Wiadomości

Gorzów: Co z budową placu do ćwiczeń fanów motoryzacji?

23 stycznia 2023, 10:09, red
fot. Patryk Koreń
Mieszkańcy Gorzowa dopytują się co z budową placu do ćwiczeń fanów motoryzacji. W końcu było to zwycięskie zadanie w kategorii ogólnomiejskiej w ramach budżetu obywatelskiego 2022. Jednak do tej pory w sprawie inwestycji nic nie ruszyło.

W 2021 roku doszło do zaciętej walki pomiędzy dwoma projektami, które zostały zgłoszone w kategorii ogólnomiejskiej w ramach budżetu obywatelskiego 2022. Chodziło o projekt „Plac do ćwiczeń wyczynowej jazdy fanów motoryzacji” oraz " Odtworzenie dawnych zadrzewień w centrum miasta". Ostatecznie to budowa placu dla motocyklistów wygrała w kategorii ogólnomiejskiej, ponieważ pomysłodawcy projektu postawili na kampanię promocyjno-informacyjną. Do głosowania zachęcali nie tylko w mediach społecznościowych, ale przede wszystkim w terenie. Pojawili się z motocyklami na Starym Rynku i zachęcali do oddawania głosów na budowę placu.

Projekt zdobył ostatecznie 2540 głosów i wygrał w budżecie obywatelskim 2022. Jednak do tej pory plac nie został wybudowany. Natomiast pomysł, który zajął drugie i nie załapał się do budżetu obywatelskiego i tak doczekał się realizacji, dzięki działaniom radnej Marty Bejnar-Bejnarowicz i mieszkańca Gorzowa Krzysztofa Leśnickiego. Tym samym jesienią 2022 roku na terenie Gorzowa zostało posadzonych ponad 200 drzew.

Natomiast w sprawie budowy placu do ćwiczeń wyczynowej jazdy fanów motoryzacji do tej pory jest cisza. Dlatego też gorzowianie dopytują się co jakiś czas co z inwestycją, która przecież zwyciężyła głosami mieszkańców. - Nie rozumiem dlaczego plac, który przecież wygrał nie został wybudowany, a drzewa które zdobyły mniej głosów i tak zostały posadzone. To jest nie fair. Po co w takim razie ten budżet obywatelski? To jest jakaś fikcja – pisze czytelnik Bartłomiej.

- Przy gdańskim stadionie powstał legalny tor driftingowy. Gdańsk już ma swoje miejsce dla ekstremalnej jazdy motoryzacyjnej. Gorzów cały czas stoi w miejscu i udaje że coś robi w tym kierunku - podkreśla czytelnik Wojciech.

Jak się okazuje, władze Gorzowa zamierzają w końcu zabrać się za tę inwestycję. Przetarg na budowę placu do ćwiczeń wyczynowej jazdy fanów motoryzacji ma zostać ogłoszony w IV kwartale 2023 roku, czyli najwcześniej w październiku, a najpóźniej w grudniu. Postępowanie na wybór wykonawcy prac przeprowadzi spółka Gorzowskie Inwestycje Miejskie. Orientacyjna wartość zamówienia według urzędników to 450 tys. zł. To zdecydowanie mniej, niż wyliczono w 2021 roku podczas zgłaszania projektu do budżetu obywatelskiego. Wówczas wyliczono, że inwestycja kosztowałaby około 605 tys. zł.

Plac do ćwiczeń fanów motoryzacji w Gorzowie

Plac dla motocyklistów najpierw miał znajdować się przy ul. Mironickiej koło drogi S3, ale ze względu na zmieniony plan zagospodarowania przestrzennego, trzeba było zmienić lokalizację. Następnie w projekcie zgłoszonym do budżetu obywatelskiego pojawił się teren przy ul. Fabrycznej, ale ostatecznie  i tak lokalizacja została zmieniona. Obecnie mówi się o budowie placu w rejonie węzła S3 Gorzów Zachód.

- Mowa o placu o nawierzchni asfaltowej, na której motocykliści mogli by rozwijać swoje umiejętności. Chodzi o rzeczy, które na drogach publicznych są niedopuszczalne - jazda na jednym kole, wprowadzanie motocykla w poślizg. Można również ustawić pachołki ułożyć trasę i trenować zakręty. Również chcielibyśmy dać możliwość osobom, które posiadają motocykl a nie mają jeszcze prawa jazdy lub są w trakcie jego robienie, do trenowania jazdy w bezpiecznym miejscu na własną rękę. Plac ma służyć nie tylko typowo pod motocykle, ale też to organizacji różnego rodzaju spotkań motoryzacyjnych – opisuje inwestycję Patryk Koreń, pomysłodawca projektu.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości