Wiadomości

Drzewa zostaną. Nie będzie ścieżki rowerowej na Kosynierów Gdyńskich

28 września 2022, 10:37
fot. archiwum
Władze Gorzowa zdecydowały o zmniejszeniu zakresu inwestycji przy ul. Kosynierów Gdyńskich. Zamiast wielkiej przebudowy drogi, będzie wymiana zniszczonej nawierzchni. Ta zmiana oznacza również rezygnację z budowy ścieżki pieszo-rowerowej i brak wycinki drzew.

Przebudowa ul. Kosynierów Gdyńskich w Gorzowie to inwestycja zapowiadana od dawna. Według pierwotnych zapowiedzi, prace remontowe miały ruszyć w 2020 roku, ale wówczas na pierwszy plan poszła przebudowa ul. Chrobrego i Mieszka I. Na tamten moment mówiło się o wielkiej przebudowie ul. Kosynierów Gdyńskich wraz z przebudową skrzyżowania ul. Kosynierów Gdyńskich, Roosevelta i Słowiańskiej, a także budowie ronda na skrzyżowaniu ul. Słowiańskiej i Fredry oraz wymianie części nakładki asfaltowej ul. Słowiańskiej. Jednak taki zakres inwestycji spowodowałby wycinkę drzew wzdłuż ul. Kosynierów Gdyńskich na dużą skalę, czemu sprzeciwiała się randa Marta Bejnar-Bejnarowicz.

W sierpniu 2022 roku miasto poinformowało, że inwestycją zajmie się spółka Gorzowskie Inwestycje Miejskie, która wybierze projektanta oraz wykonawcę inwestycji. Jednak w ostatnim czasie, prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki zdecydował o zmniejszeniu zakresu inwestycji i zamiast wielkiej przebudowy, będzie remont nawierzchni bez przebudowy sieci podziemnych. To oznacza, że na odcinku od ronda Kosynierów Gdyńskich do skrzyżowania z ul. Słowiańską, Roosevelta i Żwirową zostanie wymieniona nawierzchnia, natomiast na skrzyżowaniu ul. Słowiańskiej i Fredry zostanie wybudowane rondo.

Jak się okazuje, miasto zrezygnowało również z budowy ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż ul. Kosynierów Gdyńskich. Jak tłumaczy prezydent Jacek Wójciki, miasto zdecydowało, że zostawi drzewa kosztem ścieżki pieszo-rowerowej. Natomiast ruch rowerowy ma zostać dopuszczony częściowo po drodze.

- W związku z planowaną zmianą zakresu prac na ulicy Kosynierów Gdyńskich z kompleksowej przebudowy na remont nawierzchni (wymianę warstw asfaltowych), zwracam się z prośbą o przeanalizowanie możliwości wykonania rozwiązania pośredniego, niewiele droższego od zaplanowanego remontu. Sama wymiana nawierzchni zablokuje na wiele lat możliwość budowy infrastruktury rowerowej - podkreśla Marta Bejnar-Bejnarowicz, radna klubu Kocham Gorzów.

Jak tłumaczy radna, propozycja polega na wykonaniu etapu planowanej inwestycji - doprowadzeniu jezdni do szerokości według pierwotnego opracowania projektowego, co w praktyce oznacza przeważnie zawężenie docelowej jezdni, a następnie wykonanie nakładki asfaltowej według obecnych założeń. Zawężenia do czasu budowy infrastruktury rowerowej można zaadoptować jako teren zielony.

Co na to miasto? Czekamy na odpowiedź w tej sprawie. Natomiast przetarg na wybór wykonawcy robót powinien zostać ogłoszony na początku 2023 roku. Z kolei cała inwestycja powinna zostać zrealizowana do 2024 roku.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości