• Dziś 11°/6°
  • Jutro 11°/7°
  • Pojutrze 11°/3°
  • Jakość powietrza (CAQI): 20 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Czarownice, wydry i psy zablokują Marsz Równości?

9 sierpnia 2019, 17:43, red
fot. Newslubuski.pl
Od wielu miesięcy zapowiadano, że w sobotę 24 sierpnia przez Gorzów ma przejść po raz pierwszy Marsz Równości. Jak się okazuje, przeciwnicy marszu zgłosili na ten dzień 25 innych wydarzeń, które mają zablokować Marsz Równości i skłonić prezydenta, aby nie wydał zgody na jego organizację.

Organizacja pierwszego w Gorzowie Marszu Równości budzi wiele kontrowersji wśród mieszkańców oraz radnych. Znalazła się spora grupa zwolenników, jak i przeciwników marszu, który ma się odbyć w sobotę 24 sierpnia w Gorzowie.

Po tym, jak apel radnej Alicji Burdzińskiej z Prawa i Sprawiedliwości o brak zgody na organizację Marszu Równości nie przyniósł skutku. Jego przeciwnicy poszli o krok dalej. Na dzień 24 sierpnia zgłosili aż 25 różnych wydarzeń i manifestacji w całym mieście. Tak, aby w każdej możliwej lokalizacji od rana do wieczora „coś się działo”, ponieważ nie jest znana oficjalna trasa przemarszu. Niektóre nazwy wydarzeń są naprawdę oryginalne.

Wśród najciekawszych zgromadzeń, które zgłoszono jest min. "Manifestacja wyższości starożytnej Grecji nad barbarzyńskim Rzymem", która odbędzie się w godz. 10-21 na chodniku przy rondzie Niepodległości. "Pikieta pamięci czarownic palonych na stosie”, która odbędzie się w godz. 10.15-21.50 na chodniku przy skrzyżowaniu ul. Wełniany Rynek i Hawelańskiej. "Pikieta fanów wydry europejskiej", która odbędzie się w godz. 10-22 na chodniku przy rondzie Myśliborskim. „Pikieta miłośników słuchania psa gdy gra", która odbędzie się w godz. 10-22 na chodniku przy skrzyżowaniu Al. Konstytucji 3 Maja i Estkowskiego czy też "Pikieta w obronie disco polo jako muzyki tożsamościowej", która odbędzie się w godz. 10-21 na chodniku przy rondzie Kosynierów Gdyńskim.

Miasto nie podaje organizatorów poszczególnych zgromadzeń, ale według nieoficjalnych informacji są to środowiska katolickie, ruchy prawicowe oraz organizacje pro-life, którym nie podoba się organizacja Marszu Równości w Gorzowie. Jak przyznają organizatorzy Marszu Równości, celem takiej ilości zgłoszeń jest przede wszystkim zablokowanie ich wydarzenia - tak aby prezydent nie wydał zgody na marsz z uwagi na to, że nie będzie można zapewnić bezpieczeństwa wszystkich uczestnikom każdego ze zgromadzeń.

- Zgłoszenie kilkudziesięciu zgromadzeń to dla władz miasta spory problem. Jeśli te zgromadzenia są fikcyjne i nie odbędą się, to ktoś bawi się kosztem mieszkańców. Wiele tych zgłoszeń wygląda na żart, ale Prezydent musi podchodzić do nich z powagą, bo dopowiada za miasto i mieszkańców. Decyzja o zezwoleniu na wszystkie te zgromadzenia musi być podjęta w trosce o bezpieczeństwo. Wszystkie zgłoszenia są analizowane, trwa korespondencja z osobami zgłoszonymi jako organizatorzy. Prowadzimy też korespondencję z policją. Informujemy ją o sytuacji. Prezydent nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji – komentuje Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa.

Co istotne, jeżeli wniosek o organizację Marszu Równości spełnia wszystkie wymogi formalne, to według prawa prezydent Jacek Wójcicki musi wydać zgodę na marsz. Inaczej sprawa trafi do sądu, a sąd uchyli decyzję prezydenta. Decyzja w sprawie pozwolenia na marsz musi zostać wydana najpóźniej 96 godzin przed planowanym zgromadzeniem.

Lista zgromadzeń, manifestacji i innych wydarzeń w sobotę 24 sierpnia

1. "Informacja o współczesnych zagrożeniach" rozpocznie się o godz. 10 przy ul. Piłsudskiego i zakończy się o godz. 20 na placu Jana Pawła II.

2. "Obrona tradycyjnych wartości chrześcijańskich odbędzie się w godz. 10-19 na Kwadracie,

3. "Promocja prawdy o człowieczeństwie" odbędzie się w godz. 9-21 na skwerze Wolności przy pomniku Piłsudskiego.

4. "Promocja prawdy o człowieczeństwie" odbędzie się również w godz. 9-21 w parku Górczyńskim

5. "Pikieta przeciwko nadprodukcji dwutlenku węgla" odbędzie się w godz. 11-21 na Kwadracie.

6. "Pikieta miłośników gorzowskich tramwajów" odbędzie się w godz. 11-21 na chodniku przy skrzyżowaniu ul. Borowskiego i Chrobrego.

7. "Manifestacja wyższości starożytnej Grecji nad barbarzyńskim Rzymem" odbędzie się w godz. 10-21 na chodniku przy rondzie Niepodległości.

8. "Pikieta miłośników twórczości Adama Mickiewicza Bursztynowy Świerzop" odbędzie się w godz. 10-21 na chodniku przy rondzie Ofiar Katynia.

9. "Pikieta miłośników science-fiction" odbędzie się w godz. 10-21 na chodniku przy rondzie Piłsudskiego.

10. "Manifestacja fantasy przeciwko science-fiction odbędzie się w godz. 10-21 na chodniku przy ul. Czereśniowej i Piłsudskiego

11. "Pikieta pamięci czarownic palonych na stosie" odbędzie się w godz. 10.15-21.50 na chodniku przy skrzyżowaniu ul. Wełniany Rynek i Hawelańskiej

12. "Kordian zamiast Konrada. Pikieta poparcia dla twórczości Juliusza Słowackiego" odbędzie się w godz. 10-21 na chodniku przy skrzyżowaniu ul. Górczyńskiej i Walczaka.

13. "Pikieta uwielbienia rzeźby kormoranów" odbędzie się w godz. 10-21 na skrzyżowaniu ul. Jagiełły i Warszawskiej.

14. "Pikieta miłośników twórczości Chopina" odbędzie się w godz. 10-21 na skrzyżowaniu ul. Warszawskiej i Dziewięciu Muz.

15. "Manifestacja antychopinowska - tylko Mozart" odbędzie się w godz. 10-21 na chodniku przy rondzie Santockim

16. "Pikieta fanów wydry europejskiej" odbędzie się w godz. 10-22 na chodniku przy rondzie Myśliborskim

17. "Pikieta poparcia dla sieci 5G" odbędzie się w godz. 10-21 na chodniku przy skrzyżowaniu ul. Walczaka i Jagiełły.

18. "Pikieta miłośników starożytnego Rzymu" odbędzie się w godz. 10-21 na chodniku przy rondzie Górczyńskim

19. "Pikieta miłośników słuchania psa gdy gra" odbędzie się w godz. 10-22 na chodniku przy skrzyżowaniu Al. Konstytucji 3 Maja i Estkowskiego.

20. "Pikieta w obronie disco polo jako muzyki tożsamościowej" odbędzie się w godz. 10-21 na chodniku przy rondzie Kosynierów Gdyńskim.

21. "Pikieta poparcia ogólnopolskiego programu szczepień" odbędzie się w godz. 10-22 na placu Grunwaldzkim

22. "Społeczna manifestacja poparcia dla remontu katedry" odbędzie się w godz. 10-21 na Starym Rynku

23. "Pikieta przeciwko światowemu monopolowi Windowsa - z okazji światowego dnia Windowsa odbędzie się w godz. 10-21 na chodniku przy rondzie św. Jerzego.

24. "Pikieta poparcia dla Windowsa z okazji światowego dnia Windowsa" odbędzie się w godz. 10-21.30 na chodniku przy skrzyżowaniu ul. Sikorskiego i Chrobrego.

25. „Modlitwa za miasto poprzez śpiew grupy muzycznej” odbędzie się w godz. 11-12.30 na przy ul. Obotryckiej.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach GoogleWięcej takich artykułów znajdziesz na stronie głównej gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości