• Dziś 12°/1°
  • Jutro 11°/5°
  • Pojutrze /5°
  • Jakość powietrza (CAQI): 24 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Gorzów: Koszą trawę w największy upał. Zamiast trawnika, będzie klepisko

20 lipca 2022, 18:08
fot. Dorota Kuligowska/Stop wycince drzew w Gorzowie!
W środę pomimo największych upałów, gdzie temperatura powietrza przekraczała 34 stopnie Celsjusza w cieniu, doszło do koszenia trawników na terenie miasta. To wywołało oburzenie wśród mieszkańców Gorzowa.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia trzeciego o upale dla Gorzowa i całego województwa lubuskiego. Alert obowiązuje od godz. 12 we wtorek 19 lipca do godz. 20 w czwarte 21 lipca. Według prognozy, temperatura maksymalna we wtorek może wynieś 34 stopnie Celsjusza w cieniu, w środę nawet 36 stopni Celsjusza w cieniu oraz w czwartek również 34 stopnie Celsjusza w cieniu.

Jak się okazało, upał i panująca susza nie była problemem dla firmy zajmującej się koszeniem trawników w mieście, o czym poinformowała jedna z mieszkanek Gorzowa. Pani Dorota na grupie "Stop wycince drzew w Gorzowie!" wrzuciła nagranie na którym widać, jak w środę 20 lipca traktor z kosiarką kosi pas zieleni, gdzie następnie unoszą się tumany kurzu. Wszystko wydarzyło się na os. Piaski. - Miejsce: Gorzów Wielkopolski, skrawek zielonego. Czas: 20 lipca 2022, 34 stopnie Celsjusza. Akcja: Ogłuszający hałas i tuman kurzu. Dramatyczna jedność – relacjonuje pani Dorota.

Inni mieszkańcy Gorzowa, którym nie jest obojętny los zieleni w mieście byli oburzeni tą sytuacją. - Wiedziałem że będą żwawo dewastować zieleń, nawet w takim upale. W czasach kiedy rzeki wysychają, płoną ogromne tereny ale co tam, miasto płaci, miasto wymaga – pisze pan Dawid. - Ten sam traktor zdaje się kosił trawniki przed blokami na Zakanalu. Tumany kurzu, wyrywanie trawy do gołej ziemi. Zamiast koszenie do 5 cm, to zmielenie jej wraz z pyłem, bo ziemia wyschnięta na wiór – relacjonuje pan Radosław. - Też haratali u nas trawę na skrzyżowaniu ul. Krótkiej i Zbąszyńskiej do gołej ziemi. Po skoszeniu trawy zasyfione cale chodniki, nikt tego nawet nie sprzątnął sucha trawa nosi się do klatek – opowiada pani Iwona.

Jak podaje Tygodnik Rolniczy podczas suchej i upalnej pogody nie wolno kosić trawnika poniżej 6 cm. Krócej przycięte źdźbła są bardziej narażone na wysychanie i zamiast zielonego trawnika, będzie klepisko. Ważną sprawą jest również stan kosiarki, a dokładnie jej ostrzy. Muszą być naostrzone, inaczej poszarpana podczas koszenia tępym sprzętem trawa będzie bardziej wrażliwa i szybciej uschnie.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach GoogleWięcej takich artykułów znajdziesz na stronie głównej gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości