• Dziś 12°/1°
  • Jutro 11°/5°
  • Pojutrze /5°
  • Jakość powietrza (CAQI): 24 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Spotkanie konsultacyjne w sprawie Planu Mobilności

11 stycznia 2023, 14:17, red
fot. Bartłomiej Nowosielski, Urząd Miasta Gorzowa
We wtorek 10 stycznia w ramach konsultacji społecznych projektu Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej, który Gorzów opracowuje wspólnie z gminami z miejskiego obszaru funkcjonalnego, odbyło się spotkanie. Wśród uczestników byli mieszkańcy, radni, przedstawiciele samorządów, organizacji społecznych i mediów.

Spotkanie odbyło się we wtorek 10 stycznia w sali sesyjnej Urzędu Miasta, ale można było w nim uczestniczyć także za pośrednictwem sieci internetowej. - Chcielibyśmy, aby każdy mieszkaniec, zarówno ośmiolatek jak i osiemdziesięciolatek, poruszał się bezpiecznie, wygodnie i sprawnie w czystym środowisku. Dzisiejsze spotkanie ma na celu przedstawienie efektu wielomiesięcznych prac i przedyskutowanie państwa propozycji – powiedziała, otwierając spotkanie, wiceprezydent Iwona Olek.

Przypomniała, że opracowanie dokumentu jest możliwe dzięki uzyskanemu dofinansowaniu z Unii Europejskiej, ze środków Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 oraz ze środków budżetu państwa.

O idei planów mobilności i zmianie podejścia do projektowania mobilności opowiedział Michał Babicki ze spółki Wolański, który na zlecenie Centrum Unijnych Projektów Transportowych pełni rolę doradcy merytorycznego.

Gorzów znalazł się gronie ponad 30 samorządów, które otrzymują wsparcie w trakcie trwania pilotażu w zakresie przygotowania dokumentu. Jednocześnie nasze Miasto wraz z gminami będzie pierwszym obszarem funkcjonalnym w województwie lubuskim, posiadającym plan mobilności.

Szczegóły dokumentu, proces jego opracowania i planowane działania przedstawił Maciej Mysona z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR, wykonawca projektu. W imieniu autorów odpowiedział również na pytania i propozycje mieszkańców.

Wśród najczęstszych głosów uczestników pojawiały się pytania o funkcjonowanie komunikacji miejskiej oraz skomunikowanie z sąsiednimi gminami, rozbudowę systemu tramwajowego czy utworzenie jednego organizatora transportu publicznego. Wśród propozycji znalazły się dotyczące inwestycji drogowych, budowy ścieżek rowerowych czy stworzenie systemu roweru miejskiego.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach GoogleWięcej takich artykułów znajdziesz na stronie głównej gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości