Przez Gorzów przeszedł Marsz Równości [film i zdjęcia]

24 sierpnia 2019, 17:19
fot. gorzowianin.com
Za nami pierwszy w Gorzowie Marsz Równości. W imprezie wzięło udział blisko 500 osób, które w pokojowej atmosferze przeszły przez os. Górczyn. Na drodze marszu nie zabrakło również przeciwników LGBT. Policjanci zatrzymali dwie osoby, które usłyszą zarzuty.
- To był bezpieczny i spokojny marsz, który przeszedł już do historii. Imprezę zabezpieczało łącznie blisko 450 funkcjonariuszy z województwa lubuskiego i wielkopolskiego. Jeszcze przed wyruszeniem marszu doszło do incydentu. Zostało zatrzymanych dwóch mężczyzn, którzy próbowali wedrzeć się na teren parku i zakłócić zgromadzenie. Zostali spacyfikowani przez funkcjonariuszy i zatrzymani. Usłyszą zarzuty zakłócania ładu i porządku – mówi w rozmowie z portalem gorzowianin.com Marcin Maludy, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie.

Pierwszy Marsz Równości „Warto być równym nad Wartą” wystartował po godz. 14.30 z parku 750-lecia, a następnie przeszedł ul. Czartoryskiego, rondem Górczyńskim, ul. Piłsudskiego, rondem Piłsudskiego, Al. Ruchu Młodzieży Niezależnej i na rondzie Ofiar Katynia zawrócił w kierunku parku 750-lecia. Według organizatorów w marszu wzięło udział blisko 500 osób.

- Niestety w marszu wzięło udział zaledwie kilkudziesięciu mieszkańców Gorzowa [ze środowisk LGBT], bo boją się o swoje bezpieczeństwo na ulicy. Boją się, że będą mieli później problemy i będą atakowani przez innych na ulicy. Dlatego też osoby ze środowisk LGBT zazwyczaj nie biorą udziału w imprezach w swoich miastach, tylko jadą w inne miejsca, gdzie mogą czuć się swobodnie i bezpiecznie. Cieszę się, że nasz gorzowski marsz się odbył i był bezpieczny dzięki policji, która o nas dbała – opowiada Monika Drubkowska, współorganizatorka Marszu Równości w Gorzowie.

Osobom maszerującym cały czas towarzyszyły kontrmanifestacje. Były to osoby z transparentami „Stop tęczowej ideologii”, „Zostawcie w spokoju nasze dzieci” czy „Dewianci z LGBT won z Gorzowa”. A na jednym z bloków wywieszono ogromny banner z napisem „Gorzów miastem wolnym od tęczowej zarazy”.

Największe jednak grupy przeciwników Marszu Równości zgromadziły się na rondzie Górczyńskim oraz przed kościołem przy ul. Czereśniowej, gdzie grupa mieszkańców modliła się. Na samej trasie przemarszu nie doszło jednak do żadnych incydentów.

Fotoreportaż


1/14 Marsz Równości "Warto być równym nad Wartą"

1/14 Marsz Równości

2/14 Marsz Równości "Warto być równym nad Wartą"

2/14 Marsz Równości

3/14 Marsz Równości "Warto być równym nad Wartą"

3/14 Marsz Równości

4/14 Marsz Równości "Warto być równym nad Wartą"

4/14 Marsz Równości

5/14 Marsz Równości "Warto być równym nad Wartą"

5/14 Marsz Równości

6/14 Marsz Równości "Warto być równym nad Wartą"

6/14 Marsz Równości

7/14 Marsz Równości "Warto być równym nad Wartą"

7/14 Marsz Równości

8/14 Marsz Równości "Warto być równym nad Wartą"

8/14 Marsz Równości

9/14 Marsz Równości "Warto być równym nad Wartą"

9/14 Marsz Równości

10/14 Marsz Równości "Warto być równym nad Wartą"

10/14 Marsz Równości

11/14 Marsz Równości "Warto być równym nad Wartą"

11/14 Marsz Równości

12/14 Marsz Równości "Warto być równym nad Wartą"

12/14 Marsz Równości

13/14 Marsz Równości "Warto być równym nad Wartą"

13/14 Marsz Równości

14/14 Marsz Równości "Warto być równym nad Wartą"

14/14 Marsz Równości

Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości