• Dziś /-5°
  • Jutro -1°/-7°
  • Pojutrze -2°/-6°
  • Jakość powietrza (CAQI): 25 Dobre powietrze. Możesz bez obaw wyjść na zewnątrz.
Wiadomości

Czeka nas rekordowa podwyżka podatku od nieruchomości

26 sierpnia 2022, 13:27
fot. Marcin Kluwak
Co roku podnoszone są stawki podatku od nieruchomości o wskaźnik inflacji. Niestety od 1 stycznia 2023 roku mieszkańców czeka rekordowa podwyżka aż o 11,8%. To oznacza, że stawka za 1 m.kw. budynku mieszkalnego będzie mogła wynieść nawet 1 zł, a przypadku budynku, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza aż 28,78 zł za 1 m.kw.

Ostatnie miesiące to ciągłe pasmo podwyżek - droższe jest nie tylko paliwo i żywność w sklepach, ale wzrosły również opłaty za ogrzewanie oraz za wodę i ścieki. Pod koniec lipca mieszkańcy bloków należących do spółdzielni oraz zarządów nieruchomości na terenie Gorzowa otrzymywali pisma w sprawie nowych czynszów.  W przypadku większych rodzin lub osób mieszkających w dużych mieszkaniach, czynsz w skali miesiąca wzrósł nawet o 200-300 zł. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule "Czynsze ostro w górę. Tak źle jeszcze nie było".

Niestety nie mamy dobrych wiadomości. To nie koniec podwyżek jakie czekają mieszkańców w najbliższych miesiącach. W 2023 roku mają wzrosnąć ceny energii oraz podatku od nieruchomości. Obecnie stawki podatku od nieruchomości w Gorzowie wynoszą - 0,77 zł za 1 m.kw. budynku mieszkalnego oraz 25,64 zł za 1 m.kw. budynku w którym prowadzona jest działalność gospodarcza. Są to stawki niższe o tych maksymalnych. Te wynoszą odpowiednio 0,89 zł za 1 m.kw. oraz 25,74 zł za 1 m.kw. Jednak gorzowscy radni nie zgodzili się na maksymalne stawki o czym portal gorzowianin.com informował w artykule „Gorzów: Od 2022 roku wyższy podatek od nieruchomości”.

Natomiast od 1 stycznia 2023 roku stawki za podatek od nieruchomości ponownie poszybują w górę. Tym razem aż o 11,8%, czyli o wskaźnik inflacji za pierwsze półrocze tego roku. Będzie to rekordowa podwyżka. Tym samym za 1 m.kw. budynku mieszkalnego trzeba będzie zapłacić 1 zł, a przypadku budynku, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza aż 28,78 zł za 1 m.kw.

Jest to oczywiście góra stawka ustalona przez ministra finansów o wskaźnik inflacji, jednak ostateczną decyzję podejmują samorządy. Uchwała w tej sprawie zostanie poddana pod głosowanie podczas grudniowej sesji Rady Miasta Gorzowa. Oczywiście radni mogą zdecydować, że stawki będą niższe. Jednak można się spodziewać, że zostaną ustalone górne granice, aby ratować uszczuplony budżet miasta. 

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości