• Dziś 29°/19°
  • Jutro 27°/16°
  • Jakość powietrza (CAQI): 19
Wiadomości

Wadliwe schody zostały przebudowane. Teraz miasto będzie walczyć o zwrot pieniędzy [film]

30 września 2022, 10:33
Zakończyła się przebudowa niedawno wybudowanych schodów przy ul. Fredry, które prowadzą do parku Słowiańskiego, ponieważ okazały się niebezpieczne dla ich użytkowników. Koszt dodatkowych prac to ponad 212 tys. zł z budżetu miasta. Teraz władze Gorzowa będą chciały obciążyć projektanta kosztem dodatkowych robót, ponieważ schody zostały źle zaprojektowane.

Wiosną 2022 roku portal gorzowianin.com jak pierwszy poruszał problem wyremontowanych schodów przy ul. Fredry, które prowadzą do parku Słowiańskiego. Nasza czytelniczka Katarzyna alarmowała, że schody są niebezpieczne. Natomiast wykonawca inwestycji podkreślał, że schody zostały wykonane zgodnie z projektem, który otrzymał od Urzędu Miasta Gorzowa. Ostatecznie schody zostały zamknięte, a urzędnicy podczas odbiorów uznali, że są niebezpieczne dla użytkowników i trzeba przebudować niektóre elementy.

W lipcu ruszyła rozbiórka schodów, a następnie ich przebudowa. Prace właśnie się zakończyły i schody prowadzące od ul. Fredry do parku Słowiańskiego są już gotowe. Pierwotnie schody nie miały żadnych platform na całej swojej długości i nie pozwalały na bezpieczne zjechanie z wózkiem, nie mówiąc już o wtoczeniu wózka pod tak stromą górkę, bez możliwości żadnego postoju. Po przebudowie to się zmieniło. Zostało wybudowanych pięć platform, które pozwalają na bezpieczne zatrzymanie się.

Budowa schodów kosztowała miasto pierwotnie 445 tys. zł. Natomiast ich dodatkowa przebudowa to kolejny wydatek w wysokości 212 tys. 999,49 zł. Teraz miasto będzie próbowało odzyskać pieniądze za dodatkowe prace od projektanta, ponieważ schody zostały źle zaprojektowane i wykonawca inwestycji nie jest tutaj niczemu winny.

- Na etapie budowy stwierdzono, że schody wybudowane zgodnie z dokumentacją projektową będą niefunkcjonalne i niebezpieczne do użytkowania. W związku z powyższym wystąpiono do projektanta o naprawienie nienależycie wykonanej dokumentacji, czyli usunięcia wad i błędów w projektach oraz dostosowania rozwiązań do przepisów prawa. Koszt dodatkowych prac pokrywa miasto. Następnie zamierzamy dochodzić roszczeń od projektanta w zakresie kosztów dodatkowych prac. Konieczność przebudowy schodów jest wynikiem błędów projektowych - komentuje Bartosz Kmita, sekretarz Urzędu Miasta Gorzowa.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com

FotoreportażPodziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości