Wiadomości

Most w Santoku zostanie wyburzony! W jego miejscu zostanie wybudowany nowy

26 września 2022, 10:39
fot. Anna Kluwak
Zarząd Dróg Wojewódzkich w Zielonej Górze zdecydował, że most w Santoku, który jest w złym stanie technicznym zostanie rozebrany, a w jego miejscu zostanie wybudowany nowy. Obecnie trwają prace nad przygotowaniem dokumentacji projektowej. Na czas rozbiórki i budowy nowego mostu, ma zostać wybudowana tymczasowa przeprawa.

Od ubiegłego roku kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami na moście w Santoku w ciągu drogi wojewódzkiej nr 158. Wszystko przez to, że przeprawa jest w złym stanie technicznych i chociaż zostało wykonane tymczasowe podparcie jednego z przęseł, to i tak obowiązuje tam cały czas ruch wahadłowy i jest ograniczenie masy pojazdów do 30 ton. Jak przyznaje Zarząd Dróg Wojewódzkich w Zielonej Górze, konstrukcja mostu nie pozwala, aby korzystać z niego bez ograniczeń.

Jak się okazało, Zarząd Dróg Wojewódzkich w Zielonej Górze ma w planach wyburzenie starego mostu i wybudowanie w jego miejscu nowego. Wybrany został już nawet wykonawca, który przygotuje dokumentację projektową w ramach zadania „Rozbiórka istniejącego i budowa nowego mostu w ciągu drogi wojewódzkiej nr 158 w miejscowości Santok”. Przetarg wygrała firma Axial z Dąbrówki, która zaoferowała kwotę 485 tys. 850 zł za przygotowanie dokumentacji projektowej. Wykonawca ma 22 miesiące od dnia podpisania umowy na przygotowanie dokumentacji, a to oznacza, że wszystko powinno być gotowe do czerwca 2024 roku.

Wykonawca będzie musiał przygotować kompleksową dokumentację projektową budowy nowego mostu wraz z niezbędnymi dojazdami w ciągu drogi wojewódzkiej nr 158 w miejscowości Santok oraz rozbiórkę istniejącego obiektu. Projektant ma również zaprojektować na nowym moście ścieżkę pieszo-rowerową.

Mieszkańcy gminy Santok obawiają się, że w momencie kiedy stary most zostanie rozebrany i będzie trwała budowa nowego, będą musieli nadrabiać po kilkadziesiąt kilometrów. To oznaczałoby, że jeżeli ktoś chciałby dojechać z Lipek Wielkich do Santoka musiałby jechać objazdem przez Skwierzynę i Gorzów lub Goszczanowiec, Zwierzyn i Strzelce Krajeńskie.

Jednak mamy dobrą wiadomość dla mieszkańców zarówno gminy Santok, jak i mieszkańców Gorzowa, którzy korzystają z drogi wojewódzkiej nr 158. Tuż obok istniejącego obiektu ma zostać wybudowany most tymczasowy, który ma zostać zlokalizowany w taki sposób, aby możliwe

było wykonanie zakresu robót związanych z rozbiórką starego i budową nowego obiektu. Projektant ma przewidzieć na tymczasowej przeprawie, możliwość poruszania się pieszych.

Według wstępnych założeń, przetarg na rozbiórkę i budowę nowego mostu oraz tymczasowej przeprawy powinien zostać ogłoszony w 2024 roku. Natomiast cała inwestycja powinna zostać zrealizowana w terminie 2-3 lat.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości