Wiadomości

Przez Gorzów przejdzie Marsz Równości

23 lipca 2022, 20:15
fot. archiwum
W sobotę 13 sierpnia przez Gorzów przejdzie Marsz Równości. To będzie drugie tego typu wydarzenie, które odbędzie się w naszym mieście. Wiadomo, że parada wystartuje z Bulwaru Zachodniego, jednak dokładna trasa przemarszu nie jest póki co znana.

Organizacja pierwszego Marszu Równości, który odbył się w Gorzowie w sierpniu 2019 roku wywołała wówczas spore i skrajne emocje wśród mieszkańców miasta. Znalazła się spora grupa zwolenników, jak i przeciwników marszu. Dlatego po tym, jak apel radnej Alicji Burdzińskiej z PiS o brak zgody na organizację Marszu Równości nie przyniósł skutku. Jego przeciwnicy poszli o krok dalej. Na dzień marszu zgłosili aż 25 różnych wydarzeń i manifestacji w całym mieście. Tak, aby w każdej możliwej lokalizacji od rana do wieczora „coś się działo”, ponieważ nie była wówczas znana oficjalna trasa przemarszu. Ostatecznie prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki wydał zakaz organizacji Marszu Równości i sprawa znalazła się w Sądzie Okręgowym w Gorzowie. Jak się okazało, sąd uchylił zakaz prezydenta i ulicami Gorzowa przeszedł pierwszy Marsz Równości. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Przez Gorzów przeszedł Marsz Równości”.

Jak się właśnie okazuje, po trzech latach przerwy ulicami Gorzowa ponownie przejdzie Marsz Równości. Będzie to drugi tego typu marsz w naszym mieście. Marsz Równości zaplanowano na sobotę 13 sierpnia, start o godz. 15 z Bulwaru Zachodniego. Póki co, organizatorzy nie zdradzają trasy przemarszu.

- Drugi Marsz Równości w Gorzowie zbierze w jednym miejscu wszystkie osoby, którym nie są obce wartości takie jak równość, wolność czy akceptacja. Będziemy maszerować, by pokazać jak piękną i zróżnicowaną społecznością jesteśmy, a także zamanifestować swoją obecność w społeczeństwie. Nie da się nas wymazać, schować, zaszczuć. Można udawać, że się nas nie widzi, co nie zmienia faktu, że byliśmy, jesteśmy i zawsze będziemy, bez względu na czyjkolwiek pogląd na ten temat. Będziemy maszerować, manifestując głośno swoje prawa, prawa człowieka. Jesteśmy częścią społeczeństwa i jako obywatele demokratycznego państwa będziemy walczyć o prawa jakie gwarantuje nam Konstytucja - podkreśla zarząd stowarzyszenia TęczArt, który jest organizatorem tegorocznego Marszu Równości w Gorzowie.

- TęczArt to gorzowskie stowarzyszenie promujące kulturę i sztukę nieheteronormatywną i niecispłciową jak i dążenie do akceptacji naszego środowiska. Stanowczo sprzeciwiamy się wykluczeniu jak i dyskryminacji z jakiegokolwiek powodu – czytamy na profilu stowarzyszenia.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości