Wiadomości

Koniec z naciąganiem seniorów na pokazach w Gorzowie

10 stycznia 2023, 13:00
fot. archiwum/Monika Drubkowska
Na pokazy garnków, sprzętów domowego użytku czy medycznego byli zapraszani seniorzy z Gorzowa, którzy byli wprowadzani w błąd, przez co decydowali się niepotrzebny i zbyt drogi zakup. Następnie mieli problem ze zwrotem lub reklamacją kupionej rzeczy. Od 1 stycznia 2023 roku weszło w życie nowe prawo, które ma chronić seniorów przed naciąganiem na kupno drogiego sprzętu.

Portal gorzowianin.com wspólnie z biurem miejskiego rzecznika praw konsumentów wielokrotnie ostrzegał mieszkańców Gorzowa przed udziałem w pokazach garnków, sprzętów domowego użytku oraz służących zdrowiu. Mieszkańcy byli zawsze kuszeni „darmowym prezentem” za udział w takim spotkaniu. Te w ostatnich latach były co jakiś czas organizowane w restauracji Radosna w Gorzowie. Jednak po awanturze do której doszło w piątek 25 listopada 2022 roku, kolejne pokazy odbyły się już w hotelu Gorzów.

Rzeczywistym celem pokazów była sprzedaż drogich produktów i usług. Wielokrotnie po takich spotkaniach, do biura miejskiego rzecznika konsumentów zgłaszały się osoby, który przyznawały, że zostały oszukane, bo zapłaciły po kilkanaście tysięcy złotych za produkty, które w rzeczywistości kosztują kilka razy mniej.

Na szczęście od Nowego Roku zmieniły się przepisy prawa konsumenckiego, które mają chronić seniorów przed stratą pieniędzy.

Koniec oszukiwania seniorów na pokazach w Gorzowie. Wszystko dzięki dyrektywie Omnibus

Od 1 stycznia dzięki unijnej dyrektywie Omnibus, zmiany w przepisach prawa konsumenckiego ochronią również seniorów, którzy są zapraszani na pokazy połączone ze sprzedażą. Jakie są najważniejsze zmiany?

- Podczas pokazu nie będzie mogło dojść do legalnego zawarcia umowy dotyczącej usługi finansowej. W praktyce chodzi głównie o kredyty zawierane w celu finalizacji transakcji sprzedaży towarów o cenach nierynkowych. Krótko mówiąc, koniec z kredytami na pokazach. Ponadto podczas pokazu nie będzie mogło dojść do legalnego przekazania pieniędzy za zakupione towary. Płatność może mieć miejsce dopiero po minięciu terminu na odstąpienie od umowy tzn. po 14 dniach – tłumaczą pracownicy biura miejskiego rzecznika praw konsumentów w Gorzowie.

Jednak jest jedno „ale”. W przypadku braku odstąpienia od umowy lub wykonania płatności w terminie 14 dni, sprzedawcy będzie przysługiwać roszczenie o zapłatę i będzie ono skuteczne. Dlatego należy pamiętać, że w przypadku braku płatności bezpośrednio podczas zawarcia umowy, nadal jesteśmy zobowiązani do zapłaty, chyba że odstąpimy od umowy w terminie 14 dni.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości