• Dziś -2°/-5°
  • Jutro /-2°
  • Pojutrze /-2°
  • Jakość powietrza (CAQI): 67 Bywało lepiej… To nie jest najlepszy dzień na wyjście.
Wiadomości

Gorzów wysoko w rankingu inwestycyjnym

30 listopada 2022, 10:17
fot. Marcin Kluwak
Pismo Wspólnota przygotowało po raz kolejny ranking „Liderzy inwestycji”, czyli zestawienie wydatków inwestycyjnych w okresie 2-letnim w przeliczeniu na mieszkańca. Gorzów zajął 4 miejsce.

Miasto Gorzów zazwyczaj nie ma szczęścia do rankingów, w których zajmuje dalekie pozycje. Najbardziej nieszczęsny dla północnej stolicy województwa lubuskiego jest ranking „Bogactwo samorządów”, gdzie Gorzów ósmy rok z rzędu zajmuje ostatnie miejsce wśród miast wojewódzkich. Jednak nie wszystkie plebiscyty kończą się dla naszego miasta niezbyt dobrze. Tak było m.in. podczas XII edycji „Rankingu Miast” Polskiego Związku Firm Deweloperskich, gdzie Gorzów znalazł się na podium. Nasze miasto zajęło drugie miejsce tuż za Łodzią, a za nami znalzł się Lublin.

Ranking „Liderzy inwestycji”. Gorzów wysoko w rankingu inwestycyjnym

Teraz miasto Gorzów może pochwalić się kolejnym sukcesem. W najnowszym rankingu „Liderzy inwestycji” przygotowanym pismo samorządu terytorialnego Wspólnota, miasto Gorzów awansowało o siedem pozycji wśród miast wojewódzkich. Tym samym Gorzów zajmuje obecnie 4 pozycję na 18 miast wojewódzkich. W rankingu znajdują się wydatki inwestycyjne samorządów w latach 2019-2021 per capita.

W Gorzowie wydatki inwestycyjne w latach 2019-2021 wyniosły 2204,85 zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Dla porównania, południowa stolica województwa lubuskiego znajduje się kolejny rok z rzędu na końcu zestawienia. Zielona Góra zajmuje 16 miejsce jeżeli chodzi o wydatki na inwestycje z wynikiem 1264,78 zł per capita.

- Pierwszym priorytetem, który ogłosił prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki było pobudzić rozwój. I ten cel jest konsekwentnie realizowany. Miasto poczyniło wiele inwestycji w infrastrukturę, w rozwój dróg, w przygotowanie terenów inwestycyjnych. Inwestowano też w nowoczesną edukację, sport i kulturę. To wymagało dużej aktywności, a że strony mieszkańców też cierpliwości, ale dzisiaj przynosi to efekty – komentuje Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa.

Pierwsze miejsce w rakingu zajęło Opole i utrzymuje ono pozycję lidera od trzech edycji. W tym roku wydatki na inwestycje wyniosły 3035,99 zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Drugie miejsce zajął Szczecin 2480,61 zł, a trzecie Poznań 2354,82 zł.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości