• Dziś -2°/-6°
  • Jutro -1°/-4°
  • Pojutrze -1°/-6°
  • Jakość powietrza (CAQI): 71 Bywało lepiej… To nie jest najlepszy dzień na wyjście.
Wiadomości

Miasto przekaże dodatkowe 11,5 mln zł na budowę internatu

29 września 2022, 13:14
fot. Gorzowskie Inwestycje Miejskie
Gorzowscy radni podczas sesji Rady Miasta Gorzowa podjęli uchwałę w sprawie przeznaczenia dodatkowych 11 mln 500 tys. zł na budowę internatu i poradni psychologiczno-pedagogicznej. Tym samym przetarg na inwestycję będzie mógł zostać rozstrzygnięty.

W lipcu Spółka Gorzowskie Inwestycje Miejskie unieważniła pierwszy przetarg na przebudowę szpitala zakaźnego przy ul. Warszawskiej na potrzeby internatu dla uczniów Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu oraz budowę poradni psychologiczno-pedagogicznej. Wszystko przez to, że jedyna oferta, która została złożona w przetargu przekraczała budżet o ponad 21 mln zł. Natomiast do drugiego przetargu, zgłosiła się również tylko jedna i ta sama firma, co za pierwszym razem. Firma Gotech z Gorzowa zaoferowała 42 mln 341 tys. 997 zł za realizację inwestycji, jednak jest to wciąż powyżej założonego budżetu, który wynosi 25 mln 600 tys. zł. Różnica? 16 mln 741 tys. 997 zł.

Oba przetargi pokazały, że założony budżet jest po prostu za niski. Władze Gorzowa zdecydowały, że jest to bardzo ważna inwestycja i szukały wyjścia z tej sytuacji. Dlatego też przygotowano uchwałę w sprawie zaciągnięcia zobowiązania w wysokości 11 mln 500 tys. zł na 2023 rok w celu realizacji zadania inwestycyjnego pod nazwą „Budowa poradni psychologiczno-pedagogicznej, centrum Doradztwa zawodowego i internatu przy Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu w Gorzowie Wielkopolskim”.

Przeznaczenie dodatkowych pieniędzy na inwestycję ma pozwolić na rozstrzygnięcie przetargu i wybranie wykonawcy prac. Gorzowscy radni nie mieli wątpliwości, że jest to bardzo ważna inwestycja i podjęli uchwałę w sprawie przekazania 11 mln 500 tys. zł na budowę internatu i poradni psychologiczno-pedagogicznej. Ponadto inwestycja otrzymała rządowe dofinansowanie.

Można się więc spodziewać, że w najbliższych tygodniach spółka Gorzowskie Inwestycje Miejskie oficjalnie rozstrzygnie przetarg i podpisze umowę z firmą Gotech z Gorzowa. Wykonawca będzie miał miesiące od dnia podpisania umowy za realizację inwestycji.

Co zostanie zrobione?

Internat ma powstać w budynku dawnego szpitala zakaźnego przy ul. Warszawskiej. Obecnie poszpitalne wnętrze po prostu straszy i byłoby idealnym miejscem do nakręcenia horroru. Docelowo ma zostać przebudowane i pełnić funkcję internatu 83 uczniów CEZiBu.

Główną funkcję obiektu rozplanowano na kondygnacjach od parteru do poddasza. Oprócz pokojów gościnnych powstanie tu sala restauracyjna z zapleczem kuchennym (w przestrzeni piwnicy), mogąca pomieścić niemal 50 osób. Główne wejście do budynku zostanie zlokalizowane od strony południowej poprzez istniejące schody zewnętrzne (planowana przebudowa). Wejście od strony ul. Warszawskiej zostanie zamknięte i nie będzie użytkowane. W strefie wejściowej wygospodarowano niewielką recepcję.

– Planowane do realizacji prace, przy budynku internatu, będą polegały m.in.: na rozbiórkach części ścian, renowacji i wymianie okien, wzmocnieniu stropów lub ich wymianie. W części piwnicznej posadzki zostaną obniżone i nie wyklucza się konieczności wzmocnienia konstrukcji fundamentów. Powstaną nowe schody zewnętrzne i wewnętrzne, wymieniony zostanie dach, elewacja będzie poddana renowacji. Konstrukcja poddasza zostanie wzmocniona a pokrycie dachowe wymienione. Zaplanowano prace wykończeniowe oraz częściowe wyposażenie pomieszczeń – wylicza Alicja Kajder-Pussty, członek zarządu Gorzowskich Inwestycji Miejskich.

Z kolei w budynku D od skrzyżowania ul. Szpitalnej z Teatralną powstanie poradnia psychologiczno-pedagogiczna oraz Centrum Doradztwa Zawodowego. Na ten cel przebudowana zostanie część budynku dydaktyczno – administracyjnego „D” oraz przylegająca do niego piwnica budynku „C”, w której powstaną pomieszczenia gospodarcze, techniczne, magazynowe oraz archiwa. Wyższe kondygnacje zostaną przeznaczone na sale terapeutyczne, dydaktyczne i biurowe. Układ komunikacyjny budynku z wewnętrznym korytarzem, pozostanie bez zmian. Wszystkie kondygnacje obsługiwane będą przez dźwig osobowo-towarowy.

Prace remontowe w skrzydle „D” będą polegały m.in. na rozbiórkach starych ścian działowych oraz postawieniu nowych. Wykonane zostaną otwory w ścianach konstrukcyjnych i zamontowane nowe okna oraz drzwi. Część stolarki oraz elewacja będą poddane renowacji, schody zewnętrzne zostaną rozebrane, konstrukcja poddasza wzmocniona. W budynku pojawią się nowe tynki, posadzki, podwieszane sufity, instalacje i sieci wewnętrzne m.in.: system monitorów telewizji przemysłowej oraz całodobowego monitoringu cyfrowego.

Oba budynki są przedmiotem ochrony konserwatorskiej. Zgodnie z jego wytycznymi, konieczne jest dążenie do zachowania jak największej ilości elementów oryginalnych i utrzymania zabytkowego charakteru budynków, co ujęte zostało w projektach. Renowacji poddane zostaną m.in. elewacje oraz część stolarki.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości