• Dziś -2°/-5°
  • Jutro /-2°
  • Pojutrze /-2°
  • Jakość powietrza (CAQI): 62 Bywało lepiej… To nie jest najlepszy dzień na wyjście.
Wiadomości

Gorzów: Co z budową placu do ćwiczeń fanów motoryzacji?

23 stycznia 2023, 10:09, red
fot. Patryk Koreń
Mieszkańcy Gorzowa dopytują się co z budową placu do ćwiczeń fanów motoryzacji. W końcu było to zwycięskie zadanie w kategorii ogólnomiejskiej w ramach budżetu obywatelskiego 2022. Jednak do tej pory w sprawie inwestycji nic nie ruszyło.

W 2021 roku doszło do zaciętej walki pomiędzy dwoma projektami, które zostały zgłoszone w kategorii ogólnomiejskiej w ramach budżetu obywatelskiego 2022. Chodziło o projekt „Plac do ćwiczeń wyczynowej jazdy fanów motoryzacji” oraz " Odtworzenie dawnych zadrzewień w centrum miasta". Ostatecznie to budowa placu dla motocyklistów wygrała w kategorii ogólnomiejskiej, ponieważ pomysłodawcy projektu postawili na kampanię promocyjno-informacyjną. Do głosowania zachęcali nie tylko w mediach społecznościowych, ale przede wszystkim w terenie. Pojawili się z motocyklami na Starym Rynku i zachęcali do oddawania głosów na budowę placu.

Projekt zdobył ostatecznie 2540 głosów i wygrał w budżecie obywatelskim 2022. Jednak do tej pory plac nie został wybudowany. Natomiast pomysł, który zajął drugie i nie załapał się do budżetu obywatelskiego i tak doczekał się realizacji, dzięki działaniom radnej Marty Bejnar-Bejnarowicz i mieszkańca Gorzowa Krzysztofa Leśnickiego. Tym samym jesienią 2022 roku na terenie Gorzowa zostało posadzonych ponad 200 drzew.

Natomiast w sprawie budowy placu do ćwiczeń wyczynowej jazdy fanów motoryzacji do tej pory jest cisza. Dlatego też gorzowianie dopytują się co jakiś czas co z inwestycją, która przecież zwyciężyła głosami mieszkańców. - Nie rozumiem dlaczego plac, który przecież wygrał nie został wybudowany, a drzewa które zdobyły mniej głosów i tak zostały posadzone. To jest nie fair. Po co w takim razie ten budżet obywatelski? To jest jakaś fikcja – pisze czytelnik Bartłomiej.

- Przy gdańskim stadionie powstał legalny tor driftingowy. Gdańsk już ma swoje miejsce dla ekstremalnej jazdy motoryzacyjnej. Gorzów cały czas stoi w miejscu i udaje że coś robi w tym kierunku - podkreśla czytelnik Wojciech.

Jak się okazuje, władze Gorzowa zamierzają w końcu zabrać się za tę inwestycję. Przetarg na budowę placu do ćwiczeń wyczynowej jazdy fanów motoryzacji ma zostać ogłoszony w IV kwartale 2023 roku, czyli najwcześniej w październiku, a najpóźniej w grudniu. Postępowanie na wybór wykonawcy prac przeprowadzi spółka Gorzowskie Inwestycje Miejskie. Orientacyjna wartość zamówienia według urzędników to 450 tys. zł. To zdecydowanie mniej, niż wyliczono w 2021 roku podczas zgłaszania projektu do budżetu obywatelskiego. Wówczas wyliczono, że inwestycja kosztowałaby około 605 tys. zł.

Plac do ćwiczeń fanów motoryzacji w Gorzowie

Plac dla motocyklistów najpierw miał znajdować się przy ul. Mironickiej koło drogi S3, ale ze względu na zmieniony plan zagospodarowania przestrzennego, trzeba było zmienić lokalizację. Następnie w projekcie zgłoszonym do budżetu obywatelskiego pojawił się teren przy ul. Fabrycznej, ale ostatecznie  i tak lokalizacja została zmieniona. Obecnie mówi się o budowie placu w rejonie węzła S3 Gorzów Zachód.

- Mowa o placu o nawierzchni asfaltowej, na której motocykliści mogli by rozwijać swoje umiejętności. Chodzi o rzeczy, które na drogach publicznych są niedopuszczalne - jazda na jednym kole, wprowadzanie motocykla w poślizg. Można również ustawić pachołki ułożyć trasę i trenować zakręty. Również chcielibyśmy dać możliwość osobom, które posiadają motocykl a nie mają jeszcze prawa jazdy lub są w trakcie jego robienie, do trenowania jazdy w bezpiecznym miejscu na własną rękę. Plac ma służyć nie tylko typowo pod motocykle, ale też to organizacji różnego rodzaju spotkań motoryzacyjnych – opisuje inwestycję Patryk Koreń, pomysłodawca projektu.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości