przewodnicząca zarządu Związku Celowego Gmin MG6.

Ostatecznie postępowania zostały wszczęte wobec 10 osób, co do których stwierdzono, że ukrywają łącznie 20 osób, które do tej pory nie były ujawnione w systemie odpadowym, czyli nie były od nich odprowadzane opłaty za zagospodarowanie odpadów. Mieszkańcy podgorzowskich gmin mogą oczywiście się odwołać od decyzji ZCG MG6, kiedy postępowanie zostanie zakończone i zostanie wydana decyzja nakazująca zapłatę za odbiór odpadów za okres od 2017 roku do teraz. A to oznacza, że dane gospodarstwo domowe może zapłacić nawet kilka tysięcy złotych zaległej opłaty.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości