• Dziś 18°/8°
  • Jutro 20°/12°
  • Jakość powietrza (CAQI): 7
Wiadomości

Gorzów: Od 2022 roku wyższy podatek od nieruchomości

27 października 2021, 15:38
fot. archiwum
Podczas środowej Sesji Rady Miasta Gorzowa, radni zajmowali się uchwałą w sprawie podwyżki podatku od nieruchomości. Jak tłumaczyło miasto, w związku z wyższym podatkiem do budżetu miasta będą wyższe o około 4,5 mln zł. Jednak klub radnych Koalicji Obywatelskiej i Gorzów Plus zaproponował poprawki do uchwały i nieco niższe stawki, niż chciało miasto, co zostało poparte przez większość radnych. Tym samym od 1 stycznia 2022 roku czeka nas podwyżka podatku od nieruchomości.

W 2021 roku stawki podatku od nieruchomości wyglądały w następujący sposób -  0,73 zł za 1 m.kw. budynku mieszkalnego oraz 24,37 zł za 1 m.kw. budynku w którym prowadzona jest działalność gospodarcza. Natomiast podczas Sesji Rady Miasta Gorzowa, która odbyła się w środę 27 października, radni dyskutowali nad uchwałą w sprawie „określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości”, czyli po prostu podwyższeniu podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2022 roku.

Według uchwały nowa stawka miałaby wynosić: w przypadku budynku mieszkalnego 0,89 zł za 1 m.kw. oraz 25,74 zł za 1 m.kw. budynku w którym prowadzona jest działalność gospodarcza. - Chciałbym zaapelować do radnych, aby nie podnosić podatków i mam nadzieję, że radni z Platformy nie zaproponują poprawek - mówił radny Sebastian Pieńkowski. - Będziemy składać poprawki do tej uchwały. Wyższe podatki związane są z inflacją. Wpływ na poziom inflacji ma również polityka państwa – tłumaczyła z kolei randa Anna Kozak. 

Dalej randa Kozak przedstawiła poprawki, które przygotował klub Koalicji Obywatelskiej i klub Gorzów Plus. - Miasto chce wprowadzić podwyżkę o maksymalną stawkę w wysokości 5,7% na które pozwala ministerstwo finansów. Natomiast my proponujemy podwyżkę 3,7% - tłumaczy radny Piotr Wilczewski. Radni w poprawkach zaproponowali, aby w przypadku budynku mieszkalnego nowa stawka wyniosła 0,77 zł za 1 m.kw. oraz 25,64 zł za 1 m.kw. budynku w którym prowadzona jest działalność gospodarcza. 

- Nie będziemy głosować za tą uchwałą, jako forma protestu z racji nieracjonalnego finansowania Grand Prix. Wydaliśmy 10 mln zł na imprezę i to jest nasz protest. Jeżeli nie mamy pieniędzy, to nie sięgamy po nie do kieszeni mieszkańców – mówiła z kolei radna Marta Bejnar-Bejnarowicz.

Najpierw radni głosowali nad przyjęciem poprawek 16 radnych było za, 4 przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu. Tak samo wyglądało również głosowanie nad podwyżką stawki podatku od nieruchomości. Za przyjęciem uchwały było 16 radnych, 4 było przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu.

To oznacza, że od 1 stycznia 2022 roku zapłacimy o 4 grosze więcej za 1 m.kw. w przypadku mieszkania, a o 1,27 zł za 1 m.kw. w przypadku budynku w którym prowadzona jest działalność gospodarcza.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości